Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Jak vydělat na sluneční a větrné energii? Možností jsou syntetická tekutá paliva

Autor článku: Maxim Lyubovsky, překlad: Olga Kališová, MSc.
Plné znění článku: Jak vydělat na sluneční a větrné energii? Možností jsou syntetická tekutá paliva
Anotace článku: Přenos energie elektrickými vodiči je mnohem nákladnější než doprava fosilních paliv. Aby energie z obnovitelných zdrojů byla schopna konkurovat zavedeným palivům, musí s nimi mít srovnatelnou hustotu energie a náklady.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Skladování energie z OZE typu FVE a VtE
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 06.04.2018 01:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123987
reakce na ...
Dobrý článek o problematice skladování a tím i možnosti skutečného využití především FVE. Zde je nejmarkantnější potřeba dlouhodobého skladování, když max. výroba elektřiny se časově (v průběhu roku) míjí s max. spotřebou. Tento rozpor nevyřeší akumulace v chem. akumulátorech, ani PVE.
Je tam ale mnoho problémů. Kromě v článku zmíněných i další.
- Ekonomika výroby. Vodík vyrobený elektrolýzou pomocí OZE je dražší, než ten vyrobený z těženého ZP. Platí to i pro možné následné produkty: metan, metanol, apod.
- Když už uvažujeme jako palivo metanol je potřeba trochu počítat. Když vyjdem z čísel uvedených v článku, tak sice syntetický metanol z OZE elektřiny vychází cenově zhruba nastejno s benzínem (benzin 1,5-3 USD/galon a metanol 1,8 USD/galon), ale metanol má také zhruba poloviční energetický obsah (metanol 4,4 kWh/l a benzin 9,7 kWh/l). Takže metanol by Vás stejně vyšel na dopravu 2* dráž.
- Vyžaduje to velké plochy s příznivými podmínkami (slunečno, větrno).
- Pro výrobu jsou potřeba chemické továrny produkující také odpady. Už to nejsou jen ty čisté OZE. V článku sice zmíněno, ale bagatelizováno.

Dle méh názoru by bylo ještě vhodnější vodík vyrobený pomocí OZE využít v chemickém průmyslu. Ať už k výrobě dusíkatých hnojiv (dusičnan amonný), nebo třeba plastů. Při výrobě hnojiva odpadá problém potřeby CO2. Stačí OZE energie, voda a vzduch (dusík).
Ostatně není to nic nového. Kdo sledoval v TV nedávno hraný dokument o sabotáži výroby těžké vody pro Němce za 2. světové války, mohl si všimnout, že hlavní produkcí továrny v Rjúkanu byla výroba dusíkatého hnojiva z OZE elektřiny (hydroelektrárny).

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.