Diskuse ke článku: Wave – vývoj a experimentální provoz malého kogeneračního zařízení na biomasu

Autor článku: Ing. Václav Vodička, Ing. Zbyněk Zelený, Ing. Jakub Maščuch, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze
Plné znění článku: Wave – vývoj a experimentální provoz malého kogeneračního zařízení na biomasu
Anotace článku: Příspěvek obsahuje shrnutí dosažených parametrů Wave – zařízení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, které v roce 2015 obdrželo ocenění E.ON Globe Energy Award v kategorii Nápad. Popsány jsou zkušenosti s provozem a s modifikacemi od slavnostního křtu zařízení v r. 2016 do konce listopadu 2017.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Autor: Tomáš tom
Datum: 27.01.2018 12:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Já myslím že by se měli soustředit na menší výkony, než výkon zvyšovat.
Protože když to porovnám s Fröling CHP50 který vyrobí 49kWh elektřiny a 107kWh tepla z 40-45kg dřevní štěpky, tak chystané Wave s 120kW tepla a jen 6kW elektřiny mi to moc výhodné nepřipadá.
Ale v žádném případě nechci od toho nikoho odrazovat, vývojový tým tohoto zařízení by měl mít představu kde asi bude hranice technických limitů po všech maximálních vylepšeních tohoto zařízení a je možné že chtějí spíše zaujmout opravdu zajímavou cenou.
Já konkrétně hledám (instalace by měla být na podzim 2018) něco v čem by se dalo zužitkovat na výrobu elektřiny ideálně kusové dřevo nebo přinejhorším v podobě štěpky a i zároveň zemní plyn i bioplyn a také odpadní horký vzduch o teplotě do 600°C. Toto všechno bych měl v jednom projektu k dispozici. Na výstupu bych očekával cca 5kW elektřiny a cca 20kW tepla. A našel jsem http://turbion.cz/#mikro-kogeneracni-jednotky
5kW elektřiny a 17kW tepla, ale ještě to mají ve vývoji a tvrdí jsou schopni zpracovat všechny výše zadané "paliva". Oproti Wave daleko lepší parametry, takže Wave má toho asi ještě hodně před sebou.
V Třinci byla vystavena nějaká ORC turbína vytištěná na 3D tiskárně od MCAE:
https://www.mcae.cz/cs/kogeneracni-jednotka-orc-od-mcae-ziskala-zlate-oceneni-na-veletrhu-invent-arena/
I když je možná lamelový expandér levnější než turbína, tak 3D tisk to může možná změnit.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czProč vytápět elektrickými radiátory?Jak v létě zalévat zahradu? Zavlažujte zahrádku kvalitní vodou z čistírny STMHModerní bydlení v panelovém bytě: Plánování a průběh přestavby (1. díl)Jak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houby