Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Využití smart meteringu v systému zúčtování elektrické energie – II.

Autor článku: Bc. Jiří Vastl
Plné znění článku: Využití smart meteringu v systému zúčtování elektrické energie – II.
Anotace článku: Tato práce se zabývá systémy zúčtování elektrické energie. V první části bylo popsáno fungování stávajícího systému hromadného dálkového ovládání a teoretický princip smart meteringu. V tomto dokončení je nastíněna vize nového zúčtovacího systému využívající technologii smart metering. Pro nový systém zúčtování jsou použity časově proměnné ceny z vnitrodenního trhu s elektřinou, uvedené na webu Operátora trhu, které mohou být považovány za dynamický tarif. Nový systém zúčtování je demonstrován na spotřebě rodinného domu a zakončen celkovým srovnáním obou systémů z pohledu konečného zákazníka. Rozbor možností ukazuje potenciál, který smart metering přináší nejen úzce pro obor vytápění, ale všechna zařízení TZB.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Rozbor spotřeby (grafy) a platba dle jističe.
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 10.06.2018 22:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123987
reakce na ...
Rozbor spotřeby v grafech, kde jeden časový dílek odpovídá jednomu dni a bez porovnání s venkovní teplotou je k ničemu. Zvláště, když ve sledovaném objektu je dominantním spotřebičem elektrické topení, kde přesun spotřeby je možný jen omezeně v průběhu dne. Celková denní spotřeba (kterou je možno odečíst z grafu) je pak dominantně závislá na venkovní teplotě a nic neříká o ochotě a možnostech přesunu spotřeby.
Pro hodnocení přesunu spotřeby by bylo daleko vhodnější porovnat v jednotlivých měsících vybrané dny s co nejvíce stejnou venkovní teplotou a s časovám krokem (pro přehlednost) např. po 1 hodině, když měřeno bylo po 15 min.
Správně a ještě málo důrazně je zmíněno, že navrhovaná (a nakone zrušená) platba dle hodnoty hlavního jističe by šla přímo proti myšlence smart-meteringu. Vedlo by to sice k menší okamžité spotřebě, ale zato stálé a to i ve špičce. Neumožňovalo by to přesun spotřeby ze špičky do doby nadbytku. Dokonce ani v zavedeném systému HDO. Například pro vyrovnávání velmi vhodné akumulační elektrické topení je s malým jističem nemyslitelné.
Naopak spotřebitelé s přímotopným topením (včetně sledovaného objektu) musejí mít hlavní jistič dimenzovaný stejně nejméně na výpočtovou ztrátu a to znamená, že kdykoliv v průběhu roku by klidně mohli zhoršit aktuální odběrovou špičku spotřebou i ostatních spotřebičů až do této vysoké hodnoty jinak potřebné jen několik dnů v roce na topení.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama