Vyplatí se dnes instalovat TČ?

Rubriky:

Reklama
PS Petr Spurny @petr.spurny852 před 2 roky04.01.2022 13:02:38
Vyplatí se dnes instalovat TČ?

Řeším výměnu 17 let starého kotle 3ET (automat na uhlí). Zvažuji tepelné čerpadlo vzduch/voda. Dotace nebudou. Investiční náklady moc neřeším, jsou podobné jako u nového kotle na uhlí 5ET, tedy kolem 300tis. Kč.
Vytápím 2 zateplené domy, 3 domácnosti, cca 400m². Spotřeba včetně TUV je 110q/rok. Odhadem tak do 40MWh.
1q uhlí podražil, stojí nyní okolo 400Kč. Tedy okolo 1Kč za kWh. Elektřinu mám v sazbě D26d za cca 3Kč za 1kWh, ale jen do léta 2024. Mám FVE 6,5 kWp s baterkou 9,6 kWh.
Nyní mi vychází při optimistickém SCOP 3 uhlí vs elektřina 1:1. Pokud by se mě ale týkalo současné zdražení elektřiny, tak jde tepelko jednoznačně ze hry. Při celkové, dnes obvyklé, ceně např. 6Kč/kWh, by mě tepelko vyšlo na provozních nákladech cca 2x dráž než uhlí. V mém případě tedy o 40tis. Kč ročně. Cena uhlí asi ještě poroste, očekávám nárůst do 10% ročně.
Překopat kotelnu pro kotel 5ET, nebo pro tepelko? Jak to vidíte? Zařízení budu provozovat 15-20 roků...

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

43 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.