Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Společné stanovisko MPO a SEI k problematice budov s téměř nulovou spotřebou energie

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Plné znění článku: Společné stanovisko MPO a SEI k problematice budov s téměř nulovou spotřebou energie
Anotace článku: Musí být v budovách standardu NZEB využity obnovitelné energie? Energetický zákon a navazující vyhláška nejsou číselně uchopitelné, a proto jejich praktická aplikace přináší rozpory. Jediným dokumentem, který se ke sporné problematice vztahuje, je společné stanovisko MPO a SEI.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: standard budov s téměř nulovou potřebou energie NZEB
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 30.03.2018 14:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123987
reakce na ...
Je jen dobře, že nakonec zvítězil "zdravý rozum" a v technické praxi byl co nejvíce omezen vliv politiky a zachován vliv techniky (fyzikálních zákonů apod.).
Nekritické prosazování OZE vždy a všude je totiž současná politika. Ne že by OZE neměly své místo, ale není to jediná a samospasitelná cesta k dosažení cíle.
Na problém bylo totiž "zaděláno" už v definici uvedené v zákoně: "standardu budov s téměř nulovou potřebou energie NZEB". Pokud bychom chtěli podporovat hlavně OZE, mělo tam být něco jako: "standardu budov s OZE a téměř nulovou potřebou energie". Druhá věc je, že příznivci OZE jsou poněkud zaslepení a automaticky přesvědčení, že bez OZE nejde (a nepůjde) podobných cílů dosáhnout.
Měli bychom si totiž nejdříve uvědomit, proč vlastně tu nulovou (velmi nízkou) potřebu chceme. Přece kvůli omezení znečištění, produkce CO2 a čerpání neobnovitelných zdrojů (a to ne jen energie).
Přístup bez zapojení OZE (v praxi přichází v úvahu prakticky jen solární energie) má totiž jednu nezanedbatelnou výhodu:
Úspory energie je dosaženo nejvíce v době největší spotřeby a působí tak stabilizačně v energetické síti.
Naopak při vysokém zapojení využití solární energie může být sice celoroční bilance příznivá, avšak značně nerovnoměrná. V kritickém období zatížení sítě mají tyto objekty zpravidla také vysoké nároky na odběr a působí v síti značnou nestabilitu.
Takže problém, enviromentální důsledky a i s tím spojené náklady se pouze přesunou jinam.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama