Ochrana vnitřní domovní sítě před přepětím

Rubriky:

Reklama
MH Martin Hejral @martin.hejral před více než rokem13.02.2023 10:56:36
Ochrana vnitřní domovní sítě před přepětím

Dobrý den,
zatím jen "orientačně" se ptám, zda a jak je možné chránit vnitřní domovní 3-fátovou 230 V síť proti náhodnému přepětí.
Stalo se nám totiž, že při vichřici došlo k přerušení jednoho z drátů vnějšího vedení (asi 500 m od domu), vinou toho nešla do domovní sítě jedna fáze, ale z nějakých důvodů zároveň v některých zásuvkách bylo napětí 400 V.
To jsem samozřejmě netušil, dokud jsem nevzal voltmetr - protože mi bylo divné, že jsem odpálil nabíječku mobilu, rychlovarnou konvici a praskly LED žárovky ve dvou lampičkách... a bohužel v době, kdy do zásuvek teklo zmiňovaných 400 V jsme zapnuli i automatickou pračku, která to zjevně nepřežila :-(
A ptám s etedy: Lze se proti podobnému jevu technicky nějak pojistit?
Jak složitá a náročná je instalace nějaké přepěťové ochrany, která by nedovolila, aby do domovní sítě šlo více, než standardních 230 V?
Díky za rady
MH

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

3 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.