PID řízení el. vařiče

Rubriky:

Reklama
PK Petr Král @petr.kral311 před 2 roky05.02.2022 18:11:46
PID řízení el. vařiče

Potřeboval bych poradit, jaký je vzorec pro řízení teploty el. jednoplotýnkového vařiče, který chci použít na pájení součástek. Zapnul jsem ho a po 1 s měřil teploty na varné desce do dosažení max. teploty. Data jsem pak zkopíroval do https://pidtuner.com/#/ a nechal automaticky vypočítat potřebné koeficienty PID řízení. Jde o systém druhého řádu s dopravním zpožděním.

Nikde nemohu najít vzorec, pomocí kterého spočítám řídící signál 0% - 100% (vždy během 1 s) pro Triak, který bude ovládat vařič z vypočítaných koeficientů podle zadané teplotní křivky:

Kp 0,321286016
Ti 44,00
Td 99,54413508
I 0,007301955
D 99,54413508

Našel jsem jeden vzorec, ten ale neobsahuje Ti a Td viz příloha.

Jde mi o to, jak mám pomocí mikrokontroléru matematicky (s programováním nemám problém) vypočítat řídící signál pro Triac na základě změřené a požadované teploty.

Excel tabulka obsahuje změřené hodnoty teploty při zapnutí vařiče naplno, které jsem pak zkopíroval do pidtuneru viz výše a další sloupec, která je aproximací změřených teplot polynomem.

Upraveno autorem před 2 roky
Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

14 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.