Chemické procesy v topných soustaváchDobrý den. Právě jsem si přečetl článek o chemické úpravě plnící vody pro různé typy kotlů. V článku je uvedeno to, co požadují a mnohdy i popisují výrobců kotlů. Bohužel musím konstatovat, že ani výrobci kotlů nemají v této oblasti evidentně zkušenosti, nebo spíše mají někoho, do jim předává nesprávné informace, nejspíše i účelově nebo z vlastní nevědomosti. Jako příklad mohu uvést, že doporučovaná úprava přes Mix-bed pro kotle s výměníky ze slitin hliníku není ve své podstatě správně. Jedná se o naprosté nepochopení principu úpravy vody přes Mix-bed. Tato úprava byla vyvinuta pro úpravu vody za RO především pro JE, kde je požadavek na vodu s konduktivitou pod 1,0 µS/cm. Instalace úpravy Mix-bed na pitnou vodou je nesmysl, jelikož kapacita náplně je závislá především na množství látek, které se na ionexech zachytí. Např. čím větší je celková tvrdost před úpravnou, tím menší je její kapacita, a navíc tím větší množství sodíku je ve vodě za úpravnou. Koncentraci sodíku nikdo nekontroluje. Stejně tak téměř nikdo nekontroluje kvalitu vody za úpravnou, myslím tím např. 2x za rok, na začátku a na konci topné sezóny. Uvedeným způsobem upravená voda se opakovaným zahříváním rozkládá za konečného vzniku hydroxidu sodného (NaOH). Důsledkem je pak překročení pH topné vody nad hodnotu pH 8,5. Následně je možné v topné vodě indikovat hliník, což jednoznačně ukazuje na rozpouštění výměníku ze slitiny hliníku. K tomuto jevu v drtivé většině dochází do třetí topné sezóny. Máme toto ve skutečnosti prověřeno na cca 1000 kotelnách, kde jsme jen prováděli rekognoskaci, bez jakéhokoliv chemického zásahu. Pak již není otázkou, zda dojde k poškození výměníku, resp. kdy již začne téct, ale kdy k tomuto stavu dojde. Vím, že pro instalatérské firmy je toto informace již nezajímavá, jelikož garance jsou jen max. 2 roky, a oni dodají nový kotel, nebo výměník, kdy mají pak samozřejmě větší profit. Ale pro zákazníky a uživatele je to stav spíše nepřijatelný, jelikož kotel si kupujeme všichni ne na 3, nebo 5 let, ale počítáme s životností 10, 15, 20... let. Jde o zkušenost, ale mnohdy i o slušnost a korektnost konkrétního instalatéra.
Další nepřesné informace se týkají chemického ošetření. Přípravek Ferrolix 8355 je směsný, kdy jednou jeho součástí je siřičitan. Ten však reaguje především s kyslíkem a po krátké době jsou siřičitany neidentifikovatelné, jelikož jsou spotřebovány, především při výkyvech teploty vody, kdy dochází k difuzi plynů při poklesu teploty vody. Dalším doplněním přípravku bude docházet pouze k zasolování topné vody bez adekvátního efektu. Přípravek Korrodex 332 je pak spíše nevhodný pro systémy s výměníky z hliníkových slitin.
Toto jsou poměrně široká témata, o kterých by se dalo ještě mnohé napsat. Mám více než 25-leté zkušenosti s vodou a jejím využíváním v topných, parovodních i chladicích soustavách, a to včetně chemického ošetření.
Kvalitu plnící vody máme pro topné systémy se slitinami hliníku velmi dobře vyřešenu, ale je to naše Know-how. Chemické ošetření je však otázkou znalostí, zkušeností, a především opakované kontroly, nejlépe odbornou firmou, se znalostí adekvátních opatření. Teprve chemickým rozborem vod lze zjistit, co se v topné soustavě skutečně děje, a zda nedošlo v minulosti k nějaké, třeba i fatální, chybě úpravy vody, nebo chemismu.
Pokud má někdo zájem o další informace je možno mne kontaktovat, zatím na e-mail: koudelny.jindrich at seznam.cz