Diskuse ke článku: Podnikatelský manuál k NOZ – odpovědnost projektanta a dozoru

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, redakce
Plné znění článku: Podnikatelský manuál k NOZ – odpovědnost projektanta a dozoru
Anotace článku: Odpovědnost projektanta vůči investorovi (objednateli) může vzniknout i bez přímé smluvní vazby mezi nimi. Tuto možnost naznačuje informace uvedená v článku. Investor může mít možnost v přiměřené míře žádat nápravu chyb přímo na projektantovi, i když obecně se soudí, například v oblasti realizace otopných soustav v rodinných domech, že jediná možná cesta je od investora ke zhotoviteli a od zhotovitele k projektantovi.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Článek je kvalitní
Autor: Jiří Ráž
Datum: 30.03.2017 12:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100809
reakce na ...
Dobrý den,

přínosný článek odhaluje slabinu mylného přístupu a chápání slova "dílo" v oboru vytápění. Je-li projekt chybný, objednatel ani zhotovitel to nemohou napravit jinak, než projektem správným. Například žádné dodatečné vyvažování nápravu nezajistí, protože naměřené hodnoty jsou porovnávány s hodnotami chybně projektovanými a správné hodnoty přitom naměřit nelze, protože k tomu nejsou zajištěny podmínky.
SOD, uzavřená mezi objednatelem a finálním zhotovitelem, nevyvazuje z odpovědnosti projektanta, který by měl být navíc za svou práci odpovědný bez časového omezení, tedy nikoliv v záruční době 2 let.
Z tohoto důvodu je nutné projektantům pomáhat v jejich odpovědné práci, ať už správně koncipovanou legislativou, nebo ještě lépe dostupností fyzikálně správného SW. Takovou možnost dnes projektanti mají ve formě SW TH, obsahujícího novou metodu projektování oboru vytápění, která řeší hydraulické i termické parametry otopných soustav a kompletně i ekonomiku (energetickou účinnost) vytápění.
Projektanti se proto už nemusejí obávat odpovědnosti nastíněné v článku a mohou kvalitu své práce garantovat.

Hezký den.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czRozsah použití tepelného čerpadla a topný systém VI.Potřebují vaše plastová okna již nutně seřídit nebo opravit?Jak se vyrábí sádrokarton u MělníkaTradiční český výrobce dveří CAG představí své novinky na veletrhu FOR HABITAT