Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Odpojení bytu od soustavy vytápění bytového domu

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, redakce
Plné znění článku: Odpojení bytu od soustavy vytápění bytového domu
Anotace článku: Odpojení vytápění jednoho bytu od otopné soustavy bytového domu není jen technickou záležitostí. Musí být i v souladu s legislativou. Uvádíme příklad jednoho z našich čtenářů, který nahradil teplo z CZT tepelným čerpadlem pro vytápění a chlazení a nyní zažívá zklamání při rozúčtování tepla.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Tepelne cerpadlo + spolecna slozkaTomas Tomas06.06.2017 18:59
Re: Tepelne cerpadlo + spolecna slozkaOndrej Fiser06.06.2017 17:17
Tepelne cerpadlo + spolecna slozkaTomas Tomas06.06.2017 16:54
Re (3): a co rekuperace?Ondrej Fiser30.04.2017 18:35
Re (2): a co rekuperace?Tomáš tom30.04.2017 14:12
Re: a co rekuperace?Ondrej Fiser27.04.2017 10:15
a co rekuperace?Tomáš tom27.04.2017 09:50
Podíl na nákladech centrálního zdroje teplaOndrej Fiser26.04.2017 10:40

Příspěvky
Předmět: Tepelne cerpadlo + spolecna slozka
Autor: Tomas Tomas
Datum: 06.06.2017 16:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 125408
reakce na ...
Resim podobny problem s tepelnym cerpadlem v byte.
Jde mi hlavne o to, ze budu povinnen uhradit 80% spolecnych prumernych nakladu za 1m2 ikdyz vlastnim ekologicky zpusob vytapeni, ktery je i komfortnejsi. Nechci se odpojovat od topne soustavy - jsem proti tomu a take jsem proti tomu, aby nejaky byt spotreboval oproti jinym mene nez cca 80% tepla . Existuje nejaky zpusob podilet se pouze na nyni stanovenych 40% zakladni slozky na vytapeni? cili jinymi slovy bych se snazil dopit dvema zdroji naraz. Mam priznanou sazby d57d, tepelne cerpadlo. Nemam v umyslu nekoho poskodit mensim odberem tepla, to bude porad stejne, akorat ze jsem schopen ekologicky :-) z 1kW vyrobit 4+ kW tepla a to pri nizke sazbe elektriny.
Moje otazka zni, je nejaka moznost se dohodnout v ramci zakona, abych platil pouze spolecnou (zakladni) slozku 40% misto 80% nakladu za teplo?

Předmět: Re: Tepelne cerpadlo + spolecna slozka
Autor: Ondrej Fiser
Datum: 06.06.2017 17:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118610
reakce na ...
Myslím si, že dle platné legislativy bude znít odpověď ne. Nastudujte způsob vyúčtování a příslušnou legislativu: https://www.tzb-info.cz/fm-sluzby/15760-vite-jak-se-provadi-rozuctovani-rocnich-nakladu-na-vytapeni

Protože jste stále připojen na UT, tak se Vám nulové náměry korigují nahoru... Tak alespoň chápu legislativu.

Navíc byste na takovéto řešení měl mít stavební povolení, protože měníte způsob vytápění objektu. A upřímně, jako Váš soused bych byl proti, protože jak pak zaručíte, že budete vytápět na projektové teploty?

PS: Ten COP nebude 4, ale spíš tak 2,5...

Předmět: Re (2): Tepelne cerpadlo + spolecna slozka
Autor: Tomas Tomas
Datum: 06.06.2017 18:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 125408
reakce na ...
Tak podruznym zaplombovanym meridlem ke klimatizaci a prepoctem na jednoho tepla by se to merit během sezony dalo - neboli počtem vyrobených kWh. Osobně si taky myslím, ze tskto kombinované to nepůjde. Tak když už nic, tak aspoň tech 20%...

http://www.klimatizacedodomu.cz/www-klimatizacedodomu-cz/eshop/5-1-SAMSUNG/33-2-Multi-split-venkovni-jednotky/5/503-Samsung-AJ052FCJ3EH-EU

Předmět: a co rekuperace?
Autor: Tomáš tom
Datum: 27.04.2017 09:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Takže jsme si teď prakticky ověřili že vyhlášky a způsob rozúčtování je nespravedlivý a nemá žádný význam. Degraduje porovnávací způsob měření spotřeby tepla na úroveň jako by tam nebyl a jen zvyšuje cenu dodávaného tepla.

Není to ovšem chyba v technologii porovnávacího způsobu který je podle mne dostatečně spravedlivý. Ale v naší "lidové tvořivosti". Protože to, jestli někdo topí vlastním zdrojem nebo ústředním topením nebo netopí vůbec (má chladno a je vytápěn sousedy) lze také vyčíst z dálkového odečtu těchto porovnávacích měřičů.

Porovnávací měřič zároveň měří teplotu v místnosti a teplotu topného tělesa a v případě že je teplota místnosti vyšší nebo rovna než teplota topného tělesa a zároveň je i vyšší nebo rovna než teplota přilehlých místností sousedních bytů potom je evidentní že je místnost vytápěna jiným zdrojem (klimatizace, slunce, vaření atd..) než topným tělesem ústředního topení.
Takže si myslím že technicky je to řešitelné a dostatečně spravedlivé.

Jinak u nás v baráku je na balkónech spousta klimatizací a nikdo se nikoho neptal, ani na to jestli s klimatizací může chladit nebo dokonce i topit.

Já osobně plánuji malou rekuperační jednotku, hlavně kvůli vlhku a plísni která se na nezateplených zdech tvoří (vlastníci všech bytů se nejsou schopni domluvit na zateplení celého domu, některé byty vlastní ještě město a to vůbec nechce nijak investovat).
Takže na rekuperační jednotku musím mít také povolení? A když mi ho někdo ze spoluvlastníků domu nedá, tak musím společně s ostatními trpět v plísni, nebo stále větrat okny a platit zbytečně vysoké náklady na vytápění?

Předmět: Re: a co rekuperace?
Autor: Ondrej Fiser
Datum: 27.04.2017 10:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118610
reakce na ...
Pokud je lodžie dle PV Vaše, můžete si na ni dát co chcete. Na fasádu si ale bez souhlasu spoluvlastníků nesmíte dát ani satelit ani sušák, je to totiž společná věc. Pro drobnosti stačí nadpoloviční souhlas, pro zásadní věci, změna vzhledu budovy anebo způsob vytápění, potřebujete 100% souhlas vlastníků a s tím pak zajít pro stavební povolení.

Dle platné legislativy zaplatíte minimálně 80% z průměru nákladů v domě aniž byste odebral jakékoliv teplo přímo. Pokud se demontují otopná tělesa, budete povinen hradit společnou část nákladů (30-50%). Společné bydlení má svá omezení.

Předmět: Re (2): a co rekuperace?
Autor: Tomáš tom
Datum: 30.04.2017 14:12 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Otopná tělesa jsou společný majetek? Komu je odevzdám?
Myslím že požadavek na demontáž topných těles je přehnaný a nesmyslný, protože při odpojení od elektřiny nebo plynu se také nelikviduje celý rozvod plynu/elektřiny v domě. Proč nestačí zamknout/zaplombovat ventily v uzavřeném stavu?

Navíc jsem zjistil že se u nás se voda z otopné soustavy mimo topné období vypouští. Na domovní schůzi se na to někteří ptali domovnice a ta jim odpověděla: "Ano, už je to bez vody, můžete na tom pracovat". Nikdo nezjistí jestli si někdo nepřidá články, nebo nevymění celé otopné tělesa nebo nenamontuje odmontované topná tělesa zpět. Někteří si například do koupelny namontovali žebříčkové otopné těleso. Takže když to nikdo nehlídá, tak je to stejně celé nesmysl a v mnoha případech (jako tento v článku) státem legalizovaný a organizovaný podvod.

Předmět: Re (3): a co rekuperace?
Autor: Ondrej Fiser
Datum: 30.04.2017 18:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118610
reakce na ...
Zalezi na tom, co mate v Prohlaseni Vlastnika. Tak jako tak zmena otopneho telesa, jakakoliv, je zasah do spolecneho zdroje tepla! A kontrolovat to ma statutarni organ SVJ.
Jdete na to spatne, nesmite proste pouzivat zdravy selsky rozum, ten v zakonech proste nefunguje. Nastudujte legislativu a pak uvidite, jak se veci maji a v cem se Vase uvahy ubiraji spatnym smerem.

Předmět: Podíl na nákladech centrálního zdroje tepla
Autor: Ondrej Fiser
Datum: 26.04.2017 10:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118610
reakce na ...
https://vytapeni.tzb-info.cz/normy-a-pravni-predpisy-vytapeni/6724-k-rozhodnuti-uzivatelu-odpojit-se-od-spolecneho-rozvodu-tepla-a-teple-vody-v-dome

Podíl odpojené jednotky na celkových nákladech na teple z rozvodu tepla a teplé vody se stanovuje úměrně objemové velikosti jednotky. Tolerance bytového individuálního vytápění jednotky v ústředně vytápěném domě je změnou užívání stavby z ústředně vytápěného bytového domu na dům vytápěný smíšeným způsobem. Smíšený způsob vytápění však zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, nezná. Proto pro ústředně vytápěný bytový dům je legitimní uplatnit specifický postup v případě, kdy dojde k odpojení jednotky od rozvodu ústředního vytápění. V daném případě je stanovena úhrada za teplo podílem na celkových nákladech za teplo dodané prostřednictvím ústředního vytápění a poskytováním teplé vody v rozsahu základní složky nákladů na vytápění a základní složky nákladů vynaložených na ohřev teplé vody, ve shodě s ustanovením § 6 odst. 2 vyhlášky č. 372/2001 Sb. Parametrem výpočtu finančního podílu odpojené jednotky je započitatelná podlahová plocha (ZPP). Odpojený byt od rozvodu teplé vody se podílí i platbou za základní složku nákladů na teplo při poskytování teplé vody! Parametrem je celková podlahová plocha jednotky (PP), která však může být u nebytového prostoru upravena podle ustanovení v příloze č. 1, část B vyhlášky č. 372/2001 Sb.

Uživatel odpojeného bytu obvykle namítá, že svým zdrojem tepla přispívá k vyrovnané tepelné bilanci, což nelze popřít. Nicméně však si zpravidla programově udržuje teplotu ve svém odpojeném bytě v optimálním případě srovnatelnou s byty "neodpojenými". To znamená, že nutně minimálně využívají tepelnou energii odpovídající základní složce nákladů jako ostatní neodpojené byty, tj. základní složce odvozené od stejně velké započitatelné podlahové plochy. Je tudíž dalším důvodem rozdělování části nákladů na vytápění nezávisle na individuální míře užití tepelné energie k vytápění domu odvozené od registrace teploty v čase a daném místě pomocí indikátorů, kromě shora již uvedeného vytápění společných částí domu, i sdílení tepla mezi sousedícími místnostmi a byty.


Pokud tedy pán ponechal připojené radiátory, je povinen od roku 2016 platit 80% průměrných nákladů na byt, dle plochy. Kdyby je odstranil, byl by povinen hradit pouze základní složku 30%-50%.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama