K na dřevo + 3x AKU - zapojeníDobrý den,
chtěl bych zdejší odborníky požádat o radu, rodiče budou předělávat celé topení a bude jim to dělat jejich známý topenář.
Nechci mu fušovat do řemesla (nerozumím tomu a jen jsem teď pár dní nasával informace), ale na druhou stranu bych rád dohlédl na to, že to nebude udělané špatně, neefektivně atd.
Topenář nám zatím žádné jeho schéma nedal, prý si to k tomu chce sednout osobně, tak bych rád na tu "poradu" přišel s něčím a ne jako naprostý laik, co si kvůli neznalosti nechá namluvit cokoliv.
Pokusil jsem se splácat nějaké schéma zapojení (i s popisem, jak by to mohlo fungovat) a prosím o kritiku, co je tam špatně a co by šlo vyřešit lépe.
Starý RD, + - zateplený (starší plastové okna dvojsklo, 10cm polystyren, částečně strop vatou), radiátory původní litinové, původně to byl samotížný okruh.
Kotel bude zplyňovací na dřevo 20-25kw (pravděpodobně Atmos) + 3x AKU nádrž 800l, v sytému bude ještě bojler na TUV ohřívaný od kotle na dřevo a plynový kotel v létě průtokově ohřívající TUV a v zimě sloužící jako záloha pro kotel na dřevo. Do radiátorů bychom rádi termostatické ventily, pokud z toho neplynou nějaké vážnější problémy.
Popis funkce, jak si to laicky představuju (viz schema):
Za kotlem teploměr, zpětná klapka, T rozbočení (topení a zpátečka ke kotli).
Na zpátečce 3CV 60-70° (směšovací, asi ESBE 60-70°C?), za ním čerpadlo spínané od spalinového teploměru (nebo raději přímo od teploty kotle/teploměru za kotlem?) a za čerpadlem zpětná klapka.
Topná větev - odbočky do AKU (zapojené na Tichelmanna) a uprostřed pokračování do topné větve, T rozbočení (odbočka na plynový kotel ).
Další T (odbočka k bojleru, před ním čerpadlo a zpětná klapka. Čerpadlo spínat dle teploty bojleru a teploty za kotlem? =bojler studený a za kotlem teplo - start ; bojler nahřáty - vypnutí? )
Do topení se pokračuje přes 3CV 40-70°C (před ventilem vratka z bojleru), za ním čerpadlo spínané teploměrem po dosažení nastavené teploty v horní třetině AKU.
Radiátory, na výstupu z nich teploměr, poté odbočka do 3CV, vratka pokračuje do AKU (po cestě vratka z plynového kotle), odbočka na vratku do kotle, expanzka a jsme zpět u 3CV na kotlovém okruhu.
Otázky:
1) ty směšovací 3CV fungují tak, že z "teplého přívodu" pustí dál vždy (ikdyž je tam studená) a přimíchávání ze "studeného přívodu" dovolí až po dosažení nastavené teploty? Pokud bych je chtěl nějak ovládat automaticky nebo na dálku manuálně, tak by se musela udělat ekvitermní regulace se kterou umí komunikovat servopohony těch ventilů? Nebo je lze nějak automaticky ovládat i bez té ekvitermní regulace?
2) bylo by vhodné někam instalovat vyvažovací ventil(y)? Pokud ano, kam a proč?
3) Nebude čerpadlo topného okruhu tahat vodu i přes kotel? (že si otevře zpětné klapky?)
4) Vývod z AKU do topení dát nejvýše, jak je možné a vracečku do AKU co nejníže nebo to není tak jednoduché?
5) Jaká čerpadla/čidla a lze výkon ovládat na dálku nebo automaticky v závislosti na údajích z teploměrů?
6) Zpětné klapky dát plovoucí nebo pružinové a proč? Dát je ještě někam jinam nebo naopak mám je někde zbytečně?
7) Dát někam do okruhu teploměr s napojením na upozornění v případě příliš vysoké teploty? ( = porucha čerpadel / přetopení)
8) Původně jsem zamýšlel sériové zapojení AKU, ale někde jsem se dočetl, že pak by to muselo být kvalitně spočítáno, navrženo a provedeno. Je to skutečně tak, Tichelmann bude lepší, když v podstatě neexistuje projekt a kvalita práce je s otazníkem?
9) Můžou termostatické ventily na radiátorech dělat v soustavě problémy? Musí se nějak před instalací seřídit? Laicky si představuji, že jediný problém je, že po natopení začnou zavírat = vyšší teplota zpátečky, to se zachytí teploměrem a pro udržení efektivity se v reakci na to bud ubere na 3CV teplota do topení a nebo se sníží průtok na čerpadle. Je to správná úvaha?
Děkuji za případné rady.
Upraveno autorem před 12 dny