Náklady za topení

Rubriky:

Reklama
PR Pavel Rehberger @pavel.rehberger před 2 roky11.04.2022 13:14:12
Náklady za topení

Jako stavebník jsem toto forum před lety velice ocenil, teď řeším náklady za topení v činžáku a zkouším to zde, vím, že je tady nejeden velmi chytrý člověk.

Vyučtování za topnou sezónu 2021 vykazuje zhruba 70% nárůst, přitom zima byla obdobná jako ty předešlé a v bytě se topilo jen asi o 1st celsia na větší teplotu. Google nabízí informace, že jeden stupeň odpovídá okolo 7% nárůstu spotřeby, detaily o tom, ani jiné info jsem nenalezl. Proto mě zaráží tak velké zvýšení v tomto případě.
Provedl jsem nějaká měření a výpočty a nevím kde je chyba.

Topná sezóna roku 2021 září-květen (273dní) radiátor obývací pokoj 5360 jednotek na instalovaném měřidle 5360:273=19,6 jednotek v průměru na den, termostatická hlavice nastavena na 23 st. celsia.
Topná sezóna 2022 ke dni 11.4.2022 (101 dní) radiátor obývací pokoj 1706 jednotek 1706:101=16.9 jednotek na den, termostatická hlavice nastavena na 23 st. celsia.
Už toto mi nedává logiku, za tři chladné měsíce tohoto roku je v průměru 16.9 jednotek na den, kdežto 19,6 jednotek v průměru na den je za celou topnou sezonu loňského roku, kdy zima byla obdobně slabá a v podzimní a jarní měsíce topení nemuselo pokoj vytápet vůbec. Z tohoto by se dalo usuzovat, jakoby měřidlo letos načítalo pomaleji, nebo že načítá i kdy se netopí (loňské teplé měsíce zejména tedy květen,září)

Druhá věc co mi je zvláštní, jak velký náměr měřidlo na radiátoru zaznamená, když je místnost vytápená jen o jeden stupeň více. Dělá to 7 jednotek na den:
Tento víkend byly oba dny teplotně stejné, a externí vytápění (přítomnost osoby a elektronika v chodu) bylo v obýváku také stejné:
9.4.2022 za 24 hodin měřidlo v obývacím pokoji připočetlo 16 jednotek termostatická hlavice nastavena na standardně 23 st. celsia
10.4.2022 za 24 hodin měřidlo v obývacím pokoji připočetlo 9 jednotek termostatická hlavice nastavena na sníženou hodnotu 22 st. celsia
Jeden stupeň znamená zvýšení náměru měřidla o téměř 80% a tedy i o 80% se zvýší peněžní náklad.

Děkuji za případné poznámky a komentáře.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

7 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.