Hausnumera v grafech SEMSportálu

Rubriky:

Reklama
ZH Zbyněk Halousek @zby61 před více než rokem13.08.2022 18:51:36
Hausnumera v grafech SEMSportálu

Nějak se mi nezdála čísla v grafech SEMS portálu, chtěl jsem je vysvětlit, ale nikdo mi neodpověděl. Tak jsem porovnal underlying data (jež jsou vzorkována po minutě), s údaji, které jsou zobrazovány v grafu (pětiminutové intervaly). Výsledek přikládám a je dost tristní. V obrázku jsou data prezentovaná grafem ve třech po sobě jdoucích intervalech (12:50, 12:55 a 13:00), v excelovém souboru jsou barevně odlišena data použitá pro prezentaci a "výpočty" v grafu u těchto tří vzorků. Hlavním problémem je to, že jsou míchána data z různých časových intervalů, což vede ke zcela nesmyslným výsledkům.

Příklad pro hodnoty grafu v čase 13:00 (v excelu podbarveny fialově):

- výroba FVE se bere z času 13:01:59 (to je, dejme tomu, OK - je to cca uprostřed mezi 13:00 a 13:05), a je to 4.795 W
- hodnota P Meteru (v grafu pod jménem "Měřič (W) (Prodej)") se ale bere z času o 2 minuty pozdějším, 13:04:59, a je to 2.111 W
- hodnoty Meter Phase 1 až 3 jsou z různých časů: první a druhá fáze jsou ze stejného času jako celkový P Meter, ale hodnota třetí fáze je z času o 3 minuty dříve
- v důsledku toho hodnota P Meteru není součtem v grafu prezentovaných hodnot pro fázi 1 až 3
- prezentované hodnoty spotřeby nevycházejí z underlying dat vůbec - celková spotřeba je počítana z výroby FVE a hodnoty P Meteru viz výše
- logika rozpočítání spotřeby na jednotlivé fáze mi uniká, ale hodnoty jsou zcela nesmyslné; spotřeba na fázi 1 byla po celou dobu "experimentu" mezi 1,1 až 1,7 kW, tak jak je uvedeno v excelu (a jak po celou dobu ukazoval PVMaster), kdežto graf například tvrdí tvrdí u vzorku v 13:00, že spotřeba fáze 1 byla 2.399,5 W

Závěr:
Graf, ať už celkový nebo detailní po fázích, je nepoužitelný.
Data poskytovaná v excelovském souboru vypadají dobře. Na fázi 1 se nic nedělo (zapnula lednička a pod.), na fázi 2 a 3 jsem vždy na pár minut zapnul elektrickou plotýnku.

Konfigurace: bez baterie, zakázané přetoky, Goodwe 10K ET.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

17 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.