Osadenie ocelového nosníka

Rubriky:

Reklama
SS Michal Konečný @michal.konecny83 před 2 roky12.06.2022 17:47:30
Osadenie ocelového nosníka

Dobrý deň,
potreboval by som doplňujúci názor na konštrukčné riešenie nosného strešného systému terasy, ktorá je prekrytá pokračujúcim väzníkovým krovom. Aktuálne zvažujem nasledovné 2 varianty, ktoré mi vyplynuli ako najrelevantnejšie z debát s viacerými statikmi a stavbármi. Oproti projektu je jedna zmena. V rohu (kde je P12) už nie je oceľový stlpik 100/100/8, ale je tam žb stĺp 300x300mm. Horná výška ocelového nosníka a dreveného hranola je na urovni hornej výšky žb venca (kvoli pokladke vaznikoveho krovu)

Variant 1.
Ocelový profil 2xU240 ukotviť do nosného múru ako súčasti žb venca. To znamená podbetónovať ložnú plochu na murive, následne cementova malta a osadenie oceloveho nosníka asi 20cm - uchytenie pomocou chemickej kotvy do betónu a celé to zaliať pri betonovaní venca. Na druhej strane by sa ocelový nosník voľne položil na žb pilier 300x300 (prípadne priskrutkoval do ocelovej platne v pilieri). Drevený hranol na kratšej strane by som možno nahradil ocelovým nosníkom s obdobným uchytením na pilieri v rohu. Celé by to vytvorilo súčasť žb venca domu.
Riziká tohto riešenia sú najmä ohľadom tepelných prestupov cez dutý ocelový profil cez múr. Ako problém vidim nutnosť vrtania otvorov do zvareného 2xU240 situovaného na murive v dosledku výstuže v žb venci, ktorá by sa nemala uhýbať a taktiež v nižšej hrúbke betonu vo venci v danom mieste. Výhoda je, že daný ocelový nosník je pevne položený na murive.

Variant 2.
Najprv by sa realizovala žb veniec bez konštrukčného riešenia ocelového nosníka a dreveného hranola. Do žb venca by sa ukotvila do výstuže venca kotviaca platňa. Po zabetonovaní by sa uložil nosník 2XU240 na pilier a ukotvil do zabetonovej platne v žb venci (napr. prostredníctvom skrutiek). Výhodou je eliminácia tepelných prechodov do konštrukcie nosných stien. Ako riziko vidim možné namáhanie kotviacej platne v žb venci (najmä z titulu hmotnosti 2XU240 - cca 100kg na 1m dlžky). V mieste piliera S11 by som oba profily 2xU240 zvaril alebo zoskrutkoval.


Ďakujem.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

18 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.