Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Změny průtoku v dvoutrubkové protiproudé otopné soustavě

Autor článku: prof. Ing. Jiří Bašta, Ph.D.
Plné znění článku: Změny průtoku v dvoutrubkové protiproudé otopné soustavě
Anotace článku: Příspěvek se snaží přinést komplexní pohled na dvoutrubkové protiproudé otopné soustavy z pohledu návrhu teplotních parametrů a s tím souvisejícího malého či velkého průtoku soustavou. Na základě rozboru práce termostatických regulačních ventilů, zónových a stoupačkových ventilů u soustav s malým a velkým průtokem hodnotí jejich výhody a nevýhody. Zabývá se rovněž hydraulickým vyvážením otopných soustav a pracuje s definovaným pojmem „citlivost na změnu průtoku“.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
PřesnostVladimír Křen29.05.2017 12:13
Je to takJiří Ráž29.05.2017 09:22

Příspěvky
Předmět: Přesnost
Autor: Vladimír Křen
Datum: 29.05.2017 12:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Při výpočtech by jste měli zohledňovat rozdílnou tepelnou kapacitu při různých teplotách.

Předmět: Je to tak
Autor: Jiří Ráž
Datum: 29.05.2017 09:22 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100809
reakce na ...
Dobrý den,

článek je kvalitním přispěním k porozumění dynamickým otopným soustavám a podporou pro "Nové výpočty oboru vytápění s příklady", které závěry článku potvrzují.
Při projektování dynamických soustav hydraulické výpočty nestačí a je potřebné řešit i termické parametry soustav, z nichž pak hodnoty "velkých" či "malých" průtoků vycházejí, stejně jako celková regulační schopnost soustav (v souvislosti s průtokem v článku nazývaná "citlivostí").

Má-li se uplatnit požadovaná účinnost kvalitativní regulace (teplotami vody), musejí být navíc základní střední teploty vody v tělesech prakticky stejné jako v tepelném zdroji (teplotní parametry vody je nutné řešit i lokálně) a řízené lokální průtoky otopnými tělesy je potřebné funkčně přiřadit k řídicím teplotám místností, do nichž se promítají tepelné zisky. Je tudíž potřebná kombinovaná výkonová regulace, jak ji v "Nových výpočtech" řeší TH (v souladu s hlavním účelem instalace TRV a úsporami tepla).

Samotným hydraulickým řešením soustav a hydraulickým vyvažováním, nelze jejich funkci napravit, ani správnou a ekonomickou funkci vytápění zajistit.

Protože nastavení všech armatur v soustavě vychází z průtoků, musejí být lokálně požadované (i celkové) průtoky správné a proto musejí být určovány z lokálních teplotních parametrů vody a nikoliv z volených teplot vody na počátku soustav. To znamená, že otopné soustavy se musejí dimenzovat na průtoky odpovídající přenosu TEPLA, které má být soustavou k otopným tělesům přivedeno a průtoky naopak nemohou být počítány z počátečních teplot vody. Teprve pak budou požadované hodnoty průtokových součinitelů "Kv" správné a bude z nich možné určit správné nastavení všech armatur v soustavě.

Autorovi článku proto patří poděkování za objasnění významu teplotních parametrů a některých souvislostí.

Hezký den.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama