Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Optimalizace návrhu akumulační nádrže pro FVE

Autor článku: Ing. Jan Stašek, DEKPROJEKT s.r.o.
Plné znění článku: Optimalizace návrhu akumulační nádrže pro FVE
Anotace článku: V posledních letech stále více přibývá instalací fotovoltaických systémů na rodinných domech, ve kterých se k akumulaci přebytečné energie využívá akumulace do teplé vody. Při návrhu těchto systémů bývá často spotřeba teplé vody zohledněna jako přídavná spotřeba elektrické energie bez možnosti podrobnější optimalizace. V tomto článku se podrobněji zaměříme na vliv velikosti akumulační nádrže na celoroční bilanci fotovoltaické elektrárny s využitím desetiminutového kroku výpočtu, který nám umožní podrobnější zohlednění procesů spojených s výrobou elektrické energie, spotřebou teplé vody a její akumulací. Výsledky budou posuzovány nejen z pohledu energetické bilance, ale i z pohledu ekonomické výhodnosti.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Vliv TDD
Autor: Jiří Cigler
Datum: 05.10.2018 08:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 124835
reakce na ...
Dobrý den,
Děkuji za zajímavý článek. Z jiných analýz víme, že kratší perioda vzorkování výrazně zpřesní projekci budoucího stavu (za předpokladu, že zákazník se chová dle předpokladů..).
Řešil to pěkně Jirka Novotný z uceeb na letošní konferenci v Kroměříži. Tam pokud se nepletu došel k závěru, že je pro tuto simulaci vhodný alespoň hodinový krok modelu, protože jinak je chyba v ročních bilancích už hodně velká.
Zde v tomto případě máme 10minutový krok, ale data o elektřině s krokem 1h a navíc z povahy TDD jsou i ty hodinová data nějakým vyhlazeným průměrem reálných spotřeb. Takže z mého pohledu, když použiji TDD, tak se dostanu efektivně na něco jako 4h periodu vzorkování. A to už je větší rozdíl.
Chtěl jsem tím jen naznačit, že reálný profil spotřeby elektřiny objektem bude významně více kmitat a tudíž to povede na mírně větší přetoky (alespoň pro menší Aku) a mírně vyšší spotřebu ze sítě.

Máte k dispozici hodnocení tohoto vlivu: tedy porovnání případu TDD vs. opravdu skutečné hodnoty spotřeby s krokem 10min ?

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu, děláte PENB nebo audit? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška