Dobrý den,
jdu s kůží na trh jelikož jsem tuto problematiku již konzultoval s několika specialisty na ZTI, stavaři i projektanty a nikdo mi nedokáže říci pro mě uspokojivou odpověď, proto se obracím i na toto ctěné fórum s dotazem. Připravuji stavbu RD a jedna s posledních problematik je kanalizační přípojka. Uvedu základní data a informace. Kanalizační přípojka je dimenze DN160 s revizní šachtou DN400 s přímým šachtovým dnem. Na její stavbu mám územní souhlas. Původně se počítalo s jednoduchým řešením vedení pod základovými pasy v hloubce asi 2,50 m. Jenže z jistých důvodů realizační firma toto neudělala a mezitím se realizovaly základové pasy (dům je na 3 šárech ZTB). Tak jsem nucen vést přípojku nad pasy. Uliční kanalizační řad je DN300 (kamenina) a je v komunikaci v hloubce 202,37 (dno). Vyúštění z vnitřní kanalizace z RD na jeho hraně je ve výšce 205,00. Maximální vzdálenost, kterou si mohu dovolit mezi revizní šachtou a vyústěním z domu je 8225 mm. Výškový rozdíl 2630 mm. Čistý sklon je tak 32 %. V cestě je navíc STL Plynovod PE DN90 a svazek optiky CETIN. Ani jeden správce mi neřekne přesnou polohu, ale plyn je kolem 1,2 m (+/- 0,15 m). Navíc poloha CETIN s vyjádření je tak o 1,5 m vedle, než skutečnost. K tomu oboje vede v ne úplně příhodné podobě. Navíc k tomu vývod kanalizace z domu je příčně odsunut asi 3 m. VAK má požadavek, že veřejná část je z kameniny. Neveřejná část plast. Min. sklony dle podmínek VAK min. 2 %. Připomínám, že základové pasy jsou již hotové a dělat v nich jakékoliv prostupy či výřezy je méně pravděpodobné. Poloha šachty je díky hustému vedení IS před domem a dodržení ochranných pásem takřka jediná co mi projektant ZTI vymyslel a VAK schválil. Kanalizační systém mám Osma KGEM 2000 PP SN10 (zelený).
Jsou v podstatě tři varianty (viz příloha):
*Varianta 1 - cca 1-2 m za základy udělat spádišťový stupeň (s odbočkou a in situ spojkou) s revizní šachtou a dostat se do takové hloubky, aby se pak mohlo zklesat relativně vhodným sklonem k revizní šachtě. Využity jsou kolena 15 st., které v jedné ze dvou alternativ vytvoří i tak sklon k 30%.
*Varianta 2 - za základy mělké vedené koleny 15 st. zakončené revizní šachtou se spádišťovým stupněm (s odbočkou a in situ spojkou)
*Varianta 3 - za základy prudce klesat kolenem 15 st. a těsně před revizní šachtou opět koleno 15 st. a napojení do revizní šachty. Vyžaduje to také zvýšení spádu ve veřejné části.
Všechny varianty mají také směrově dvě kolena 30 st kvůli příčnému posunu, tj. v případě varianty s kolenem 15 st. budou tato kolena prakticky hned za sebou. Takže vzniká jakési prostorové "S".
Varianta 1 má obrovské výkopové práce (cca 30 m3) a je také nejdražší a moc se mi do ní nechce. Varianta 2 je mnou preferovaná, ale je dosti mělká a není v nezámrzu. Někdo mi říká, že to nevadí, někdo že vadí, ale viděl jsem izolační trubku i v této dimenzi, ale zdá se mi to poněkud nestandardní a když už tak tu více hluboko. Varianta 3 se mi zdá nejčistější z hlediska jednoduchého vedení, ale vyžaduje zvýšení spádu veřejné části a má také velké výkopové práce. U variant se spádišťovým stupněm se mi nelíbí celá ta sestava, kde je vlastně umístěna odbočka 45 st., která ale musí být spojena přesuvkou a další napojení jsou pak vlastně proti směru připojování a zrazuje mě možné zanášení uvnitř ve spárách a možně časté čištění. U velkého sklonu jsem se pak někde dočetl ohledně doložení hydrotechnického výpočtu. Jedná se o klasický přízemní dům pro max. 4 osoby (2 dospělé a 2 děti) s jednou koupelnou, zvlášť jedním WC, kuchyní a prádelnou.
Ano stále existuje také možnost (krajní) udělat kanalizační přípojku a návaznou ležatou kanalizaci RD až pod základy, ale žádalo by to rozsáhle zemní práce s výkopy až 2 m. Nicméně uvnitř domu to vychází velmi dobře se sklonem 3%.
Ptám se tedy:
1/ Jakou variantu zvolit, popř. existuje nějaká další možnost, která by mě nenutila jít v RD pod základové pasy?
2/ Kam nejlépe umístit redukci 125/160? Ještě uvnitř domu nebo až vně?
3/ Je vůbec možné nějak jednotlivé KG ve spojích "naklánět" do nějakého úhlu (podle obchoďáků je to možné mírně, podle některých nikoliv), resp. je možné vypustit kolena 15 st. a vést jakože "na šikmo" ?
4/ Lze nějak s úspěchem tvořit z KG trubek oblouky? (technické příručky uvádějí, že ano)
5/ Je vůbec v pořádku kombinovat kolena a tvořit taková "S" a tím lokálně velké sklony?
6/ Je vůbec nějaké řešení možné a nebude to jen kompromis, který bude vyžadovat pravidelnou roční údržbu? Popř. bude nezbytné jít opravdu pod pasy hluboko?
Předem děkuji za názory, návrhy, přípomínky. Jsem jen poučený laik, tak případně promiňte jestli jsem zapoměl nějakou základní poučku či pravidlo, ale rád bych tuto problematiku již vyřešil. Jsem připraven i na kritiku, ale stavím poprvé a na začátku mi mnoho věcí uniklo a k tomu jsem již oslovil více projektantů a každý říká něco jiného...
Přeji hezký večer.
4 odpovědi
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení