Vyhledávání
Naše další weby
Dobrý den,
Měl bych na místní znalé zcela obecný dotaz na následující. To jest: nezávislé provozování dvou TC, jedno určené na ohřev TUV a druhé na vytápění.
Proč tato úvaha. Mám nyní automatický kotel na uhlí bez AKU, kterého se z ekonomických důvodů nechci ještě zbavovat, protože funguje dobře ( na nízko teplotním otopném systému), relativně lacině a má ještě nějakou životnost před sebou.
Dále ohřívám TUV klasickým bojlerem na elektřinu.
Co chci nyní ale vyřešit je ohřev TUV (bojler je na konci své životnosti a ceny za el. vysoké). Proto uvažuji o realizaci ohřevu TUV pomoci TC přímo určeného na toto použití s využitím možnosti nasávání vzduchu z odpadniho tepla (automat. kotle v době provozu) nebo venkovního tepla (letni sezona kdy je kotel mimo provoz).
Takže kombinace atomatu na uhlí + TC na TUV. Tady zásadní žádný problém nevidím.
Otázka nastává jak řešit situaci až bude nutné nahradit automat. kotel. Chtěl bych ho nahradit TC. Takže nastane situace, kdy budou provozované dvě TC (jedno na ohrev TUV a druhé na vytápění). Vím, že požadavky na ohřev TUV a vytápění se liší zejména v požadavku na teplotu výstupní vody (pro TUV ca. 55 stupňů pro vytápění ca. 30-45 stupňů) a nárazovost potřeby tepla pro TUV.
Jaký dává smysl provozovat takto nezávisle dvě TC?
Dvě TC:
Nevýhody: dvě TC a pořizovací náklady
Výhody: lepší provozní režimy obou TC (lepší SCOP)
Jedno TC:
Výhody: nižší pořizovací náklady
Nevýhody: nutnost zkombinovat provozní režimy pro ohřev TUV a topení (nižší SCOP).
Dům: 7kw tepelné ztráty, 4 členná domácnost
Děkuji za vaše názory
79 odpovědí
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení