Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: V ČR se začalo využívání tzv. šedých vod skloňovat ve všech pádech

Autor článku: Ing. Martina Beránková, Ing. Dagmar Vološinová, Mgr. Lada Stejskalová, Ing. Elžbieta Čejková, VÚV TGM, v.v.i.
Plné znění článku: V ČR se začalo využívání tzv. šedých vod skloňovat ve všech pádech
Anotace článku: V souvislosti se stále delšími obdobími sucha v posledních letech už i v ČR musíme myslet na to, jak šetřit vodou. V našich domácnostech přitom lze na splachování nebo zalévání znovu použít tzv. šedou vodu. Při jejím užívání je však nutné dodržovat určité zásady.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
boj proti povodním a suchuJosef Zapletal10.08.2017 22:59
Cena vody vs návratnost investiceAlexandr Chytil07.08.2017 10:48

Příspěvky
Předmět: boj proti povodním a suchu
Autor: Josef Zapletal
Datum: 10.08.2017 22:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Vlivem globálního oteplování u nás měli opakovat ničivé povodně, protože období od roku 1997-2007 asi 10 let bylo srážkově nadprůměrné. "Boj" proti povodním skončil rokem 2015 , který byl suchý od té doby nám hrozí permanentní sucho. Chmi hlásí sucho i když traktoristé nemohou kvůli bahnu do polí. Stát chce lidem zdražit vodu nebo zavést daň ze studní, ospravedlnit nesmyslně vyhozené peníze do OZE a získat další stovky miliard od lidí nevím. V každém případě v ČR je normální že v létě přichází přísušek, děje se tak na konci léta téměř každoročně. Představy, že sucho bude horší v budoucnosti než v minulosti nemají žádný reálný ani vědecký základ. Pokud by se klima na zemi skutečně oteplilo , došlo by především k vyššímu odparu mořské vody, který nutně znamená celosvětově zvýšení srážkové činnosti , ne jen, že by více pršelo , ale zmenšily by se i plochy pouští. Regionální změny klimatu nelze seriózně předpovídat a proto nikdo neví jaké klima v ČR bude. Pokud by mělo být klima sušší zejména v létě, pak hlavní opatření proti změně klimatu musí být ve stavbě nových přehradních nádrží, které zachytí v chladné části roku miliony m3 vody, která pak bude od května do srpna využita k zemědělství a především k tomu používat nádrže stávající. To lze zajistit prakticky ihned ! Například stále plná přehrada Slapy může být v létě upuštěna a zvýšený průtok Vltavou a Labem může pak být využit pro napájení závlah. Opatření na zachytávání dešťové vody pro zalévání trávníku se státní dotací a nebo šedé vody je ekonomicky neefektivní a nesmyslné opatření. Daňový poplatníci z 90 a více procent platí jen to ,že majitel má na zahradě krásně zelenou trávu uprostřed srpna. Jde o jasný příklad mrhání veřejnými prostředky.

Předmět: Cena vody vs návratnost investice
Autor: Alexandr Chytil
Datum: 07.08.2017 10:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 116705
reakce na ...
Dokud nebude návratnost investice v řádu 5 let, je nesmysl s tím cokoliv dělat, kromě levných nádrží na zalévání zahrady.

Že není dost vody? Tak to by se musela začít zadržovat v půdě. kde se zadržovat má. Bohužel meliorace se moc neřeší. Louky jsou v současnosti z větší části pole.

Jakmile snížíme spotřebu vody, zdraží se mnohem rychleji, protože náklady na kanalizaci a vodovody jsou fixní. To pro uživatele není rozumná cesta.

Jednou se třeba vyplatí nainstalovat na pozemku nádrže a dešťovou vodu "prodávat" do kanalizace přes vodoměr, stejně jako se proplácí zisky fotovoltaiky. Až to nastane, budeme se bavit dál. Do té doby to nemá smysl.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama