Samotíž, etážové topení, změna typu kotle

Rubriky:

Reklama
MN Martin Novotný @martin.novotny710 před 6 měsíci15.04.2022 17:12:06
Samotíž, etážové topení, změna typu kotle

Původní záměr byl nový plynový kotel etážově, oběh čerpadlem k posílení samotíže. Samotíž ze sklepa funguje velmi dobře. Dříve bylo lokální topidlo i v bytě, zde samotíž fungovala stylem, že nahoře horké, dole radiátory jen vlažné. Výkon lokálního topeniště není znám, dle velikosti vložky ale byl menší než u kotle ve sklepě, kde bylo 15 kW. Obojí fungovalo systémem denního zatápění, tj. předimenzované. Velká setrvačnost i žhavé uhlí/popel v topeništi, to znamenalo, že i ráno byly radiátory stále vlažné. U plynového kotle stačil výkon menší (uváděno cca 10 kW, nevím nakolik nastaveny hořáky, topí jen část dne, i zde to cykluje, protože kotel je vůči spotřeba naddimenzován).

V současné době se vytápí jeden větší pokoj, rohový, tj. dvě venkovní stěny, velká okna. Plocha litinových radiátorů - jsou dva, jeden má plochu cca 4.7 m2. Příslušenství - kuchyň nebo koupelna se topí jen kráce, např. před sprchováním. Záměr - dát krbová kamna na dřevo, výkonem 8 kW do vody jmenovitý výkon, do vzduchu by mělo jít cca 4 kW při topení na maximum. Což by vytopilo nejen kuchyň a předsíň, ale i koupelnu. Co řeším a nejsem si jist, sice výpadek proudu. Čerpadlo, které by se zastavilo by patrně zastavilo fungování oběhu samotíží. Jako nejlepší se mi jeví menší akumulační nádrž, nějakých 120 l, mohla by být její spodní část skoro metr nad horní částí kamen. Střed nádrže vůči středu vložky, zde by byl výškový rozdíl cca 1.5 - 2 m. Takže samotíží topit tuto nádrží a z ní honit vodu čerpadlem do systému samotíže. Nádrž má 3 připojení, zlevy tedy trubky na kotel, z pravé strany nádrže do vlastního topení. Umožnilo by mj. večer např. vypnout radiátory či oběh vody a dohoření zbytku paliva v kotli by šlo do akumulace. Čerpadlo by se mohlo automaticky spusti v zadaný čas, např. začít topit z aku nádrže např. hodinu před návratem z práce ap. V přechodném období by možná šlo topit jednou za dva dny, což by odpovídalo nyní protopení cca 1-1.5 m3 plynu.

Původní záměr byl etážový plynový kotel a nové rozvody. Není nyní zcela jasné, jak to bude s palivy, takže samotížný oběh zatím ponechám. Možná časem přijde opět kotel ze sklepa s automatikou na dřevo, pelety nebo plyn. I v tomto případě bych nejspíš ponecha lokální topeniště, např. pro přechodné období, nebo jen tak si zatopit na pohodu a mít blízko oheň. Skutečný kotel na dřevo do bytu nejde - velké aku nádrže by zabraly jednu místnost. Vlastně i nyní ve sklepě by byl s nimi problém, krom uskladnění paliva. Takže asi hlavní řešení pro nějakých cca 5 let, časem nejspíš změna.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

1 odpověď

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.