400 V v domovních zásuvkách při výpadku jedné fáze?

Rubriky:

Reklama
MH Martin Hejral @martin.hejral před více než rokem06.02.2023 10:44:09
400 V v domovních zásuvkách při výpadku jedné fáze?

Pánové, prosím o názor/vysvětlení, co se mohlo stát:
V pátek během vichřice (všude spousta popadaných stromů na vedení) nám v domě někde svítilo, někde nesvítilo osvětlení a někde šly a někde nešly zásuvky.
Pohledem na elektroměr jsem zjistil, že nejde jedna fáze (nahlášeno na ČEZ - distribuce, potvrdili tuto poruchu s tím, že vyšlou opraváře).
Do nám ale postupně praskly asi 3 rozsvícené žárovky, spálili jsme nabíječku do mobilu a odešla rychlovarná konvice.
Vzal jsem voltmetr - a zjistil, že ze zásuvek leze cca 400 V.
Shodil jsem přívodní jistič za hodinami - a vyčkali (asi 36 hodin :-( ) bez proudu na opravu vedení.
Po obnovení dodávky vše normálně naběhlo: L1,L2,L3, ze zásuvek leze standardních 230 V...
Otázky:
* Proč - podle vás - došlo k přepětí v domovních zásuvkách/osvětlení?
* Máme fungl novou kompletně předělanou a revizákem posvěcenou elektroinstalaci v celém domě - překvapilo mě, že do domovních zásvuek/světel do "dovolilo" pustit přepětí? Lze tento stav nějak technicky zabezpečit (propříště)? Je to složité?
* Šlo by na distributorovi žádat náhradu škody na zničených spotřebičích? (nemám to v plánu, ale pokud by to někomu zničilo např. počítač...?
Díky za názory
MH

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

27 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.