Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Co je cílem kotlíkových dotací?

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Plné znění článku: Co je cílem kotlíkových dotací?
Anotace článku: Článek informuje o aktuálním stavu 2. výzvy kotlíkových dotací ke dni 10. 12. 2017. Na nepříznivý trend přechodu od kotlů na na biomasu ke zdrojům, jejichž přínos ve smyslu využití obnovitelných energií je žádný nebo jen velmi mírný, upozorňuje Jaroslav Cankař za firmu ATMOS, Jaroslav Cankař a syn.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (3): ReakcePetr Much22.12.2017 07:32
Re (2): Pozn.Petr Much22.12.2017 07:17
Re (2): ReakceVladimír Stupavský21.12.2017 11:56
Cíle kotlíkových dotací Josef Zapletal20.12.2017 20:20
Re: Pozn. Ladislav Štrajt20.12.2017 20:09
Re: závěrPetr Much19.12.2017 13:19
závěrOndřej jjj19.12.2017 08:37
Re: ReakcePetr Much18.12.2017 17:47
ReakcePetr Cankař18.12.2017 14:26
Pozn. Petr Much17.12.2017 19:59

Příspěvky
Předmět: Cíle kotlíkových dotací
Autor: Josef Zapletal
Datum: 20.12.2017 20:20 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Když se podíváme na kotlíkové dotace pak, jedním z hlavních cílů je podpořit lidi , kteří jsou nabaleni na systém a ve skutečnosti nic nevytvářejí nebo velmi málo. Mluvím tím o povinném štítkování domů energetické audity atd. Dále pak o každoročních povinných revizích kotlů. Tento trend je vidět ve všech oborech můžete klidně vyrábět nekvalitní zboží, ale musíte mít na to certifikát ISO zpracovaný plán (ne) kvality atd. Můžete klidně ničit životní prostředí, ale musíte zaměstnat ekologa, který Vám připraví dokumentaci o tom, že je vše v pořádku. Dnes při velkovýrobě se vyrábí na plánovanou životnost, aby to bylo co nejlevnější, takové výrobky jsou samozřejmě nespolehlivé nekvalitní šmejdy, jenže mají všechny certifikáty, testy a ISO normy. Ve firmě samozřejmě působí i ekolog. Chápu že všechno musí mít nějaký proces, problém je v tom, že cílem toho všeho musí být nějaký výstup a současný systém je spíše o vytváření dokumentace, tabulek, revizních zpráv a školení zaměstnanců - které jsou stejně z 90% k ničemu , ale někdo si na to založí firmu. Ve výsledku to vede k ohromnému zmaru lidské práce. Dotace navíc zdeformují trh, ceny dotovaných výrobků vzrostou a kromě zájmových skupin na tom prodělává celá společnost.

Předmět: závěr
Autor: Ondřej jjj
Datum: 19.12.2017 08:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110009
reakce na ...
se závěrem souhlasim selhal

ale přidal bych že selhal i smysl vyměnit starý neekoligický kotel za novější.

byl jsem minimálně na 10ti kotlů kde byl plynový kotel ale protože byl starý tak se udělala fotka kotle vedle ve sklepě co tam byl 50let ale nikdo snim netopil a vyměnil se za peleták? eh co to má být tam kde je plyn vyměnit plynový kotel za peleták.. příroda pláče..

Předmět: Re: závěr
Autor: Petr Much
Datum: 19.12.2017 13:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
Podvodům nikdy zabránit nelze, zvlášť, když se do podvodu zapojí i servisní technici kotlů, kteří dokladem o revizi kotle potvrdí, že je kotel využívaný.

Pokud by se mělo podvodům 100 % zabránit, padla by nemalá část peněz na výměnu kotlů na různé znalecké a revizní zprávy, posudky řešítí aktuální stav zdroje vytápění atd.

Předmět: Reakce
Autor: Petr Cankař
Datum: 18.12.2017 14:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126786
reakce na ...
Dobrý den,
krátce chci reagovat na předchozí komentář.
Není důstojné stát někde fronty před úřadem, ale není ani spravedlivé vyřadit možnost podat žádost písemně. Tedy pro některé lidi jedinou reálnou možnost jak to podat.
Nezapomeňme na pořekadlo ze života, " jedny rodiče dokážou uživit deset dětí, ale deset dětí nedokáže uživit jedny rodiče".

Předmět: Re: Reakce
Autor: Petr Much
Datum: 18.12.2017 17:47 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
Máte pravdu.
Na druhou stranu, jak rozdělit peníze, když je alokace nižší než zájem ? Pořadí kdo dřív příjde, má, mi přijde spravedlivější a průhlednější, než zavádět nějaký systém hodnocení (kdo na to má z hlediska příjmu, jestli kotel je 5 nebo 10 let starý, jestli pálí jen uhlí, jaké uhlí atd.).
Navíc ve chvílí osobního podání, kdy mají přednost kurýři a poštáci, to nic neřeší. Opět lidi zůstanou vzadu a poštovní služby se dostanou před ně.
Je pravda, že děti často nevychází s rodiči, ale nemyslím si, že by každý nenašel v okruhu příbuzní - známí - kamarádi nikoho, kdo by za něj během 10 minut žádost nevyplnil a nezaslal. Navíc i některé krajské úřady zavedly pro tyto lidi bez PC možnost zpracování žádosti vyčleněnými pracovníky.

Předmět: Re (2): Reakce
Autor: Vladimír Stupavský
Datum: 21.12.2017 11:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123557
reakce na ...
Dobrý den,

stále se zapomíná na to, že kotlíkové dotace jsou v podstatě kontinuální program. Nemusí se v žádném případě předbíhat ve frontách, elektronickém podání, apod.

Dotují se veškeré uznatelné výměny a úpravy po 15.7.2015. Kdo se náhodou ve svém kraji nevejde do příslušného kola, úředník ho automaticky předřadí do kola následujícího (aspoň by to tak měl udělat). Ve výsledku se tak žadateli pouze o jednotky měsíců prodlouží vyplacení dotace.

V. Stupavský

Předmět: Re (3): Reakce
Autor: Petr Much
Datum: 22.12.2017 07:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
ne, kotlíkové dotace nejsou kontinuální program. Vysvětlím proč. SFŽP vyhlásí příjem žádostí pro kraje, kde kraje mohou získat peníze na výměnu kotlů, které dále rozdělí mezi lidi. Kraj tedy dostane vždy balík peněz a následně vyhlásí 1 - 2. výzvy, do kterých lidi předkládají své žádosti. Lidi vyúčtují dotace kraji, kraj následně udělá souhrnné vyúčtování SFŽP. Pokud v 1. výzvě se nerozdělí všechny peníze, je druhá výzva, může se taky stát, že se podaří mimořádně navýšit prostředky od SFŽP, což se stalo loni (ale na to nejde spoléhat). Pokud je zájem lidí velký, je místo 2 výzev vyhlášena jen jedna. Až kraje vyúčtují tyto prostředky, SFŽP vyhlásí pro kraje další vlnu příjmu žádostí.
Z výše uvedených důvodů nejsou kotlíkové dotace kontinuální program. Přestože je tam nějaká zpětná uznatelnost nákladů (od 7/2015), jsou to ve skutečnosti 3 samostatné projekty.
Není proto důvod, aby se neúspěšný člověk z jedné vlny, automaticky přeřazoval do další vlny, neboť se mohou měnit podmínky (např. zrušení podpory čistě uhelných kotlů 2. vs. 1. vlna, zrušení podmínky mikroopatření, změna výše dotace u jednotlivých zdrojů tepla).
Kraje zásobník neúspěšných lidí dělají, ale je to pouze pro případ, kdy se díky vyúčtování příslušné výzvy ušetří peníze nebo se podaří dojednat navýšení financí. Případně pokud se kraj rozhodne neúspěšné žadatele zafinancovat ze svých peněz. Ale určitě to není pravidlo platící všude

Předmět: Pozn.
Autor: Petr Much
Datum: 17.12.2017 19:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
"Na venek je příjemnou skutečností, že zmizely fronty zájemců o dotace čekajících na otevření přepážky na úřadech. Symbolicky však lze říci, že s vaničkou bylo vylito i dítě. Neboť ti, na které mají kotlíkové dotace mířit nejvíce, tedy ti v nižší příjmové kategorii, s ekologicky nejhoršími kotli, jsou takto hodně vyřazeni ze hry. Neboť papírové dotazníky, které by zvládli vyplnit, již nejsou k dispozici."

Pane Cankaři, obhajujete primitivní a nedůstojný způsob podávání žádostí o dotaci, kdy si je lidi museli vystát, často desítky hodin až dny ve frontě před příslušným krajským úřadem. Zeptám se proto jednoduše - kolik z těch potenciálních žadatelů z nižších příjmových kategorií (tedy těch, co dotace potřebují nejvíc) nemá mezi dětmi, vnuky, příbuznými či známými nikoho, kdo umí s počítačem ?
Navíc v mnoha krajích byla pro tyto lidi zavedena možnost vyplnění žádosti na příslušném krajském úřadě příslušnými pracovníky.

Předmět: Re: Pozn.
Autor: Ladislav Štrajt
Datum: 20.12.2017 20:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121642
reakce na ...
Pan Much je je iistě velmi mladý člověk. Nelze u všech starších a starých lidí praktikovat jeho doporučení. Samozřejmně fronty se žádostmi SFŽP vrátil dobu před listopad 89. Asi bude nejjednoduší, se k žadateli napřed podívat před jinými náročnými administrativními opatřeními a méně dotovat kotle kde se dá spalovat i uhlí s preferencí tepelných čerpadel. Kraje by to jistě zvládly.
Ladislav Štrajt

Předmět: Re (2): Pozn.
Autor: Petr Much
Datum: 22.12.2017 07:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
Nevím, jaká je hranice "velmi mladý", ale na tom nezáleží.

Pro představu, např. v Jihočeském kraji přijali přes 4000 žádostí v aktuální výzvě, žádosti spravuje cca 10 lidí na krajském úřadě.

Osobně si neumím představit, jak dlouho by trvalo obejít tyto 4000 lidí a posoudit, zda mají mít nárok na dotaci nebo ne. A druhá věc - určitě by lidi musel obcházet proškolený člověk, odborník, nebo úředník, co je schopen sice najít formulář,ale stav kotle těžko posoudí.

A co by se mělo jako zjišťovat ? Zda topí uhlím ? Nebo stáří kotle ? Nebo sociální postavení žadatele ? Příjem ? Velikost domu ??

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama