Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Regulační charakteristiky čerpadel až po kvadratickou „Eco-Mode“

Autor článku: Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění, Ing. Luboš Hrdlička
Plné znění článku: Regulační charakteristiky čerpadel až po kvadratickou „Eco-Mode“
Anotace článku: Od doby, kdy se otáčky čerpadla a tedy čerpací výška a průtočné množství daly řídit jen energeticky neúspornou odporovou regulací hnacího elektromotoru nebo škrcením průtoku za čerpadlem, jsme se přesunuli do doby, kdy řídicí elektronika čerpadel nabízí více druhů provozních charakteristik. Od omezení na zvolenou maximální čerpací výšku až po charakteristiky založené na kvadratických matermatických vztazích vedoucích k co největšímu přiblížení provozní charakteristiky čerpadla charakteristice napojené teplovodní nebo chladicí soustavy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Čerpací výškaJosef Hodboď14.08.2018 13:13
Čerpací výškaJozef Homola14.08.2018 07:24

Příspěvky
Předmět: Čerpací výška
Autor: Jozef Homola
Datum: 14.08.2018 07:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Nevím kde autor sehnal tento výraz "čerpací výška". Zásadně se používá "výtlačná výška". Přes snahu něco vysvětlit se toho moc nepodařilo. Laik jako takový nebyl upozorněn, že drtivá většina plynových kotlů má výtlačnou výšku omezenou na 17,5 až 25 kPa (by-pass) a příliš výkoné čerpadlo by vlastně kotel "odstavilo z provozu". Taktéž není upozorněno, že nelze beztrestně snižovat objem obíhajícho množství otopné vody např. pod 500 l/h. Když se vezmou tyto údaje v potaz, tak ty charakteristiky (grafy) skutečného čerpadla doznají podstatných změn.

Předmět: Re: Čerpací výška
Autor: Josef Hodboď
Datum: 14.08.2018 13:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123662
reakce na ...
Redaktor i redakce TZB-info děkují za upřesnění termínu, byl v článku opraven. Používá se i termín dopravní výška čerpadla.
Vyřízení ostatních připomínek je materiál na celý článek a nelze je zodpovědět jednou větou. Pokusíme se to zařídit.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.