Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Program FOKNO v příkladech

Autor článku: doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D.
Plné znění článku: Program FOKNO v příkladech
Anotace článku: Útlum zvuku při ohybu přes překážku je možno stanovit pomocí teorie ohybu vlnění, kterou před dvěma sty lety navrhl francouzský fyzik Augustin-Jean Fresnel. Autor článku s použitím této teorie sestavil program FOKNO. Článek umožňuje jeho volné stažení a obsahuje několik praktických příkladů řešených tímto programem.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Použitelnost v praxiJan Kaňka18.03.2019 21:37
Použitelnost v praxiJosef Frýza24.12.2018 12:24

Příspěvky
Předmět: Použitelnost v praxi
Autor: Josef Frýza
Datum: 24.12.2018 12:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 107232
reakce na ...
Dobrý den,
jak se tyto vztahy dají aplikovat na běžné situace, kdy znáte hladinu akustického výkon zdroje Lw, popř. znáte i hladiny akustického tlaku pro jednotlivé frekvenční pásma 1 m od zdroje zvuku?

Typicky se jedná o venkovní jednotky klimatizací, kdy od výrobce víte, že pro frekvenci 1kHz je hladina akustického tlaku 50 dB ve vzdálenosti 1 před výstupem vzduchu klimatizace přičemž se měřilo ve zkušebně, kdy zdroj hluku byl umístěn na podlaze. Jak z tohoto zdroje hluku, kde je dán směr hlučení udělat bodový zdroj, popř. jak zahrnout tuto směrovost?

Uvažuje se poté jako místo bodového zdroje hluku opravdu jako skutečné umístění klimatizační jednotky (pak je zde ale hladina akustického tlaku teoreticky nekonečná pokud ji přepočítáte ze známé hodnoty ve vzdálenosti 1 m na vzdálenost 0 m), nebo až z umístění 1 m od klimatizace, kde znáte hodnoty ze zkušebny, popř. se první spočítá útlum vlivem vzdálenosti a z něj až následně útlum ohybem přes překážku? Zahrnuje již výpočet útlum vlivem vzdálenosti?

Typické je například umístění vnější jednotky na balkonech v rohu pod oknem a u boční stěny, která odděluje jednotlivé balkony domu. Jak pak vypočítat hluk od klimatizační jednotky, který se dostane až na balkon souseda (ať už vedle vás, nebo pod vámi), když jsou mezi balkony překážky (vodorovné či svislé)?

Děkuji za odpověď.

Předmět: Re: Použitelnost v praxi
Autor: Jan Kaňka
Datum: 18.03.2019 21:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 117676
reakce na ...
Program FOKNO počítá jen útlum vznikající při ohybu vlnění. Útlum vzdáleností je nutno počítat odděleně. Útlumy se sčítají. Kaňka

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama