Nilan VP18K - ohrev vody v čase, keď netreba ohrievať ani chladiť vzduch

Rubriky:

Reklama
MB Miroslav Bartovič @miroslav.bartovic před rokem19.07.2022 11:20:05
Nilan VP18K - ohrev vody v čase, keď netreba ohrievať ani chladiť vzduch

(Pred týždňom som sa toto isté pýtal vo fóre pre ohrev vody, nik mi neodpovedal, tak skúsim tu.)

Mám Nilan VP18K. Keď treba ohrievať alebo chladiť vzduch, jednotka zo zbytkového tepla ohreje plný 180l zásobník na 50-70 stupnov. Problém nastáva v prechodnom období, alebo aj pri chladnejšom letnom dni. Nepotrebujem chladiť ani ohrievať vzduch, ale stále potrebujem ohrievať vodu. Výrobca odporúča nechať jednotku v štandardnom režime, čo znamená, že pre ohrev vody začne ohrievať vzduch alebo chladiť vzduch (podľa vnútornej teploty). Čo ale väčšinou v praxi znamená podchladenie domu a studený vzduch pri zemi, keď sedím za stolom (pracujem z domu) čo je nepríjemné. Nepotrebujem byť doma v lete v župane a hrubých ponožkách. Tak som si urobil výpočet, či sa vlastne takýto ohrev vody oplatí oproti klasickej špirále, ktorú má jednotka tiež.

Na začiatku ohrevu ukazovalo čidlo na spodu zásobníka 25,7°, na vrchu 44,7°.
Na konci ohrevu ukazovalo čidlo na spodu zásobníka 48,7°, na vrchu 49,9°.
Ohrev trval 6 hodín.
Príkon kompresora bol cca 500W.

Ak rátam s tým, že voda bola rovnomerne rozložená na začiatku aj na konci ohrevu (nikto vtedy nepúšťal teplú vodu ani nebežala cirkulácia), tak teploty môžem pre uľahčenie výpočtu spriemerovať. Dostanem 35,2° na začiatku a 49,3° na konci ohrevu. Jednotka pri tom spotrebovala cca 3kWh.

Keď toto vložím do kalkulačky tu na TBZ, vyjde mi, že na ohrev 180 l vody z 35,2° na 49,3° elektrickou špirálou potrebujem... 3,1kWh.
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v…

Takže ak je môj výpočet správny a nie je to iba zhoda okolností, tak VP18K v prechodnom období ohrieva vodu s COP 1. Teda ak si naprogramujem v tom čase ohrev špirálou hodinu pred obvyklým časom sprchy, tak nielen že budem mať doma príjemnejšie, ale aj ušetrím elektrinu, pretože špirála je umiestnená v zásobníku hore a neohrieva celý objem. A aj keby som popri tom pár krát premiešal zásobník cirkuláciou, neminiem viac, ako pri neželanom chladení/ohrievaní vzduchu.

Uvažujem dobre? Je môj výpočet správny? Ak ste majiteľom VP18K, prípadne Compact či ESO, ako riešite ohrev vody v prechodnom období?

(Viem, že existuje podtlakový režim, ale ten nechcem používať, aby som zbytočne neťahal vlhkosť do okenných netesností. Ak by som mal klapku medzi saním a odťahom, tak by nebol problém, ale nemám ju a zatiaľ som nenašiel takú, ktorá by sa mi do mojej inštalácie vošla. O tom neskôr ďalší príspevok.)

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

14 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.