Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: 5 důvodů proč topit uhlím

Autor článku:
Plné znění článku: 5 důvodů proč topit uhlím
Anotace článku: Moravskoslezští výrobci kotlů reagují na zavádějící informace článku „5 důvodů, proč netopit uhlím (už nikdy)“. Společnosti VIADRUS a BENEKOV přináší souhrn argumentů, proč avizovaný útlum topení uhlím zdaleka není aktuální. Topení uhlím přináší našim občanům nesporné výhody, jejichž přehled naleznete v článku. A nejsou to výhody jen finanční, ale i ekologické.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: uhlí reálný pohled ? Michal Kubeš20.04.2018 11:37
Re (2): uhlí reálný pohled ?Karel Technik28.02.2018 07:16
Re: uhlí reálný pohled ? Péťa Koumák27.02.2018 08:28
Re: K článkuJosef Zapletal24.02.2018 23:28
uhlí a řízení sítěJosef Zapletal24.02.2018 00:16
uhlí reálný pohled ? Josef Zapletal23.02.2018 23:59
Přehled kotlů v EUJozef Homola23.02.2018 21:11
K článkuPetr Malík23.02.2018 18:13

Příspěvky
Předmět: uhlí a řízení sítě
Autor: Josef Zapletal
Datum: 24.02.2018 00:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Autoři článku se dotýkají problematiky řízení sítě. Myšlenky že nestabilní zdroje jsou z principu neschopné utvořit stabilní síť je teoretický fakt bez stabilních regulačních zdrojů se síť skutečně neřiditelná a nemůže fungovat. V současné době tuto funkci vykonávají vodní uhelné nebo plynové el v některých zemí i jaderné zdroje. Pokud se podíváme do střední budoucnosti za 12-15 let. Dojde podle prognóz k takovému poklesu cen bateriových úložišť že 24 hodinovou regulaci sítě (den-noc akumulace) bude patrně možno zajistit nikoli stavbou plynové nebo uhelné el. ,ale bateriovým úložištěm. Pro naší republiku to bude znamenat zejména to, že při dostatku jaderných kapacit nebude nutno udržovat při životě žádné uhelné el. pro regulaci sítě, ale postačí jen plynové zdroje , které budou nasazeny v případě výpadku zdrojů nebo extrémního počasí. ČR se tedy v budoucnu obejde s mnohem menší těžbou uhlí než uváděly dřívější studie.

Předmět: uhlí reálný pohled ?
Autor: Josef Zapletal
Datum: 23.02.2018 23:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
článek je krajně nevyvážený a není nic jiného než propaganda. Spalování tuhých paliv v malých zdrojích bez čištění paliv vede k emisím malých prachových částic, které jsou velmi problematické z hlediska lidského zdraví. Automatické kotle snižují sice emise prachu ,ale emise malých prachových částic prakticky nesnižují.
Moravskoslezský kraj má díky spalování uhlí v malých zdrojích během topného období zdraví škodlivé ovzduší a veškeré náklady na poškození zdraví nenesou ti co topí uhlím ani firmy VIADRUS a BENEKOV, ale všichni ostatní.
Výše uvedení jsou dokonce tak drzí že si vydají článek o tom jak se skvělé a levné topit uhlím je to skutečně tak ? v roce 2006 stálo uhlí pro domácnosti ořech 2 pokud si dobře pamatuji 1200 korun tuna. Dnes stojí pokud vím okolo 3600 korun - zdražení o 300%. Jaký bude další cenový vývoj - patrně bude uhlí dál zdražovat. Porovnejme tedy cenu za vytápění uhlím : při výhřevnosti 16MJ a účinnosti spalování 85% to máme 0,95kč kWh. to je cena pro zákazníka + el. energie spotřebovaná kotlem. Cena el. energie pro topnou sazbu je cca 1,8 kč. Pokud si pořídím levné tepelné čerpadlo za cenu mírně vyšší než je automatický kotel,(možná i stejnou) budu mít topný faktor asi 2.5 do radiátorů = 0.72 kč kWh topení uhlím v automatickém kotle je tedy při současných cenách o více než 30% dražší než topení levným tepelným čerpadlem a to ještě většina majitelů vydělá na výhodné sazbě pro ostatní spotřebu. Pokud má majitel systém země /voda - třeba levný zemní kolektor na zahradě. dosáhne i do radiátorů topného faktoru 4. Cena za uhlí je v tomto případě více než dvojnásobná proti spotřebě tepelného čerpadla - bez práce a bez znečištění ovzduší.

závěr:
Spalování uhlí v automatech byla dobrá technologie na konci 20 století. V roce 2018 je tato technologie už definitivně překonána a pokud si výrobci myslí, že se kola vývoje otočí a vrátí pak se mýlí. Žádné články o výhodnosti uhlí nemohou změnit skutečný stav věci. Dopadne to tak jako vždycky ti co nastoupí na nové trendy vydělají ti co se budou snažit prodávat technologicky překonané výrobky zkrachují. A co se týče světových zásob uhlí , pak pokud vezmu světovou energetickou agenturu citovanou v článku, (IEA WEO 2017 - používejme současné prognózy) pak poptávka po uhlí do roku 2040 neporoste rozvíjet uhelnou energetiku je doménou těch nejzaostalejších států jako je Indie, většina světa se bude od uhlí spíše odklánět rozhodně to tedy není záležitostí pár přímořských států. Stejně jako doba kamenná neskončila proto, že by došly kameny, používání uhlí v energetice neskončí kvůli vyčerpání jeho geologických zásob.

Předmět: Re: uhlí reálný pohled ?
Autor: Péťa Koumák
Datum: 27.02.2018 08:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123075
reakce na ...
Dobrý den, zkuste výpočet s výhřevností hnědého uhlí 19MJ, popř 25MJ (suché hnědé uhlí). A cena 1200 za O II tak možná těch 16MJ z Polska. Děkuji

Předmět: Re (2): uhlí reálný pohled ?
Autor: Karel Technik
Datum: 28.02.2018 07:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý den, HU ořech 2 má deklarovanou výhřevnost 19 MJ/kg. Nedávno jsem byl u kotle osazeného kalorimetrem, a dostat z hnědého více než 4 kWhod z kilogramu je dost problém i u nejnovějších kotlů. 25 MJ / kg, to už je černé, ale to stojí cca 500 / kg a většina topičů si s ním v automatu neporadí....no a cena 1200/ tunu před deseti lety byla běžná ( Mostecké, Ledvické). Já osobně jsem ho v té době pravěku automatických kotlů začal kupovat za 800 / tunu. No a spřátelené uhelné sklady co měly třídičku na ořech jedničku mi podsítné dávaly jen za odvoz. Bylo v tom sice trochu více prachu, ale automat to v pohodě schroustnul. Všichni uhlotopiči si musí přiznat, že doba nejlevnějšího topení už dnes neznamená automat na hnědé....

Předmět: Re: uhlí reálný pohled ?
Autor: Michal Kubeš
Datum: 20.04.2018 11:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 127690
reakce na ...
Samozřejmě, také to je označené jako firemní článek - takže reklamní :-) Ale hodně mě baví boj mezi těmito uhlaři a pelety :-)

5 důvodů, proč netopit uhlím (už nikdy): https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-tuhymi-palivy/16580-5-duvodu-proc-netopit-uhlim-uz-nikdy

Já zastáncem uhlí nejsem - hlavně kvůli ekologii a celkově smradu z toho. Nejlepší ukázka je Polsko :-)

Na topení určitě dorbý plyn (když je dostupný) - vynikající a hlavně přesná regulace, přijatelné pořizovací náklady a příznivé provozní náklady, obecně velmi dobrá účinnost (a s kondenzací přímo vynikající) a v dnešní době už i bezpečnost... Samozřejmě nevýhodou je pak pravidelná revize, ale tak za tu bezpečnost to stojí :-)

Předmět: Přehled kotlů v EU
Autor: Jozef Homola
Datum: 23.02.2018 21:11 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
něco k tématu.

Předmět: K článku
Autor: Petr Malík
Datum: 23.02.2018 18:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110233
reakce na ...
Konečně dobrý článek, uhlí fandím, je to skvělé palivo, jen lidé se s ním až do nedávné doby nenaučili efektivně zacházet, a tak mu za to přičítají vše zlé aniž si uvědomují že uhlí vděčíme za životní úroveň ke které jsme se dopracovali. Škoda jen že je v EU a potažmo i mimo šířena proti uhlí nenávist a hysterie, proti uhlí se "bojuje" jakoby mohlo za vše špatné na světě při tom ostatní daleko horší vlivy se blahosklonně "pomíjí".

Předmět: Re: K článku
Autor: Josef Zapletal
Datum: 24.02.2018 23:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Každý zdroj má rub a líc. Výhodou uhlí je u nás to, že je to domácí zdroj energie a jeho spalování ve velkých zdrojích lze při dnešních technologiích považovat ekologické, alespoň z hlediska emisí zdraví škodlivých látek do okolí - stejně tak ovšem umíme spalovat fakticky všechna paliva včetně odpadů.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.