Rezervovaný příkon - nedodržení závazku distributora

Rubriky:

JP Jan Pálka @jan.palka064 před 14 dny28.06.2024 00:48:21
Rezervovaný příkon - nedodržení závazku distributora

Dobrý den,
cca před 5 lety jsme plánovali novostavbu na dříve zakoupeném pozemku a požádali distributora o zvýšení rezervovaného příkonu resp. jističe na 3x40A (sazba D57D). Ten jsme tehdy dostali a máme platnou smlouvu (samozřejmě platíme roky 3x40A). Elektroměr a jistič byl na místě tehdy vyměněn. Stálo to dost peněz. Letos jsme dostavěli a ke konci stavby jsme zjistili, že kolísá napětí, protože se zapojily výkonné stroje a ty nefungovaly... Zavolali jsme distributorovi a přijeli jeho pracovníci. Nainstalovali nějaký "monitor" a za pár dní ho zase ze sloupu sundali a odjeli. Neoficiálně od nich víme, že reálně jsme tak na polovině příkonu, což je málo. Světla často problikávají (pokud nejsou LED), ale zatím úplné výpadky nemáme. Víme také, že se tomu nechtějí nějak věnovat, protože by to stálo peníze a oni teď musí šetřit... tedy nebudou dělat nic, dokud nebudou opravdu muset.
Řešení je vyměnit zhruba 500m drátů na sloupech (teď je tam údajně hliník z 70.let), protože jsme poslední v řadě. Místní elektrikář mi řekl, že by to nemuselo být ani tak drahé dát nové dráty / kabel, ale že oficiálně by to distributor napočítal na mnohonásobek jeho odhadu (větší stovky tisíc).
Jsem laik a soukromá osoba. Budu vždycky tahat ve sporu za kratší konec, na což velké firmy spoléhají. Dobrá formální argumentace, odvolání na nějaké normy, vyhlášky, paragrafy - nebo na co se mám nachystat by mi pomohla. Rád bych si případně i zajistil nějakou odbornou pomoc / zastoupení, kdyby první oficiální střet nikam nevedl. Jenomže ani nevím kam nebo na koho se obrátit - jestli to má vůbec smysl. Našel jsem třeba, že existuje Energetický regulační úřad, ale jak dál?

Děkuji předem za radu.

Upraveno autorem před 14 dny
Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

6 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.