Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Větrné elektrárny, kulturní krajina, památková péče a lidé

Autor článku: Břetislav Koč
Plné znění článku: Větrné elektrárny, kulturní krajina, památková péče a lidé
Anotace článku: Větrné elektrárny jsou levný a čistý zdroj elektřiny. Přitom jejich stavbu jako bychom si neuměli představit bez protestů místních obyvatel nebo úředních překážek. Z čeho tyto obavy vycházejí? A v jakých případech jsou oprávněné?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pohled z druhé stranyVladimír Šťastný28.10.2017 09:43
Re: Jen jedna poznámkaVladimír Šťastný28.10.2017 09:34
Re: Cena energie z VTEVladimír Wagner03.09.2017 13:45
Cena energie z VTEJosef Zapletal02.09.2017 23:40
Jen jedna poznámkaVladimír Wagner02.09.2017 22:44
DěkujiJan Veselý02.09.2017 10:16

Příspěvky
Předmět: Pohled z druhé strany
Autor: Vladimír Šťastný
Datum: 28.10.2017 09:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126347
reakce na ...
Dobrý den pane Koči. Rád bych Vám nabídl důvody a pohled toho, kdo není apriori proti využití větru k výrobě elektrické energie, ale tzv.si "brání svůj písek". Kdybych to totiž nedělal, nejspíš by se v mé lokalitě už nedalo normálně žít. Nabízím Vám historii snah o vybudování Větrného parku Chomutov a zároveň důvod toho, proč se s místními a kolegy ze spolku Krušno tolik bráníme. Na stránkách, jejichž odkaz zde umísťuji je toho ale daleko více, pokud Vás to zaujme, snad Vám to přiblíží náš postoj. http://www.oskrusno.estranky.cz/clanky/historie-vyvoje/historie-vyvoje-vetrneho-podnikani-v-nasi-casti-krusnych-hor..html

Předmět: Cena energie z VTE
Autor: Josef Zapletal
Datum: 02.09.2017 23:40 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Autor píše, že větrné el. jsou levný a ekologický zdroj energie. Obecně neplatí ani jedno. Energie větru klesá s 3 mocninou jeho rychlosti , při poloviční rychlosti větru tedy VTE vyrobí 8x méně el. energie ročně a je tedy i 8x dražší. Dále pak vítr je velmi nestabilní a vyžaduje záložní zdroj , který ho doplňuje. Pro státy s vybudovanými vodními elektrárnami typu Švédsko , Brazílie , je cena takové zálohy prakticky nulová , pokud ovšem takové zdroje neexistují a musí se budovat nové rychlé zálohy typicky plynové nebo uhelné el. je celková cena větrné el. vysoká. Například Dánsko nebo Německo nemají pro VTE vhodný energetický mix a proto mají fakticky nejvyšší ceny el. energie pro domácnosti na světě. Pokud má díky větrným el. existovat flotila rychlých fosilních el. a je nutno stavět tisíce km nových vedení - viz NSR je ekologický přínos VTE také sporný a proklamují ho zejména odpůrci jádra spolu se zelenými fanatiky. Na druhou stranu je nutno přiznat že ze skupiny RENEWABLES je VTE skutečně nejlevnějším zdrojem přímořské el jsou dnes jednoznačně zdrojem s velkým potenciálem do budoucna. Bohužel příznivci OZE jaksi nechápu,že každý zdroj má svojí optimální míru využití , která je zcela rozdílná a že jsou sice země, kde 100% podíl OZE na celkovém energetickém mixu možný a výhodný, jenže pro mnohem více zemí to možné ani výhodné není.

Předmět: Re: Cena energie z VTE
Autor: Vladimír Wagner
Datum: 03.09.2017 13:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120274
reakce na ...
Pane Zapletale, máte pravdu, jako každý energetický zdroj má i vítr svá negativa a pozitiva. A je třeba turbíny stavět způsobem, aby byly efektivní. Obojí jsem se pokusil podrobně rozebrat v článku o současnosti a možné budoucnosti větrné energetiky ve světě i u nás: http://www.osel.cz/9535-vetrne-elektrarny-vcera-dnes-a-zitra.html

Předmět: Jen jedna poznámka
Autor: Vladimír Wagner
Datum: 02.09.2017 22:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120274
reakce na ...
Jako vždy moc pěkný a fundovaný text. Měl bych jen jednu poznámku. Turistická atraktivita platí v případě, že je turbína v krajině poměrně řídkým fenoménem. V okamžiku, kdy se využívají masivněji, mizí.

Předmět: Re: Jen jedna poznámka
Autor: Vladimír Šťastný
Datum: 28.10.2017 09:34 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126347
reakce na ...
Ono je také otázkou, co si pod turistickou atraktivitou představovat a jestli je vůbec k něčemu. Zpravidla se u místa s umístěnou větrnou elektrárnou zastaví lidé aby si tam snědli chleba s řízkem, co mají na cestu od maminky a udělali selfíčko. To se odbyde během 5-10 minut a druhá taková zastávka v životě už naprostou většinu z nich ani nenapadne. O to vášnivěji bojují v internetových diskusích třeba na téma hluku a argumentují tím, "že tam byli a nic neslyšeli".

Předmět: Děkuji
Autor: Jan Veselý
Datum: 02.09.2017 10:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120412
reakce na ...
Děkuji za pěkný článek. Moc se mi líbil ten popis, kdy se lidé bojí více neexistujících VtE než těch skutečných.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama