Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Pohled na budovy s téměř nulovou spotřebou energie v kontextu současných legislativních požadavků v ČR

Autor článku: prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Miroslav Urban, Ph.D., ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB
Plné znění článku: Pohled na budovy s téměř nulovou spotřebou energie v kontextu současných legislativních požadavků v ČR
Anotace článku: Snižování energetické náročnosti budov je trend, který lze pozorovat ve vývoji stavebnictví již od osmdesátých let 20. století. Tento trend se v různých obdobích, převážně v souvislosti se změnami cen energie, zvýrazňuje a následně potlačuje, nicméně se jedná o dlouhodobý, víceméně kontinuální proces.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Vyhláška 78/2013 Sb.
Autor: Vilém Ťopek
Datum: 17.09.2017 11:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126045
reakce na ...
Dobrý den,

Zajímalo by mě, jak se bude řešit dále české legislativa do roku 2020 ohledně "nízkoenergetické" výstavby

Jelikož ze směrnice, Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov, plyne, že od roku 2020 se všechny budovy budou muset být realizovány jako tzv. budovy s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB). Nemyslíte si, že Vyhláška 78/2013 S. o energetické náročnosti postrádá účel, který by měla mít?

Ano, budovy díky ní mají nižší energetické nároky. Ale, že definice tzv. nZEB v českém provedením pro obytné budovy (rodinný dům, bytový dům) odpovídá budově s dobře zateplenou obálkou bez využití jakýchkoli obnovitelných zdrojů, vytápěnou plynovým kotlem, v případě administrativní budovy dokonce budovu vytápěnou elektrickou energií z neobnovitelných zdrojů. ( https://stavba.tzb-info.cz/technicke-zarizeni-budov-v-ned-a-epd/16130-jake-naklady-ma-energeticky-nulovy-dum ).

Bude se s tím do budoucna něco dělat? Nebo budeme v roce 2020 prohlašovat, že nZEB jsou domy, které jsou dobře zateplené a jako zdroj tepla používají plynový kotel.

Jedná se o neznalost dané problematiky tvůrce vyhlášky nebo tlak ze strany developerů? Že vznikla vyhláška, která říká že 1+1 = 3.

Děkuji za odpověď,

Vilém Ťopek

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama