Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Měřáky tepla jsou k ničemu

Autor článku: RNDr. Jaromír Pohanka, Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu
Plné znění článku: Měřáky tepla jsou k ničemu
Anotace článku: Nadpis článku pana Jana Sůry na titulní straně čtvrteční MF DNES (26.1.2017) je provokující, ale zcela falešný. Již ve druhém sloupečku článku se čtenář dozví, že po namontování „měřáků“ dochází k výraznému snížení spotřeby tepla.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
MěřákyLukas Pistolka27.04.2017 15:31
Úspory ne, ale zabránit plýtváníJosef Hodboď03.02.2017 18:18
SníženíVladimír Křen03.02.2017 06:24

Příspěvky
Předmět: Měřáky
Autor: Lukas Pistolka
Datum: 27.04.2017 15:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 124936
reakce na ...
A tak to dopadá, když se neodborník snaží být odborníkem, výsledkem je kontraproduktivní mišmaš. V otázce měřáků souhlasím s panem Křenem a jeho tvrzením, že „Ke snížení spotřeby tepelné energie nedochází účinkem měřáku, ale změnou chování uživatele bytu.“ Když budu topit pánubohu do oken, tak je jasný že ani měřák nedokáže ovlivnit spotřebu tepla a je to odvislé ode mě jak se budu v bytě chovat a jak budu důsledný. 5min a dost. Termostat mám permanentně nastavený na 20° a vyúčtování, které BE zasílá je vždycky řekl bych že běžným odběrem pro domácnost, nijak nepřetápíme a tak to u nich máme i cenově přijatelné.

Předmět: Úspory ne, ale zabránit plýtvání
Autor: Josef Hodboď
Datum: 03.02.2017 18:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123662
reakce na ...
Nezastávám se ani jedné nebo druhé strany, které stojí proti sobě v otázce rozdělování nákladů za odebrané teplo, ale pokud není bič, nedojde ke snížení doběru tepla, i kdyby to bylo technicky možné. Protože proč by kdokoliv investoval do technických opatření, když mu to nic nepřinese? Proto je na cestě tepla do domů fakturační měřidlo. Co se děje za ním v bytovém obkektu, to je složitá záležitost, kterou nelze paušalizovat. V kolika domech a bytech je otopná soustava nastavena tak, aby neumožnila přetápění nad normativní podmínky, tedy 20 až 21 °C? Přitom existují a v praxi se osvědčují technická řešení, která toto zjistí. A pokud se k takovému řešení přidá i nízká spotřeba tepla na vytápění, například po zateplení objektů, pak má smysl se bavit o tom, zda a jakými prostředky má vůbec smysl řešit rozdělování nákladů za teplo k vytápění mezi byty. Pokud však otopná soustava umožňuje přetápění bytů, objekty mají velkou potřebu tepla, tak jedině bič lidí donutí nevypouštět teplo ven, chovat se úsporně ve smyslu neplýtvat tím, co z části zaplatil soused. Žádná měření či jiné náhradní metody samy o sobě úspory nazajistí, v tom s vámi souhlasím. Čemu však mohou zabránit, je plýtvání. Slova zabránit plýtvání by měla být s rozdělováním nákladů za teplo rozhodně spojena.

Předmět: Snížení
Autor: Vladimír Křen
Datum: 03.02.2017 06:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Ke snížení spotřeby tepelné energie nedochází účinkem měřáku ale změnou chování uživatele bytu. Před instalací uživatele nic nenutilo.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama