Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Na zlepšení ovzduší v kraji poskytneme další miliardu korun, “kotlíkovné“ bude i na půjčku

Autor článku: tisková zpráva MŽP
Plné znění článku: Na zlepšení ovzduší v kraji poskytneme další miliardu korun, “kotlíkovné“ bude i na půjčku
Anotace článku: Ministr životního prostředí Richard Brabec včera přivezl do Moravskoslezského kraje další miliardu korun na ochranu ovzduší. Větší část peněz bude Ministerstvo životního prostředí (MŽP) investovat do pokračování kotlíkových dotací v Moravskoslezském kraji. Zbytek prostředků pokryje další potřeby obcí a měst související s ochranou ovzduší.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Kotlíkové dotace
Autor: Josef Zapletal
Datum: 24.02.2018 23:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
MSK se stále těší velmi špatnému ovzduší. Nicméně je třeba si uvědomit také to ,že dnešní nejhorší roční 36 hodinový průměr v koncentraci prachu je stejný jako byl před 20 lety roční průměr. Situace je tedy nesrovnatelně lepší než dříve. Bohužel koncentrace lidí, průmyslu a geografické podmínky způsobují že i zákaz kotlů I a II třídy od roku 2022 nic zásadního neřeší. Hlavním důvodem je to že emise prachu v kritických dnech jsou z 80-90% tvořeny spalováním tuhých paliv a podíl kotlů I a II třídy rozhodně není dominantní. Mnoho majitelů kotlů si uvědomí ,že jim stačí kotel do 10kW výkonu, který nepotřebuje žádné revize a je levný , levná je i jeho výměna a má snadnou obsluhu nespotřebovává el. energii - automat nemůže nic takového nabídnout. Dále pak velmi mnoho mnoho kotlů v provozu splňuje III třídu rozdíl mezi II a III třídou je v účinnosti , tyto kotle jsou z principu stejně neekologické jako kotle na které se bude vtahovat zákaz, tyto kotle pokud jsou litinové budou v provozu po desítky let a nikdo neuvažuje o jejich zákazu a nakonec samotná kotlíková dotace umožňuje výměnu kotel za kotel, jenže moderní kotle nemají žádný filtr spalin na výstupu emise nejvíce nebezpečných velmi jemných částic rozšíření automatů příliš neomezí - rozhodně ne tak jak by bylo třeba. Nevím kolik procent lidí v MSK žádá o teplené čerpadlo třeba v Plzeňském kraji to byla polovina v každém případě už jen možnost žádat i o kotel i v MSK bude znamenat že výsledná kvalita ovzduší se zlepší jen minimálně. Přitom emise z malých zdrojů je nutno omezit nejméně o 2/3 - jako celek - aby nedocházelo k pravidelnému překračování limitů v celém topném období. Tohoto cíle lze dosáhnout v praxi jen tak, že polovina domácností skutečně a zcela upustí od spalování tuhých paliv a přejde na plyn nebo tepelné čerpadlo a alespoň část té druhé poloviny udělá nějaké opatření - kotel vyšší třídy úspora paliva lepší izolací domu atd. Současná státem řízená strategie výměny kotlů za kotel a povinné revize kotlů povede spíše prodloužení topení tuhými palivy a jejich popularizaci. Ovzduší se sice skokově o něco zlepší, ale pak se tento stav zakonzervuje na 15 let.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama