NIlan VP18K - ohrev vody v čase, keď netreba ohrievať ani chladiť vzduch

Rubriky:

Reklama
MB Miroslav Bartovič @miroslav.bartovic před 2 roky14.07.2022 09:28:11
NIlan VP18K - ohrev vody v čase, keď netreba ohrievať ani chladiť vzduch

Mám Nilan VP18K. Keď treba ohrievať alebo chladiť vzduch, jednotka zo zbytkového tepla ohreje plný 180l zásobník na 50-70 stupnov. Problém nastáva v prechodnom období, alebo aj pri chladnejšom letnom dni. Nepotrebujem chladiť ani ohrievať vzduch, ale stále potrebujem ohrievať vodu. Výrobca odporúča nechať jednotku v štandardnom režime, čo znamená, že pre ohrev vody začne ohrievať vzduch alebo chladiť vzduch (podľa vnútornej teploty). Čo ale väčšinou v praxi znamená podchladenie domu a studený vzduch pri zemi, keď sedím za stolom (pracujem z domu) čo je nepríjemné. Nepotrebujem byť doma v lete v župane a hrubých ponožkách. Tak som si urobil výpočet, či sa vlastne takýto ohrev vody oplatí oproti klasickej špirále, ktorú má jednotka tiež.

Na začiatku ohrevu ukazovalo čidlo na spodu zásobníka 25,7°, na vrchu 44,7°.
Na konci ohrevu ukazovalo čidlo na spodu zásobníka 48,7°, na vrchu 49,9°.
Ohrev trval 6 hodín.
Príkon kompresora bol cca 500W.

Ak rátam s tým, že voda bola rovnomerne rozložená na začiatku aj na konci ohrevu (nikto vtedy nepúšťal teplú vodu ani nebežala cirkulácia), tak teploty môžem pre uľahčenie výpočtu spriemerovať. Dostanem 35,2° na začiatku a 49,3° na konci ohrevu. Jednotka pri tom spotrebovala cca 3kWh.

Keď toto vložím do kalkulačky tu na TBZ, vyjde mi, že na ohrev 180 l vody z 35,2° na 49,3° elektrickou špirálou potrebujem... 3,1kWh.
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v…

Takže ak je môj výpočet správny a nie je to iba zhoda okolností, tak VP18K v prechodnom období ohrieva vodu s COP 1. Teda ak si naprogramujem v tom čase ohrev špirálou hodinu pred obvyklým časom sprchy, tak nielen že budem mať doma príjemnejšie, ale aj ušetrím elektrinu, pretože špirála je umiestnená v zásobníku hore a neohrieva celý objem. A aj keby som popri tom pár krát premiešal zásobník cirkuláciou, neminiem viac, ako pri neželanom chladení/ohrievaní vzduchu.

Uvažujem dobre? Je môj výpočet správny? Ak ste majiteľom VP18K, prípadne Compact či ESO, ako riešite ohrev vody v prechodnom období?

(Viem, že existuje podtlakový režim, ale ten nechcem používať, aby som zbytočne neťahal vlhkosť do okenných netesností. Ak by som mal klapku medzi saním a odťahom, tak by nebol problém, ale nemám ju a zatiaľ som nenašiel takú, ktorá by sa mi do mojej inštalácie vošla. O tom neskôr ďalší príspevok.)

Upraveno autorem před 2 roky
Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

0 odpovědí

Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.