Nedostatečný posun rosného bodu?Dobrý den,
současný stav:
Obvodové zdivo z cihel viz obrázek (není to plná cihla, ale ani typická novodobá děrovaná cihla, ale má dírky).
Šířka zdiva 30 cm.
Nyní, pokud budu uvažovat teplotu interiéru 20°C a exteriéru -10°C, pak dostávám rozdíl teplot interiér/exteriér 30°C, kdy teplotní gradient bude úbytek 1°C na 1cm šířky zdiva.
Z tabulek pro teplotu interiéru 20°C a vlhkost 55% vidím, že rosný bod nastává při teplotě 10,7°C.
Z toho plyne, že rosného bodu bude dosaženo ve zdivu, cca 9,3cm v hloubce ze strany interiéru. Zde voda bude kondenzovat, ale protože dům není zvenčí difuzně uzavřen, voda se ze zdiva odpaří a v interiéru tak nevznikají vlhká místa.
budoucí stav:
stejné obvodové zdivo a 15 cm zateplení polystyren bílý, další parametry stejné. Cílem, předpokládám, je dostat rosný bod ze zdiva až do polystyrenu, aby nedošlo ke kondenzaci par ve zdivu, když nyní bude parotěsně uzavřen polystyrenem a kondenzovaná vlhkost by tak mohla zlobit. Vycházím z úvah v tomto článku:
https://www.svepomoci.cz/clanek/6712-zat…
Situace po zateplení tedy bude:
šířka cihelného zdiva: 30 cm
šířka polystyrenu: 15 cm
koeficient tepelné vodivosti cihla (W/mK): zde tápu, tabulka uvádí plná cihla 0,4 a děrovaná 0,08. To je velký rozdíl a zde použitá cihla v tomto případě je něco mezi těmito dvěma typy. Výpočet tedy provedu pro obě tabulkové, extrémní, hodnoty.
koeficient tepelné vodivosti polystyren (W/mK): 0,04
teplota interiér: 20°C
teplota exteriér: -10°C
rosný bod pro 20°C a 55% vlhkost: 10,7°C
rozdíl teplot interiér/exteriér je 20+10=30°C.
Poměr tepelných vodivostí cihla (volím tu děrovanou cihlu)/polystyren= 0,08/0,04 = 2. Tedy polystyren má dvojnásobný tepelný odpor. Pro případ plné cihly vychází desetinásobný odpor.
Teplotní gradient (úbytek teploty na 1 cm cihelného zdiva) bude: rozdíl teplot v interiéru a exteriéru/(sirka cihelného zdiva+sirka polystyren*pomer tepelných vodivostí)= 30/(30+15*2) = 0,5°C pro děrovanou cihlu. (pro plnou cihlu 30/(30+15*10) = 0,17°C.
V případě děrované cihly se posunul rosný bod oproti pripadu pred zateplením (1°C na 1cm zdiva) na 0,5°C na 1 cm cihelného zdiva. Rosného bodu tedy nebude dosaženo v 9,3 cm zdiva ze strany interiéru před zateplením, ale v 18,6 cm. Stále je to ale ve zdivu! Neposunul se rosný bod do polystyrenu, takže pára bude kondenzovat ve zdivu a zdivo bude ze strany exteriéru parotěsně uzavřeno, takže lze předpokládat vznik vlhkých míst. Ani při pravidelném větrání, které mi sice sníží vlhkost a tím rosný bod třeba o tři stupně nezpůsobí posun rosného bodu za zdivo.
(Mimochodem, abych v tomto případě dostal rosný bod za zdivo do polystyrenu, musel bych použít 35 cm!!! polystyrenu. V případě, že by šířka zdiva byla 45cm (což čelní zeď domu má, musel bych použít 50 cm polystyrenu)
V případě plné cihly (druhý extrém), pak je úbytek teploty na 1cm cihelného zdiva 0,17°C. Rosný bod by tak byl dosažen až za šířkou 30 cm zdi (v polystyrenu) a nedocházelo by tak ke kondenzaci.
Uvažuji z hlediska snahy dostat rosný bod za zdivo do polystyrenu správně? Nebo je normální, že rosný bod může zůstat ve zdivu i když je difuzně uzavřena zeď polystyrenem? Jaký koeficient tepelné vodivosti má konkrétní cihla v tomto případě - (určitě to bude někde mezi oběma extrémy)?
Děkuji moc, Jirka