Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Pohledem znalce: Povinné zapojení bezpečnostního dochlazování zdrojů tepla na pevná paliva

Autor článku: Ing. Zdeněk Lyčka
Plné znění článku: Pohledem znalce: Povinné zapojení bezpečnostního dochlazování zdrojů tepla na pevná paliva
Anotace článku: Zařízení na dochlazování kotlů, krbů nebo kamen s teplovodní ložkou je bezpečnostní zařízení v případě spalování pevných paliv. Pokud je legislativně předepsáno, pak musí být instalováno, neboť jde o zamezení havárie při nadměrném zvýšení tlaku. Autor uvádí, kdy je nutné dochlazování instalovat a upozorňuje, že odpovědnost není vždy jen na výrobci, ale i na projektantovi nebo instaluční firmě. Povinnost instalace se prověřuje při předepsaných kontrolách, nyní max. každých 36 měsíců (tři roky), a pokud chybí, vydá kontrolor negativní stanovisko.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): DotazPetr Much14.09.2018 21:21
Re: DotazZdeněk Lyčka13.09.2018 11:15
DotazPetr Much12.09.2018 20:30

Příspěvky
Předmět: Dotaz
Autor: Petr Much
Datum: 12.09.2018 20:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
Zajímalo by mě, zda dochlazovací smyčka musí být instalována i v případě, kdy člověk má jako zdroj vody pouze studnu či vrt. Tj. zdroj, který v případě výpadku elektřiny žádnou vodu smyčce neposkytne.

Předmět: Re: Dotaz
Autor: Zdeněk Lyčka
Datum: 13.09.2018 11:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102819
reakce na ...
Dobrý den,
jak jsem uvedl v článku, téma funkčnosti v případě napojení na domácí vodárny se dlouze diskutovalo a obecně se má za to, že z pohledu legislativy je podmínka splněna v případě, že je dochlazování napojeno na funkční přívod chladící vody a spínání dochlazování je řešeno termostaticky. Z fyzikálního hlediska je jedno, zda je přívod chladící vody závislý na el.energii v případě domácí vodárny nebo tlaku v potrubí z veřejné sítě.
Za běžných provozních podmínek je domácí vodárna brána jako funkční přívod chladící vody. Výpadek elektřiny představuje havarijní stav, stejně tak jako je havarijním stavem nefunkční veřejný vodovod v případě jeho poruchy či odstávky. Ostatně u nás doma jsou "výpadky" veřejného vodovodu častější než výpadky elektřiny. Největší nebezpečí přetopení hrozí u kotlů s ručním přikládáním bez ventilátoru, které musí být pod častým dohledem, takže v případě výpadku elektrické energie může být ve většině případů provoz kotle tomuto stavu přizpůsoben tak, aby nedošlo k jeho přehřátí.
Tedy pokud to shrnu, je-li kotel s ručním přikládáním provozován v uzavřené otopné soustavě, musí být vždy napojen na přívod chladící vody bez ohledu na fakt, co je zdrojem této vody.

Předmět: Re (2): Dotaz
Autor: Petr Much
Datum: 14.09.2018 21:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123057
reakce na ...
vzhledem k tomu, že přetopení kotle (jedno, jaká konstrukce) dojde většinou při výpadku elektřiny, a předpis uvádí povinnost připojení i na domácí vodárnu (která má běžně kapacitu 20 + - litrů), tak to jen dokazuje nedokonalost těchto předpisů.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama