Oprava nebo výmena kotle Protherm 30 KLZ?

Rubriky:

Reklama
RS Roman Sajfert @roman.sajfert743 před 2 roky15.06.2022 22:07:15
Oprava nebo výmena kotle Protherm 30 KLZ?

Mám kotel Protherm 30 KLZ, 26kW, rok výroby 1999 v dvoupatrovém rodinném domě.
Prorezlo mi (asi) ohřívací potrubí v zásobníku TUV - voda z řádu mi (pře)tlakuje topný okruh.
Nový zásobník se dá koupit zde https://www.dilynakotle.cz/protherm-zaso…
Prodejce mi potvrdil na základě fotky štítku kotle, že zásobník je vhodný pro můj kotel.
Teď mám však problém sehnat někoho, kdo by mi zásobník v kotli vyměnil.
Když jsem se dotazoval místních firem, tak odpověď byla v duchu: "To je staré, když na to sáhneme, tak se to to rozpadne, kupte si nový kotel"
(Sundal jsem kryty a kotel nevypadá, že by se chystal rozpadnout)
Poradíte mi někoho v Karlovarském kraji (ideálně K. Vary), kdo by zásobník byl ochoten vyměnit?
Nebo to opravdu nemá cenu?

Poohlédl jsem se i po novém kotli, ale dnes už jsou víceméně jen kondenzační (stacionární), což by kromě výměny kotle znamenalo i výměnu vložky a vyřešit odvod kondenzátu.
Je pravda, že kondenzát musí být odváděn přímo do kanalizace?
Zatím jsem si pro tento případ vytipoval tyto kandidáty:
Protherm Medvěd 25KKS + externí zásobník na TUV (musel bych ale vymyslet místo pro zásobník)
Protherm Lev - asi poněkud předimenzovaný
Vaillant VCC 206/4-5 150 - poněkud dražší
BRANO HELIOS ECO 24 SK (atmosférický závěsný) + externí zásobník na TUV
a pár dalších ...

Jaký kotel by byl nejvhodnější náhradou?

Dům je velmi starý cihlový, bez zateplení, obyčejná dřevěná vesměs špaletová okna.
Otopná soustava byla původně samo-tíž s kotlem na uhlí, pak se to předělalo na plyn, část trubek za vyměnila za měděné a část radiátorů za nové plechové, skoro všude jsou termohlavice.
Stávající kotel je řízený pomocí Honeywell CM Zone - v jednom patře je panýlek (v místnosti s panýlkem nejsou žádné termohlavice), v druhém patře jsou řízené hlavice.
Obytná plocha zhruba 190m2 z toho 50m2 nebytový prostor v přízemí s vlastním elektrickým kotlem 6kW - uvažoval jsem o propojení obou systému a vytápění celého domu jen jedním kotlem.
Roční spotřeba zhruba 40MWh, z toho na TUV připadá 60 až 90m3 plynu měsíčně.

Za jakékoliv rady, nápady, tipy budu vděčný.

Děkuji

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

116 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.