Jaký výkon TČ?

Rubriky:

Reklama
MS Michal Stastny @michal.stastny před 2 roky23.05.2022 21:19:32
Jaký výkon TČ?

Dobrý den,
rád bych požádal o radu, názor, jelikož si nejsem svojí úvahou vůbec jistý:

Topná soustava bude topení s teplotním spádem 50/40, jedná se o TČ viz příloha. Při A-15/W55 je udávaný výkon TČ 4,91 kW. Pokud budu počítat tepelnou ztrátu budovy 3,9 kW a cca 0,25kW TUV na osobu, jsme při 4 členné rodině na požadovaném výkonu 4,9 kW. Což je 100% zatížení čerpadla, dle mého názoru je ideální zatížení cca 70-80%? Navíc nemáme žádný prostor pro teoretickou chybu TZ budovy, kde bych také rád nějakou rezervu. Další věc je ta, že TZ budovy je počítána při -15 a 20 stupňů celsia, naše komfortní teplota je 21 - 22 stupňů.
Ještě si nejsem jistý, udávaný výkon A-15/W55 4,91kW je udávaný předpokládám bez bivalentního zdroje?

Dále nevím, či je moje úvaha v základu správná:
80% potřebného výkonu při nejnižší výpočtové teplotě je myšlené tak, že pokud mi dává čerpadlo 100% výkonu, pokrývá pouze 80% TZ domu? Jinými slovy je poddimenzované?
Takže pokud mám TZ 3,9 kW tak při -15:
3,9 * 0,80 = 3,12 kW je požadovaný výkon čerpadla?

Pokud připočtu cca 1kW ohřev vody, jsme na hodnotě 4,12kW - výpočtové teploty A-15/W55 a teplota uvnitř 20°. Pokud přičtu cca 6% na stupeň vnitřní teploty, kdy topíme cca na 22°, vychází to + cca 12% výkonu takže:

3,12 * 0,12 = 3,49kW A-15/W55 22° vnitřní teplota

3,49kW + 1kW TUV, to jsme na výkonu 4,49kW včetně TUV

To by mi tam pak pomalu vycházela i varianta s venkovní jednotkou 4kW. Těch pár dní, kdy by byly minimální teploty by těch teoretických 490W pokryl bivalentní zdroj.

Ale opravdu si nejsem jistý, či je správně:

pokrývám 100% výkonové potřeby a čerpadlo mi jede na 80% výkonu - výkonová rezerva

nebo

čerpadlo jede na 100% výkonu a pokrývám 80% výkonové potřeby - výkonově je čerpadlo poddimenzované

Děkuji velmi za odpověď.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

34 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.