Pořídit TČ nebo zůstat u plynu?

Rubriky:

Reklama
RK Rob Ka @rob.ka před více než rokem24.01.2023 18:09:05
Pořídit TČ nebo zůstat u plynu?

Zdravím všechny, v současné době řeším zda pořídit TČ pro náš RD (okr. Praha-východ).
RD je patrový, cihlový z roku 1937, v roce 2000 vyměněna okna (plast, dvojsklo) a v roce 2013 zateplena fasáda polystyrenem tl. 10 cm. V roce 2022 nainstalována FVE 6 kWp a baterie 10,6 kWh. Obytná plocha domu je cca 150 m2, radiátory RADIK a trubky vedené v mědi.
Nyní vytápění a ohřev TUV plynem (klasický kotel Junkers 24kW a 120 litrů zásobník na TUV z roku 2001), máme zafixované ceny plynu do konce května 2023 (569 Kč/MWh). Roční spotřeba v sezóně 2021/22 byla 12,73 MWh, roční průměr za posledních 5 let je 12,3 MWh. Plynový kotel je ale již dávno za plánovanou životností.
V pracovní dny vytápíme pouze přízemí, jsme doma 2, na víkendy jezdí 2 děti a od pátku do neděle vytápíme i patro, teplota 20-21 stupňů. Takže bychom potřebovali TČ s dobrou regulací výkonu.
Oslovil jsem několik firem na nabídku TČ a jejich nabídky se hodně liší, tepelnou ztrátu např. spočítali v rozmezí 6, 10, 12 a jedna nabídky až dokonce 17 kW... TČ nabízí od výkonu 7 přes 9 nebo 10kW až 14 kW...
Dvě firmy mi nabídli TČ Daikin, jedna jako monoblok, druhá split provedení a obě tvrdí, že jejich varianta je nejlepší...
Nevím co si z toho mám vybrat a zda se nám vůbec přechod na TČ vyplatí. Je lepší přejít na TČ (cca 350 tisíc Kč) nebo zůstat u plynu a pořídit nový kondenzační kotel (cca 80 tisíc Kč)? Pokud nebude dotace na TČ (alespoň 100 tisíc Kč) tak to asi ekonomicky vůbec nedává smysl... cena plynu zase klesá a vypadá to, že ho bude dost.
Děkuji předem za všechna dobrá doporučení!

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

169 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.