Diskuse ke článku: Prosumer jako zákazník, výrobce a akumulátor energie

Autor článku:
Plné znění článku: Prosumer jako zákazník, výrobce a akumulátor energie
Anotace článku: Dostane-li zimní energetický balíček zelenou, bude legislativně zakotven mimo jiné i koncept výrobce, který vyrábí elektřinu pro vlastní spotřebu a prodává své přebytky ním vyrobené elektřiny do sítě. Neoficiálně se takový výrobce označuje jako „prosumer“.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (4): SlužbyVladimír Křen28.10.2017 10:46
Re: velmi dobréBohuslav Vintr27.10.2017 21:50
Re (3): SlužbyTomáš tom27.10.2017 10:25
Re (2): SlužbyVladimír Křen25.10.2017 21:21
Re: SlužbyTomáš tom25.10.2017 20:53
SlužbyVladimír Křen25.10.2017 10:18
velmi dobréTomáš tom25.10.2017 08:09

Příspěvky
Předmět: Služby
Autor: Vladimír Křen
Datum: 25.10.2017 10:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Jaké jsou výkonové limity při provozu OZE při kterých musí být schopny zajišťovat bezpečný provoz sítě? Když někde bude chtít podnikat v uvedeném oboru jak velkou kapacitu úložiště musí mít zajištěnou vzhledem k výstupnímu výkonu?

Předmět: Re: Služby
Autor: Tomáš tom
Datum: 25.10.2017 20:53 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Výkonové limity jsou dány aktuálním stavem v daném místě připojení zdroje do sítě a tedy pro decentrální OZE dodávající energii do distribuční sítě je to povinnou primární regulací definovanou funkcemi P(f), P(U), Q(U). Vzhledem k vysoké rychlosti a rozsahu regulace 0-100% u některých decentrálních OZE není nutné pro tyto zdroje definovat limity a proto jejich instalovaný výkon může být neomezený.
Negativní vliv špatně regulovatelných centralizovaných zdrojů na energetickou soustavu si budou muset vyřešit provozovatelé těchto zdrojů, buď doplněním akumulace nebo rychlejší regulace a ve větším rozsahu výkonu, zvláště když už nebudou schopny ani sledovat odběrovou křivku a budou vytvářet časté přebytky.

Předmět: Re (2): Služby
Autor: Vladimír Křen
Datum: 25.10.2017 21:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
FV je se sítí spojena přes střídač. Jaký musí být výkon panelů na 1 kW výkonu střídače?

Předmět: Re (3): Služby
Autor: Tomáš tom
Datum: 27.10.2017 10:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Technické limity pro připojení kvalitního střádače k FV jsou pouze napěťové, výkon není podstatný. Otázka je nesmyslná nebo jsem ji špatně pochopil, zkuste to napsat jinak.

Není problém připojit instalovaných FV např. 10kW k 1kW střídači s tím že výstupní výkon bude samozřejmě omezen tím 1kW střídačem. Případně je možné dát např. 5kW s orientací na východ a 5kW s orientací na západ a zapojit do jednoho střídače cca 7kW se dvěma sledovači výkonu a i když bude střídač nižšího výkonu tak nebude tím omezujícím prvkem.
Stejně je to technicky možné i opačně, tedy k 10kW střídači připojit jen 1kW FV, ale z ekonomického hlediska už to není optimální.

Předmět: Re (4): Služby
Autor: Vladimír Křen
Datum: 28.10.2017 10:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Tak že svítí dává nesvítí nedává.

Předmět: velmi dobré
Autor: Tomáš tom
Datum: 25.10.2017 08:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
velmi dobré, jen je otázka jak to dokáží překroutit ČEZští zákonodárci a takzvaně "nezávislí" regulátoři.
V základu by ta legislativa měla být universální a nezávislá aby platila jak pro elektrickou energii tak i plyn případně i další energetická média, distribuci tepla, atd.... Protože vyrábět syntetický zemní plyn (methan) pomocí OZE a dodávat ho do distribuční sítě plynu je technicky také možné, podobně jako je to u elektřiny. Navíc u plynu máme již hotové zásobníky s kapacitou na několik měsíců spotřeby celého státu, případě je technicky možné tlačit plyn i zpět do některých ložisek a mít tak prakticky neomezenou skladovací kapacitu energie.
Podobně technicky lze v např. kogeneračkách vyrábět i teplo a dodávat ho do městského rozvodu tepla.

Předmět: Re: velmi dobré
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 27.10.2017 21:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123987
reakce na ...
V minulých diskusích jsme se často neshodli, ale s tímto Vaším výrokem zcela souhlasím (citát):
"V základu by ta legislativa měla být universální a nezávislá"
A v to je právě problém.
Tak tedy:
V článku se píše o výhodnějších podmínkách pro skladování elektřiny z OZE. Proč jen z OZE? Měly by být univerzální podmínky pro jakékoliv skladování jakékoliv elektřiny.
Měly by se zrušit přednostní odkupy z OZE. Měla by rozhodovat jen aktuální nabídka na trhu. Pokud chceme omezit některé zdroje z ekologického hlediska (uhlí), mělo by to být řešeno příplatkem (emisní povolenky, uhlíková daň).
Přinejmenším všechny nízkoemisní zdroje (OZE a JE) by měly mít stejné (velmi podobné) podmínky. Pokud existují dotace do OZE, je potřeba počítat s podobnými do JE.
Je potřeba mít univerzální a na druhu zdroje nezávislé ohodnocení schopnosti zdroje kopírovat odběrovou křivku. Ne jen možnost vypnutí (snížení výkonu) při nadbytku elektřiny, ale také a hlavně provoz a zvýšení výkonu v době odběrové špičky. Zdroj musí mít schpnost dodržovat předem sjednané dodávky zákazníkům. Může to udělat fyzicky (akumulace, záložní zdroj), nebo zaplatit pokutu (zaplatit udržování jiných záložních zdrojů v majetku jiného výrobce).

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czČeský ostrovní dům zve na Pohled do budoucnosti, seminář o domě v roce 2030Při stavbě v Hradci Králové objevili archeologové opevnění, projekt investor upravíRoudnice nabídne pozemky na stavbu domů v centru městaBudování nejvyšší stavby světa jde zatím podle plánu