Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Stavíme energeticky úsporný dům (XI) - Ohřev TUV: nejdříve úspory a potom solár

Autor článku: Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Plné znění článku: Stavíme energeticky úsporný dům (XI) - Ohřev TUV: nejdříve úspory a potom solár
Anotace článku: Pohled autora na vztah úspor teplé užitkové vody a využití solární energie pro ohřev TUV.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 79   starší >>
Příspěvky
Předmět: Náklady ohřevu TUV skuncem.
Autor: Jan Šašinka
Datum: 23.12.2004 15:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dovoluji si malou úvahu - pro ohřev TUV potřebuje 4 členná rodina cca 12 kWh za den. Při noční sazbě je roční náklad za ohřev TUV - 12 x 365 x 0,83 = 3 635 Kč. /sazba C26 je 0,83 Kč/kWh./ Pokud slunce bude svítit min 180 dní, sluneční ohřev vody ušetří za rok 1 800 Kč. Při ceně systému 75000 kč je návratnost investice pouhých 41 let. Náklady na údržbu, elektřinu, výměnu čerpadla a elektroniky atd. již vůbec neberu v úvahu. U vytápění sluncem považuji problém, že slunce většinou svítí v létě za dost závažný. Využívání solární energie je za stávajících podmínek spíš otázka fandoství, investoři mají radost, že to hřeje a neuvažují za kolik.
Program slunce do škol je další z úletů námi volených představitelů.

Předmět: Re: Náklady ohřevu TUV skuncem.
Autor: petr kocina
Datum: 24.12.2004 12:36 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Program slunce do škol je další z úletů námi volených představitelů - bohuzel dotovanych z nasich penez,tedy penez danovych poplatniku !!!!!!!!!!!!!

Předmět: Re: Náklady ohřevu TUV skuncem.
Autor: svata petr
Datum: 21.09.2009 09:20 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
V podstatě bych souhlasil jen pro upřesnění:0,83kč za hodinu + "systémové služby"jak účtuje čez.tzn. asi 1kč.To bude srovnání nákladů rychlejší asi 30let,o návratnosti nemůže být řeč tj.30+30let.I kdybych počítal zdražení energie mohlo by to být 30+20 let ,to se nemůže vyplatit nikomu.navíc přes léto pokud nemáte bazén je spotřeba teplé vody minimální.Přesně naopak je spotřeba vody v zimním období velká.dal jsem si tu práci a pozoroval svit slunce přes zimu -prosinec až únor.Doba skutečného svitu ,který by dokázal odřívat vodu byla cca 20dnů. Bylo stále zamračeno nebo smog,nebo také svítilo slunce jen přes poledne.Z toho vyplývá že v tu dobu kdy chceme nejvíce využít vodu nahřátou zdarma ji prostě nemáme.Tady se ta návratnost opět odsouvá.......mám TČ.s předehřevem tuv na 40st zbytek el.dohřev na 60st.- při ceně 1,60kč +"systémové služby" neuvažuji že bych vyhodil 70 tisíc do slunce.Myšlenka je to samozřejmě dobrá ,jen je třeba uvažovat ekonomicky pro každou instalaci zvlášť.

Předmět: zdroj - dažďová voda
Autor: Jozef Štrbka
Datum: 09.02.2004 07:49 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
podľa všetkého budem musieť postaviť žumpu i keď sa termín kolaudácie mojej novostavby sa bude zhodovať s kolaudáciou obecnej kanalizácie ale využitie by som mal pre ňu práve v podobe zásobníka ďažďovej vody. Plánujem ju totiž použiť nielen na polievanie záhrady ale práve i na splachovanie, pranie a umývanie auta. Vyššie vstupy - nutné pripojovacie, rozvodné (v prípade toalety podvojné) inštalácie som rozhodnutý akceptovať bez výhrad práve v kontexte nemalých úspor pitnej vody. V projekte mám uvedenú hodnotu Qmax=3.9 l/s ("dažďový potenciál" strechy), čo v prípade 10 m3 žumpy predstavuje dostatočný zdroj. Obavy mám iba z kvality dlhšie skladovaného väčšieho množstva vody, jej skutočná spotreba bude zrejme známa až po dlhšom pobyte všetkých osôb a potom môže byť objem skladovanej vody regulovaný.
Pekný deň všetkým.

Předmět: Re: zdroj - dažďová voda
Autor: bořivoj
Datum: 11.02.2004 09:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Opravdu,ty obavy máte oprávněné.Dešťová voda po své cestě na
zem naváže spousty nečistot organického i neorganického původu,
ty vodu zakalují a při delším skladování ve vodě zárodky zahní
vají.Kal se usazuje a je nutné žumpu,nebo kaluž čistit a vyvážet.Používám vodu jenom pro zálivky na zahradě pomocí ponorného čerpadla,které snese i nějaký ten kal.Pro použití spolu s užitkovou vodou v domácnosti se musí skladovat jinak,
filtrovat dosti složitě.Na našem trhu jsou pro to uzavřené nádrže zemní,potrubí,filtry,čerpadla a j.v dosti velkém sortinentu,stojí to však dosti peněz.
Kromě sběru dešťové vody,která by nestačila pro použití v zahradě mám vydrenážkované pole,asi 20árů,a sbírám už filtrova-
nou zemí vodu,která je daleko kvalitnější.I v parném létě je
voda k dispozici na zálivky pařenišť a skleníků a stačí i na mytí a užitné účely.
jako příklad uvádím výrobek firmy WILO pod označením WILO-RWN 1500A-MC305EM,zařízení na využití dešťové vody s vícekomorovým zásobníkem 1500litrů,čerpané množství 5m3/hod,dopravní výška max.56metrů,zásobník 1500litrů,samonasávací odstředivé čerpadlo
příkon čerpadla 550W, cena asi 64 - 77000kč bez DPH,příslušenství,přídavné nádrže,práce.sběračů,čistících filtrů.
Pro informaci:průměry za rok -toalety-14m3/rok, pračka6m3/rok
výtok pro čistění/osobu-2m3/rok,zálivka zahrady-100m2 10m3/rok.

Předmět: Re: zdroj - dažďová voda
Autor: commeris@commeris.sk
Datum: 09.08.2004 13:04 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ohľadom využívania dažďovej vody odporúčam navštíviť dobre spracované stránky: www.elwa.sk

Předmět: Re:Re:(2) minimalizmus
Autor: Petr Bořek
Datum: 06.02.2004 16:36 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Máte skutečně pravdu, v údajích o spotřebě el. energie mají být správně Wh nikoliv W. Omlouvám se za nedůslednost. Ta mizerná účinnost (cca 60 Wh proti teoretické 35Wh/l) je způsobena relativně dlouhým (i když velmi dobře zaizolovaným) odběrným potubím mezi zásobníky TUV a výtokovou baterií, což se v daném objektu nepodařilo dosud vyřešit. Co se týče spotřeby vody v kuchyni, opomenul jsem fakt, že údaj vodoměru měří celkovou spotřebu SV, vstupující do kuchy'nského dřezu, tj. jednak TUV ze zásobníku a SV vstupující do výtokové dřezové baterie. To jen na vysvětlení, kdy spotřeba energie na ohřev TUV vychází nižší než teoretická spotřeba, vypočítaná ze základních fyzikálních závislostí.
Co se týče efektivnosti případného solárního ohřevu, je to mimo diskusi. Pro případ, kdy by se zvýšení účinnosti ohřevu TUV mělo realizovat pomocí elektrického průtokového ohřevu uvádím, že místní chemické složení vody i při použití magnetické úpravy je zcela nevyhovující; bylo prakticky odzkoušeno, že průtokový ohřívač MIRAVA na výstupu pro umyvadlo v koupelně měl životnost necelé 4 měsíce. Po této době i při minimálním průtoku (ztěží postačující na namoční štětky na holení) byla výstupní teplota kolem 35°C, tj. je to o ničem.
Přeji všem pěkný den.

Předmět: piliňák
Autor: Bořivoj
Datum: 04.02.2004 19:10 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Na téma úspor bych rád vzpomenul na svého tátu,kdy nechal přivést do stodoly a vysypat vlečku pilin s tím,že to stačí na topení a ohřev teple vody pro nás všechny i otop skleníku n
zimu.Koupil takový válec na nožkách s těžkým poklopem,3metry
kouřovodu,sehnal dva špalky tvrdého dřeva a předvedl dílo.Do
plechové vložky se dnem dal ty dva špalky kolmo na sebe a začal
utloukat navlhčené piliny dosti razantně,až byl válec s pilina-ma plný.Vložku dal do válce,do spodního otvoru dal noviny a vše
zapálil,pochopitelně už s instalovaným kouřovodem.K velkému
překvapení to hořelo skoro dva dny a teplo bylo všude.Na poklop
dala máma hrnec s vodou a byla teplá voda furt.Opravdu to stačilo na celou zimu a moc to nestálo,akorát my mladí jsme museli co dva dny pěchovat piliny.Teď jsem si na to vzpomněl
když čtu o akumulátorech a skladování tepelné energie.Kdyby se tam dal měděný had a čerpadýlko,tak je vystaráno.Akumulační nádrž dnes stojí mailand,tehdy to stálo pár korun a naší práci
u které jsme se vždy poprali.
Vyrábí takový piliňák ještě někdo? Do městských bytů je to vše pochopitelně pase,ale v domku možná né.

Předmět: Re: piliňák
Autor: Peter Svancarek
Datum: 05.02.2004 07:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Take nieco mal moj dedko, len to mal urobene z asi 200l suda. Jedine co si spominam (bol som este velmi maly) je ze tam byval stiplavy zapach pri podkurovani, a ze to sem tam buchlo (to sa mi velmi pacilo ;)

Předmět: Re (2): piliňák
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 05.02.2004 18:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Měl jsem piliňáky a zkoušel jsem je provozovat. Hrozně dehtovaly. Chtělo by to vyřešit dohořívání, kouřovod se příliš chladí. Taky se špatně reguluje výkon.
Na serveru pandora.cz je konference o kamnech.

Předmět: minimalismus
Autor: JK
Datum: 03.02.2004 13:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ještě drobnost k tomu minimalismu spotřeby. Praktikuji a více či méně úspěšně nutím rodinu k následující drobné úspoře TUV. Při každém prvním odpouštění TUV v kuchyni, kdy je v trubkách v mém případě cca 5 až 6 litrů "studené" vody odpouštím tuto vodu do připravené konvičky na zalévání květin, až má voda z baterie požadovanou teplotu. Vodu potom použiji k zálivce, dokonce odstáním se v ní po čase sníží množství chloru, což i rostlinám přispívá.

Předmět: Re: minimalismus
Autor: Peter Svancarek
Datum: 03.02.2004 16:41 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vsak by som sa zblaznil ak by som mal takto sledovat spotrebu energie a vyuzivat kazdu kvapku... Myslim, ze vsetko len s mierou...
Elektricky prietokovy ohrievac je z tohoto hladiska lepsi, nadstavite teplotu(na elektronicky ovladanom) a potom sa vida ohrieva len v case spotreby a len na taku teplotu aku potrebujete. Navyse je to lokalny zdroj teplej vody a tym odpadaju straty tepla dlhym potrubim.

Předmět: Re (2): minimalismus
Autor: jozef
Datum: 04.02.2004 09:12 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
a kazdeho polroka ho budes cistit, lebo sa zanesie vodnym kamenom.

Předmět: Re (3): minimalismus
Autor: Peter Svancarek
Datum: 04.02.2004 16:06 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Uvidime... ;) Niekde som videl napisane nieco v tom zmysle ze pod nejakuch 55stupnov sa kamen z vody velmi nevylucuje. Ja neplanujem ohrievat vodu na viac ako 40-42 stupnov. Do systemu bude zaradene magneticke zariadenie na "zmakcenie" vody.

Ako to ze sa pri plynovych ohrievacoch vyhrevne teleso rychlo nezakamenuje?

Předmět: Re (4): minimalismus
Autor: jozef
Datum: 05.02.2004 08:57 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ano to je pravda. Ale aby sa zohriala voda v prietokovom ohrievaci tak rychlo s danou teplovymennou plochou, ktora je mala, musi mat ohrievacie teleso podstatne vyssiu teplotu.
V plynovych kotloch ktore maju zohrievane TUV spolocne s UV v tepelnom vymeniku pod ktorym hori plyn, tak tam tiez dochadza k velkemu usadaniu kamena. Preto najlepsie su kotle so zasobnikom vody alebo z doskovym vymennikom, kde sa TUV zohrieva pomocou UV, ktora nema viac ako 60stC

Předmět: Re (5): minimalismus
Autor: Peter Svancarek
Datum: 09.02.2004 10:56 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Aha dakujem za vysvetlenie. Pytal som sa na prietokovy ohrievac kamarata, ten mi povedal ze dost zalezi aj na znacke. Vraj mali Ohrievac zn. Mora, a ten museli odkamenovavat kazdy rok, teraz maju Stiebel asi 6-7 rok a odkamenovavali len raz... Inak nepomoze fyzikalne zmakcenie vody?

Předmět: Re (2): minimalismus
Autor: jaroslav peterka
Datum: 04.02.2004 10:50 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Svancarek,
berte článek tak, že pro toho kdo chce šetřit TUV, mu nabízí řadu řešení, ze kterých si může svobodně vybrat. Nikoho nenutíme. Kdo zatím šetřit nechce, nebo na vyšší vodné a stočné bude mít, bude více platit. Je to jeho problém. Věřím, že pokud ke zdražení vody dojde, lide se budou sami ptát, jakým způsobem ji ušetřit. Určitě se potom "vyrojí" celá řada dalších nápadů, za jejichž zveřejnění bychom se mohli třeba ještě dnes "stydět". Nápad vypouštět vychladlou TUV z potrubí na zalévání květin je velmi dobrý.
Doma praktikujeme další nápad: Nevěřil byste, kolik čisté vody odtéká z pračky při máchání. Pračka má takový program, že před odstředěním se zastaví a musí se znovu spustit. Dáme na dno vany 3 umělohmotné kbelíky (aby se nepoškrábala) a hadicí je naplníme. Touto vodou myjeme podlahu, umýváme v ní zablácené boty, když dobře nespláchne záchod "dospláchneme" ho ručně atd. atd. Opět nikoho nenutím, jen ten nápad zveřejňuji.

Předmět: Re (3): minimalismus
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 04.02.2004 14:36 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ano, vypadá to logicky a rozumně. Začneme tedy všichni více šetřit, zavedeme si různá levná i dražší opatření, která nás budou stát více či méně peněz a času. Začněme také více využívat dešťovou vodu. Logickým výsledkem bude značně snížená spotřeba pitné vody, což je zdánlivě v pořádku. Ale co bude následovat? Vzpomeňte si, už to tady bylo. Z důvodu poklesu spotřeby vzrostou náklady na údržbu předimenzované vodovodní sítě. Ale moloch se přece musí nažrat, takže jak to udělá? Berete méně vody, nám klesají zisky. Opět se bude zdražovat. Nebo se vymyslí daň z deště nebo něco jiného, nejlépe s výmluvami na EU. Vždyť dnes už ani nestačíme ty vládní kotrmelce sledovat a jak je vidět, možné je všechno. Za dobré úmysly budeme opět potrestáni. Ale to jen potvrzuje známé rčení, že každý dobrý úmysl musí být po zásluze potrestán.

Předmět: Re (4): minimalismus
Autor: jaroslav peterka
Datum: 05.02.2004 11:32 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Bohužel je to tak jak píšete. Ale nejsem přesvědčen, že tento článek zdraží vodné a stočné v ČR. Přečetlo si ho přes tisíc odborníků a zájemců, kteří snad něco začnou ve svých rodinách zkoušet. Vydělají na tom jenom oni. Kde jsou další miliony ostatních našich rodin? To by se z toho musela udělat kampaň za miliony korun pro celou republiku. A tu by zase určitá lobby smetla.

Předmět: Re (5): minimalismus
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 05.02.2004 12:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jakkoli zdůvodněné zdražení (i bez toho, že by všichni četli tyto diskuze) povede ke snížení spotřeby. A začíná kolotoč. Pokud nebude zdražení nějak výrazné, snad ceny chvíli vydrží. Ale zanedlouho se zase najde závažný důvod dalšího zdražení.

Předmět: Re (3): minimalismus
Autor: Peter Svancarek
Datum: 04.02.2004 16:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Prepacte ze to tak vyznelo, ja sa nesnazim nikoho prinutit, len som predniesol svoj nazor.
Nemam nic proti takemu setreniu ako to je uvedene vyssie aj nizsie v diskusii, no je to velmi nesikovne (z mojho hladiska).

Předmět: Re (4): minimalismus
Autor: jaroslav peterka
Datum: 05.02.2004 11:25 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vůbec se neomlouvejte, je to v pořádku. Myslím si, že když opravdu chci, mohu nejvíce ušetřit tam kde jsem "doma", kde se jedná o můj obor. Věřím, že třeba při obchodování s akciemi bych pohořel a také že třeba burzovního makléře ani některé zásadní věci při úspoře TUV nenapadnou.

Předmět: Re (5): minimalismus
Autor: petr kocina
Datum: 05.02.2004 12:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
pokud by jste sve penize vloni dal do jakychkoli akcii ve SPADu,tak by jste vydelal a ne malo.muzete byt i naprosty laik (vetsi riziko).urokova mira (spravne dividenda) je v soucasnosti u Tabaku cca 10% u ostatnich cca 1 - 5%.coz je podstatne vice,nez vam da z vkladu banka.
burzovniho maklere toto zajimat nemusi,maji platy uplne nekde jinde,nez zde diskutujici.

Předmět: Re (3): minimalismus
Autor: petr kocina
Datum: 04.02.2004 17:00 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
jeste by to chtelo takto zdrazit teplo.mozna by jsme se nestacili divit na co by lidi prisli.jinak souhlasim s A.Žeravikem,ze po zasluze musis byt potrestan :-((((( a je jedno jestli od vyrobce ci od politiku (daněma).

Předmět: Re (3): minimalismus
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 05.02.2004 17:00 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Když jsem byl chlapec malej, tak metr nad zemí...
Chodili jsme prát s tátou do domovní prádelny. Do pračky se nalila voda, přidal prášek, vypralo se spodní prádlo, pak košile a potom kalhoty. Vše v jedné vodě. Pak jsme v kádích máchali a každou vodu použili dva až třikrát. To v automatické pračce nejde.
Ale když do pračky nalejete dešťovou vodu, stačí čtvrtina obvyklé dávky prášku - vyzkoušeno. Voda ani nemusí být úplně čistá, máchá se v normální vodovodní.

Předmět: Re (4): minimalismus
Autor: petr kocina
Datum: 07.02.2004 20:18 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
tak tohle si pamatuji taky,ale to uz je hodne davno.
zkusenosti s destovkou nemam zadne.

Předmět: všeobecně
Autor: jaroslav peterka
Datum: 02.02.2004 10:14 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážení čtenáři,
z důvodu nemoci jsem nemohl reagovat na Vaše některé dotazy a připomínky. Omlouvám se za to. Od dnešního dne je budu postupně vyřizovat. Jaroslav Peterka

Předmět: Kv - vysvětlení
Autor: Pavel Nedbal
Datum: 01.02.2004 14:11 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Kv není průtok za minutu jako takový, ale průtok, při němž je tlaková ztráta na armatuře rovna 1 bar. Pro výpočet tlakových ztrát systémů se skutečný průtok podělí hodnotou Kv a umocní - protože charakteristika je kvadratická - a vyjde přímo tlaková ztráta při daném průtoku v barech.

Předmět: termost.směšovač + solar
Autor: Stanislav
Datum: 28.01.2004 14:24 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
V podtextu článku o TUV je myšlenka o co možná nejlepší způsob
využití jakékoliv energie při výrobě teplé vody,použití technických prostředků dle úvahy uživatele,nebo třeba změnou myšlení osob,teplou vodu používající ať už doma,mimo domov nebo ve veřejném sektoru.
Předešlý,velmi hodnotný,příspěvek je důkazem,že lidé si to umí
spočítat a záleží na skutečném požadavku a možnostem uživatele.
Použití termostatických směšovačů centrálních,nebo decentrali-zovaně umístěných je velice výhodné a hlavně vhodné.
V článku je rovněž zmínka o slunečním kolektoru,zda jo či né.
Každý už nějakým způsobeb TUV připravuje buď DOPLNÍ ke stávají-
címu ohřevu sluneční kolektor,nebo stávající ZRUŠÍ a nahradí
ho sluncem vytápěným systémem/těchto lidí bude asi poskrovnu/
Zde k prvnímu případu. V zasobníku 160litrů je dobré skladovat předehřátou vodu,ohřátou kolektorem jedním s plochou
1,65m2,obsah kolem 2,5litru,se ziskem 450-520kWh/rok.
cena materiálu asi 35000kč + montáž a režie-celkem 52000kč bez
DPH.
Předehřátou vodu odebírat jako MIX vodu a současně připojit do
el./nebo jiných/ohřívačů-místo vody studené-a dohřát ji na teplotu obvyklou pro TUV.V létě bude pochopitelně teplejší,ale
zato boiler elektrický nebude tak často spínat,možná vůbec.
Předehřev vody se může dít také cestou "omezení ohřevu radiátorů" pomocí třícestného ventilu po dobu dosažení teploty
předehřevu TUV.
Vše záleží na technologickém návrhu,který by mněl předcházet
projektu.Projektanti dnes mají zaknihované počítačové programy,
a rádi přivítají technologický návrh,nebo algoritmus řízení.
V našem oborovém TZB-adresáři firem se určitě najde organizace,nebo živnostník,který se tímto zabývá.Pokud mne někdo osloví,sdělím mu kontakt.


Ještě jedna úvaha:Podle reálného výpočtu p.Bořka má náklady na výrobu teplé vody 13kč/den,což odpovídá při použití noční sazby
kombinované po celý rok nákladům 1KWh - 1,32kč.Za celý rok vydá
na přípravu 4745kč při asi 3648KWh/rok,což je reálné pro čtyřčlennou rodinu.
Pokud si postaví solar se ziskem 500KWh/rok,tak je to necelých
38% úspor za investici 40-50000kč.Ušetří tedy 650-720kč/rok + peníze za ušetřenou el.energii,kdy neohřívá studenou vodu,ale předehřátou vodu v boileru,t.j. 1020kč.
Nechám na úvaze,za kdy je návratnost.
KDYŽ SOLAR,tak do akumulátoru,a nebo nikoliv dva o ploše 1.65m2
ale 10-12ks a nahradit veškerou TUV./t.j 3650KWh ročně/,alé vše
spřáhnout i s vytápěním a předehřevem,pak to má smysl.

Přeji příjemný den
Předmět: Re: termost.směšovač + solar
Autor: Jozef Štrbka
Datum: 28.01.2004 14:37 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
prosím o kontakt na , vďaka

zobrazuji 1 - 30 z 79   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama