Rekonstrukce staršího RD - vytápění, TUV, chlazení, rekuperace, OZE, ...

AZ Anna Zítková @anna.zitkova před 5 týdny03.08.2024 11:48:22
Rekonstrukce staršího RD - vytápění, TUV, chlazení, rekuperace, OZE, ...

Dobrý den,

mohla bych se poradit s problémem který teď řešíme před rekonstrukcí staršího (100 let) rodinného domu?

Nejprve úvod:
Koupili jsme 100 letý RD a chystáme se ho rekonstruovat. Dům je částečně podslepen, v prvním patře má jeden pokoj a pak půdu (ta je v místě, kde není pokoj hodně vysoká, pokoj není podkrovní). V současné chvíli má dům nezateplenou podlahu, nezateplenou střechu, ve stropě/podlaze mezi přízemím a půdou jsou nasypané polystyrenové kuličky přikryté skelnou vatou. Venkovní zdi měly být zatepleny 10 cm polystyrenu, ale popřeměření mi to vychází méně (zeď je proti stavením plánům širší jen o 8 cm).
Dům máme v plánu udělat dvougenerační (bude v něm trvale bydlet pět lidí). Jeden byt bude dole a v části současné půdy. Druhý, menší byt bude pouze nahoře - pokoj a zbytek půdy. Nad obojím ještě klasická půda. Podlahu v přízemí (nad terénem a sklepem) plánujeme zateplit 8 cm PIR desek (bojuleme s výškou dveří, abychom nemuseli dělat nové překlady, proto PIR místo polystyrenu). Střechu máme v plánu mezi- a podkrokevně zateplit dřevovláknitou izolací.
Nyní je v domě elektrický boiler na teplou vody a plynový kotel (ne kondenzační) na vytápění.

Řešíme jak v rámci rekonstrukce smysluplně vyřešit ohřev TUV, vytápění, chlazení, případně i větrání a využití OZE. Co se využití prostoru na střeše, po konzultaci s několika firmami jsme zjistili, že nejlepší bude na střechu dát fototermický ohřev vody ve formě trubic. Tím máme vyřešený ohřev TUV. Dále nám rozmlouvají tepelné čerpadlo, s tím, že si máme nechat plyn, max. vyměnit kotel za kondenzační. Líbilo se nám vytápění (v přízemí) elektrickými fóliemi, ale to nám opět každý, s kým jsme se bavili, rozmlouval. Ještě doplním, že do obývacího pokoje v přízemí plánujeme krbová kamna (na přitopení a "atmosféru").
Nyní řešíme chlazení. Protože bude velká část domu podkrovní, bojíme se v létě přehřívání. Samozřejmě je varianta koupit "normální klimatizaci". Ale když se bude řešit vzduchotechnika (klimatizace, odtah z koupelen apod.), tak se nabízí myšlenka, jestli nedělat vše v rámci nějaké vzduchotechniky i s kombinací řízeného větrání a rekuperace. Ne, že bychom nevěděli co s penězi, to opradu ne, ale chtěli bychom rekonstrukci udělat smysluplně (tj. nešetřit tam, kde to nedává smysl - hezkou kuchyň si můžu koupit později, vzduchotechniku tak jednoduše nepředěláme...).

Bohužel v případě větrání/klimatizace/(aktivní/pasivní) rekuperace se strašně rozcházejí názory a nejsme schopní usoudit, co by pro nás bylo nejlepší (bohužel ani oslovení odborníci nás o moc dál neposunuli). V současné chvíli přemýšlíme nad aktivní + pasivní rekuperací Nilan Gott 2600 TOP. Myslíte, že by to v našem případě mělo smysl? Pán psal, že dokáže v létě ochladit až o 10˚C (což je myslím dostatečné), ale v závislosti na množství a vlhkosti vzduchu. Takže je otázka, jak to - obzvláště ve starém domě s vlhkým sklepem - opravdu bude. Navíc je tu fakt, že - pokud jsem to tedy správně pochopila - se musí celý dům udržovat na stejné teplotě. A v případě, že bychom si tuto jednotku, která podle všeho umí i přitápět, pořídili, má cenu měnit plynový kotel, když se asi tolik nebude používat?
Nebo je lepší celou naši představu překopat a udělat vše úplně jinak?

Bohužel co se jednotlivých technologií týče, dokážu se v tom alespoň okrajově zorientovat (díky spoustě načtených článků a diskusí), ale v komplexu v tom strašně plavu :(.

Moc děkuji za přečtení mého dlouhého dotazu a předem i za všechny rady a názory.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejlépe hodnocené

Nejnovější příspěvky

53 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.