Automatizace kotelny

Rubriky:

PP Petr Paťha @petr.patha před 7 týdny23.05.2024 15:05:17
Automatizace kotelny

Dobrý den,
mám v plánu přepracovat regulaci topného systému s kotlem Atmos DC25s, s Aku nádrží a topením do podlahovky.
Původní regulace byla řešená stylem "ať je to co nejdřív hotové a co nejlevnější" a kupodivu to řadu let vcelku obstojně fungovalo.
Ochrana kotle proti nízkoteplotní korozi byla řešena příložným termostatem na výstup z kotle, který spínal čerpadlo kotlového okruhu při dosažení 90°C, což drželo teplotu vody v kotli na 90°C, krásně nabíjelo Aku, ale čerpadlo spínalo klidně i 20x-30x za hodinu, což se mu asi nebude líbi donekonečna. Voda do podlahovky šla přes čtyřcestný termoventil, který držel teplotu vody na vstupu do podlahovky na nastavené teplotě (cca. 30-35°C). Čerpadlo podlahovky bylo spínané časovačem. Fungovalo to vcelku obstojně, ale člověk musel několikrát do roka v závislosti na venkovní teplotě upravovat čas běhu čerpadla, aby bylo dosaženo požadované teploty v interiéru. Přikládám aktuální schéma kotelny.

Plán je:

1) přidat k trojcestnému ventilu na vstupu do kotle servo pohon, aby podle nastavené teploty držel konstantní teplotu zpátečky
2) vyměnit termostatický čtyřcestný ventil míchající vodu do podlahovky za poháněný servem, aby podle ekvitermní křivky řídil teplotu vody vstupující do podlahovky.
3) instalovat řídící jednotku, která bude tyto ventily ovládat, spínat čerpadla dle potřeby a mít možnost týdenních programů.
Přikládám navrhované schéma kotelny.

Otázka je:

1) půjde tento plán uskutečnít bez významných změn v hydraulickém schématu (ideálně pouze dodání pohonu k trojcestnému ESBE ventilu a výměna čtyřcestného za ovládaný servem)?
2) jakou značku (a typ) regulace můžete dle svých zkušeností pro tuto situaci doporučit?
3) v případě použití servem ovládaného směšovacího ventilu pro podlahové topení, řeší se nějak ochrana podlahovky při poruše ventilu? Dalším termostatickým ventilem, etc...?

Rekonstrukci kotelny nemám v plánu dělat sám, ale rád bych byl před začátkem "v obraze" tak předem děkuji za případné připomínky a kritiku.

Upraveno autorem před 7 týdny
Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

83 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.