Utáhne mi Bosch Condens GC 2300iW 22/25 rodinný dům?

Rubriky:

Reklama
ZH Zbyněk Halousek @zby61 před více než rokem25.03.2023 16:06:03
Utáhne mi Bosch Condens GC 2300iW 22/25 rodinný dům?

Chystám se nahradit letitý Junkers ZSBR 7-28 (jmenovitý výkon pro 50/30 st. je 8,5-27,2 kW, ohřev vody výkon 26 kW) v RD nějakým kotlem od Bosche nebo Vaillantu. Mám dobrou zkušenost s Bosch 2300iW, mám ho v bytě (v jiném místě). Zdá se mi, že by měl ten RD v pohodě utáhnout (jmenovitý výkon pro 50/30 st. je 3,4-23,2 kW, ohřev vody výkon 25 kW). RD má roční spotřebu plynu 15 MWh (po odečtu ohřevu vody, toho času do bojleru). Topím od 4:00 do 17:00 na 23 stupňů, mimo pak na 20,5 stupňů. I kdyby v čase úspory kotel nezpnul ani na chvíli (odhaduji ale 2 hodiny), tak topím 13 hodin po dobu cca 200 dnů (333 m.n.m.) za rok, což představuje průměrný hodinový výkon 5,77 kW. Troufám si odhadnout, že mi ty 4 kW, o které bych měl méně (27,2 versus 23,2) nebudou scházet. Co říkáte? Navíc si mohu rychle pomoci topícími klimatizacemi, v každém patře o výkonu 4+ kW (a elektřinu mám "zdarma"). Tepelné ztráty RD jsou někde mezi 8 kW a 10 kW.

Tipuji, že mi firma bude cpát výkonnější kotel GC 8700iW 30/35 C. Ten má naopak o 4 kW vyšší výkon než můj stávající kotel a vodu hřeje 34 kW (o 8 kW více).
Zdá se mi to zbytečné. Co myslíte?

Nejde mi ani tak o rozdíl v ceně kotle, jako spíš o to, že ten menší Bosh má lepší modularitu, a tak se domnívám, že by to mohlo lépe topit při vyšších teplotách (méně cyklovat a snad i spálit méně plynu). Minimální topící výkon je 3,4 versus 5,5 kW, u těch Bosch kotlů. Stávající má 8,5 kW.

Na samostatnou diskusi je odchod z akumulace TUV na přímotop, to bude určitě provokovat k reakci, ale primárně mi jde o to dimenzování kotle.
Díky.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

121 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.