Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Energetická agenda vlády v roce 2018?

Autor článku: Mgr. Klára Sutlovičová
Plné znění článku: Energetická agenda vlády v roce 2018?
Anotace článku: S novým rokem i novou vládou se pojí mnohá očekávání a česká energetika nové impulzy nepochybně potřebuje. Stagnující obnovitelné zdroje, obtíže s čerpáním prostředků na energetickou efektivitu, otevřená debata o stavbě nových jaderných bloků, posilování spolupráce v rámci evropské Energetické unie nebo naplňování Pařížské dohody o ochraně klimatu – to je jen několik vybraných úkolů, jež čekají na posun.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): Pozn.Bohuslav Vintr10.01.2018 19:20
Re (2): Pozn.Petr Much10.01.2018 16:34
Re (2): Pozn.Bohuslav Vintr09.01.2018 17:56
Re: Pozn. Jiří Zilvar09.01.2018 15:17
Pozn. Petr Much08.01.2018 21:39
ŘešeníVladimír Křen06.01.2018 11:24

Příspěvky
Předmět: Pozn.
Autor: Petr Much
Datum: 08.01.2018 21:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
Chápu, že platí, že dnes je prostě in a nutné hanit klasické zdroje elektřiny.
Hezky se čte, že dokud nebudou klasické zdroje platit veškeré škody, musí se OZE dotovat. Tipuji, že tento argument lze využívat navždy, neboť vždy se najde nějaká škoda, kterou ještě klasické zdroje nehradí..
A co v rámci objektivity se podívat i na druhou stranu, na OZE ?
OZE hradí veškeré náklady ?Hradí OZE náklady na úpravy přenosových sítí, kterým svou nárazovou výrobou způsobují problémy a ohrožují ji pádem ? Zaplatily OZE speciální transformátory instalované poblíž hranice s Německem, aby tolik vychvalované a spásné německé OZE neshodily celou sít v ČR ?
Hradí OZE náklady na klasické zdroje, které musí být v pohotovosti jako záloha pro případ, že přestane svítit a foukat, protože naše společnost potřebuje energii kdykoli, ne jen za slunného či větrného dne ?
Budou OZE hradit taky všechny škody ? Větrné elektrárny jsou rizikem zejména pro ptáky, solární elektrárny na polích a loukách přináší nutnost používat totální pesticidy, o nutnosti zajistit eko likvidaci panelů po skončení jejich životnosti se postará kdo ? Stávající provozovatel v podobě s.r.o. s akciemi někde ve státě kryjící podvodníky ?

Pokud chcete kritizovat výrobu elektřiny, buďte trochu objektivní.

Předmět: Re: Pozn.
Autor: Jiří Zilvar
Datum: 09.01.2018 15:17 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120411
reakce na ...
Dobrý den, objektivní analýzu externalit jednotlivých zdrojů naleznete zde:

https://oze.tzb-info.cz/teorie-obnovitelna-energie/9022-ekonomicke-hodnoceni-externich-nakladu-vyroby-elektricke-energie

https://energetika.tzb-info.cz/energeticka-politika/13880-externi-naklady-prolomeni-limitu-tezby-hnedeho-uhli-v-severoceske-hnedouhelne-panvi

Co se týče ostatních vyjmenovaných klišé o OZE, tak budu adresovat jen některé.

Hlavním důvodem pro instalaci FVE a VTE je, že k výrobě elektřiny nepotřebují těžit, upravovat a transportovat žádné palivo, jejich provoz má minimální dopad na životní prostředí a nulové emise a jejich stavba je stále levnější. To jsou dost velké benefity, kdyby k tomu ještě navíc uměly dodávat nepřetržitě 24/7 (např. s vhodnou akumulací), tak už tradiční energetiku nikdo nepotřebuje. Uvidíme časem.

Jinak recyklace panelů: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/7868-recyklace-fotovoltaickych-panelu-na-konci-zivotnosti

Zabíjení ptáků a VTE: https://oze.tzb-info.cz/vetrna-energie/16201-vetrne-elektrarny-kulturni-krajina-pamatkova-pece-a-lide

Pesticidy s fotovoltaikou nemají nic společného, pravděpodobně jste myslel herbicidy. Ty 1) NENÍ nutné používat, tráva se dá zkracovat jakkoli jinak; 2) jsou tak masivně používány v zemědělství, že jejich použití pro některá solární pole tvoří zhruba 0,00000000001 %.

Podvody s FVE jsou problém politický, nikoli technologický, viz: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/6815-fotovoltaika-ode-zdi-ke-zdi

Předmět: Re (2): Pozn.
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 09.01.2018 17:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123987
reakce na ...
Děkuji za uvedení odkazu na vyčíslení externalit.
Problém je, že u JE příznivci OZE tradičně uvádějí vysoké externality - a hle, ony jsou jedny z nejmenších. Dokonce mnohem nižší, než u některých OZE. Platí to i o součtu externalit JE + PVE, jak to bylo u nás koncipováno. V souvislosti se stavbami JE se stavěly i PVE.
Ano, pokud by OZE typu FVE a VtE uměly dodávat stále. Ale to nikdy nebudou. Respektive nebudou to s respektováním fyzikálních a chemických zákonů umět ani s akumulací ekologicky a s přijatelnými náklady. Zvláště ohledně akumulace dlouhodob v případě FVE a akumulace energie z léta na zimu.
Např. u převodu FVE - elektrolýza - konverze na CH4 - skladování CH4 - opětná výroba elektřiny je problém už se samotnou celkovou nízkou účinností tohoto vícestupňového procesu. Navíc ta ekologická stopa. Musíte ta zařízení postavit a udržovat. U elektrolýzy musíte občas vyměnit elektrolyt a elektrody. U konverze katalyzátory. To jsou všechno nebezpečné odpady. I u konverze, jako u každé chemické reakce vznikají vedlejší produkty. Ty mohou být sice dalšími surovinami, ale také odpady (např. prací vody).
Navíc už při výrobě elektřiny z OZE začínáme na nákladech cca 2 kč/kWh. ovšem k tomu zkuste odhadnout náklady na zmíněný proces. To vše při ceně elektřiny na burze cca 0,7 kč/kWh.
I za předpokladu masivního poklesu nákladů na OZE a akumulaci lze i v budoucnosti těžko čekat sblížení ceny dlouhodobě akumulované elektřiny z OZE a ceny na burze. I elektřina z JE, která nepotřebuje dlouhodobou akumulaci je podstatně levnější a s nižšími externalitami.
Škoda, že tam nejsou oproti externalitám z PVE uvedeny externality z akumulace v chemických akumulátorech.
Přestože "zelení" příznvci OZE prosazují akumulátory, PVE jsou zvláště v dlouhodobém horizontu mnohem ekologičtější.

Předmět: Re (2): Pozn.
Autor: Petr Much
Datum: 10.01.2018 16:34 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
Děkuji za zajímavé odkazy
Ano, ve chvíli, kdy dokážeme akumulovat energii z OZE, můžeme se bavit o jejich zařazení jako hlavní zdroje energie. Do doby než akumulaci zvládneme, je znevýhodňování klasických zdrojů pouhé politické gesto, které generuje zbytečné náklady.

Nebo je snad v zájmu energie cílem zdražit a znevýhodnit klasické zdroje až tak, že dojde k jejich uzavření a při výrobě energie pouze z OZE budou naše životy řízeny stylem kdy fouká a svítí ? Případně akumulovaná energie bude tak drahá, že si ji dovolí jen ti vyvolení ?

Líbí se mi, jak se statečně bojuje proti CO2 z aut zaváděním nereálných EUROnorem, elektřině z jaderek, ale že se díky systematické likvidaci části výroby v EU přesunula výroba do Číny, kde probíhá nejen za mnohem méně přísných podmínek z hlediska vlivu na životní prostředí, ale i přibyla neekologická přeprava přes půl zeměkoule, to politika ani lobbisty nezajímá.

Předmět: Re (2): Pozn.
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 10.01.2018 19:20 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123987
reakce na ...
Shodou okolností tu máme aktuální článek k výrobě vodíku z OZE:
https://oze.tzb-info.cz/122387-akzo-a-gasunie-planuji-nejvetsi-zavod-na-zeleny-vodik-v-eu
Využití vodíku vyrobeného z nadbytku OZE elektřiny pro chemickou výrobu rozzhodně dává větší smysl, než jeho konverze, skladování a opětná výroba elektřiny.
Ostatně, kdo ne tak dávno sledoval v TV seriál o zničení závodu na výrobu těžké vody v Rjukanu za 2. svět. války, mohl si všimnout, že hlavním produktem výroby pomocí elektřiny z vodní elektrárny byl vodík a následně dusíkatá hnojiva. Na jejich výrobu totiž potřebujete jen vzduch, vodu a hodně energie.
Ovšem zase je tu otázka, za kolik se vodík dá vyrobit ze zemního plynu, anebo za kolik z OZE elektřiny. Respektive, za kolik by tu OZE elektřinu museli nakupovat, aby to nebylo podstatně dražší, než ze ZP.

Předmět: Řešení
Autor: Vladimír Křen
Datum: 06.01.2018 11:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Přitom řešení je tak jednoduché. Odstavíme uhelné elektrárny, odstavíme jaderné elektrárny a aby bylo vše v rovnováze omezíme spotřebu na úroveň dodávky z obnovitelných zdrojů. Je tady nějaký problém?

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama