Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Kondenzační kotle, emise CO2 a konference COP 23 v Bonnu

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, redakce
Plné znění článku: Kondenzační kotle, emise CO2 a konference COP 23 v Bonnu
Anotace článku: Ve vytápění má prakticky každý možnost se aktivně zapojit do boje s rostoucí teplotou na Zemi a rostoucí koncentrací oxidu uhličitého ve vzduchu. Jde jen o malou kapku, ale všechny dohromady mohou vytvořit intenzivní a globální déšť. V pondělí 7.11. byla zahájena světová klimatická konference v Bonnu, která navazuje na klimatickou konferenci v Paříži, a potrvá do 17.11.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Poznámka redaktoraPavel Bozek10.11.2017 12:16
Re: Poznámka redaktoraVladimír Křen10.11.2017 06:13
Poznámka redaktoraPavel Bozek09.11.2017 12:20
Re: Citace zdrojeVladimír Křen09.11.2017 08:02
Citace zdrojePetr Zíka08.11.2017 23:54
Svět a průmysl topí jinakJozef Homola08.11.2017 07:38

Příspěvky
Předmět: Poznámka redaktora
Autor: Pavel Bozek
Datum: 09.11.2017 12:20 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 125355
reakce na ...
Fotogalerie:
Vliv vodní páry na úhrn ročních srážek je v rozsahu setin procenta. Tedy neměřitelný. Podstatně měřitelnější je fakt, že kondenzační kotel vyrobí z dodaného plynu o polovinu více tepla, než kotel atmosférický. Logicky tak při stejné potřebě tepla klesne spotřeba plynu o třetinu. Rozhoduje totiž účinnost ohniště a mnoho dalších souvislostí výstižně popsaných na obrázku. Samozřejmě i negativní vliv na životní prostředí je pak o třetinu nižší. Fakta jsou známá a jednoduchá, stačí je jen uplatňovat.
Současně jde o fakt šířený mezilidsky od spokojených uživatelů k těm, kteří o této formě zdroje tepla teprve uvažují.

Předmět: Re: Poznámka redaktora
Autor: Vladimír Křen
Datum: 10.11.2017 06:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Kondenzační kotel má opravdu větší využití energie ze spalování plynu. Musí být splněna zásadní podmínka a to že musí být provozován v kondenzačním režimu. To znamená současně s výměnou kotle podstatně zvětšit vlastní radiátorový systém, průměrně se jedná o zvětšení radiátorového systému o cca 50% a zde bývá problém s prostorem. Pokud se topný systém nezvětší tak je zde také nějaká úspora ale ne tak velká.

Předmět: Re (2): Poznámka redaktora
Autor: Pavel Bozek
Datum: 10.11.2017 12:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 125355
reakce na ...
Dovolím si situaci upřesnit. Předně nestačí se jen dostat do kondenzačního režimu. Je nutné dostat se do co nejvyššího kondenzačního režimu. Tedy jednoduchým nastavením termoventilů nastavit radiátory na režim s vysokým teplotním spádem. Pak stačí navýšení instalovaných výkonů radiátorů o pouhých 20%. Větší navýšení je dokonce kontraproduktivní. Růst amortizace radiátorů je větší, než zisk z lepší kondenzace. 20% výkonovou rezervu splňují všechny stavby ať už z titulu zátopové přirážky či z provedení některých zateplovacích kroků. Mnohdy se o rezervách ani neví. Neznám projektanta, který by počítal s výkony přívodních trubek. A právě ty tvoří navýšení vyzařovaného výkonu také nejméně o 20% (viz výpočty na uvedeném obrázku).
Kroky jsou tedy jednoduché a známé a nezbývá než doufat, že je v dostatečné míře začnou šířit i odborníci. Malou jiskřičkou správného pochopení je článek https://vytapeni.tzb-info.cz/mereni-a-regulace/16529-novodobe-kladivo-na-carodejnice-spadlo kde je otopná soustava nominálně provozována v režimu 60/30 s vysokou prioritou termohlavic a následně s rychlou reakcí na neočekávané zisky. Obdobná pravidla platí i pro kondenzační kotel navržený po většinu období v režimu 50/30. Vše je ověřeno v praxi a nezbývá, než (jak redaktor správně uvádí) tuto dobrou zkušenost šířit mezilidsky od spokojených uživatelů k těm, kteří o této formě zdroje tepla teprve uvažují.

Předmět: Citace zdroje
Autor: Petr Zíka
Datum: 08.11.2017 23:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
"...podle zjištění v rámci programu OSN pro ochranu životního prostředí se teplota Země zvýší o 3 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím navzdory všem přijatým opatřením."
V původní zprávě (www.unenvironment.org) je v tomto odstavci navíc: "do roku 2100" a "pravděpodobně". Na německém serveru (www.strom-magazin.de) jim to asi vypadlo z překladu, stane se.

Předmět: Re: Citace zdroje
Autor: Vladimír Křen
Datum: 09.11.2017 08:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Tak mi to připadá jako když hladovému dáte sklenici vody se slovy najez se. O tom že doprava je největší znečišťovatel asi nikdo nepochybuje. Na druhé straně skoro vše se dělí v ČLR a následně se to dopravuje do místa spotřeby. Proč se stejné výrobky nevyrábí zde? Protože je to v ČLR levnější a nějaké znečišťování nikoho nic moc nezajímá.

Předmět: Svět a průmysl topí jinak
Autor: Jozef Homola
Datum: 08.11.2017 07:38 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Bylo by dobré specifikovat kolik se podílí na topení průmysl (výroba a zpracování) a kolik obyvatelstvo a jak je to ve světě. Tam je ještě 85% kotlů nekondenzačních. V Evropě některých státek docela dobré a jsou státy které topí jinak než kondenzačními kotly např. Norsko, Švédsko, Finsko a některé v Pobaltí.
Ukázka na obrázku.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.