Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Optimalizace návrhu akumulační nádrže pro FVE

Autor článku: Ing. Jan Stašek, DEKPROJEKT s.r.o.
Plné znění článku: Optimalizace návrhu akumulační nádrže pro FVE
Anotace článku: V posledních letech stále více přibývá instalací fotovoltaických systémů na rodinných domech, ve kterých se k akumulaci přebytečné energie využívá akumulace do teplé vody. Při návrhu těchto systémů bývá často spotřeba teplé vody zohledněna jako přídavná spotřeba elektrické energie bez možnosti podrobnější optimalizace. V tomto článku se podrobněji zaměříme na vliv velikosti akumulační nádrže na celoroční bilanci fotovoltaické elektrárny s využitím desetiminutového kroku výpočtu, který nám umožní podrobnější zohlednění procesů spojených s výrobou elektrické energie, spotřebou teplé vody a její akumulací. Výsledky budou posuzovány nejen z pohledu energetické bilance, ale i z pohledu ekonomické výhodnosti.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Vliv TDDJan Stašek26.10.2018 13:50
Vliv TDDJiří Cigler05.10.2018 08:33

Příspěvky
Předmět: Vliv TDD
Autor: Jiří Cigler
Datum: 05.10.2018 08:33 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 124835
reakce na ...
Dobrý den,
Děkuji za zajímavý článek. Z jiných analýz víme, že kratší perioda vzorkování výrazně zpřesní projekci budoucího stavu (za předpokladu, že zákazník se chová dle předpokladů..).
Řešil to pěkně Jirka Novotný z uceeb na letošní konferenci v Kroměříži. Tam pokud se nepletu došel k závěru, že je pro tuto simulaci vhodný alespoň hodinový krok modelu, protože jinak je chyba v ročních bilancích už hodně velká.
Zde v tomto případě máme 10minutový krok, ale data o elektřině s krokem 1h a navíc z povahy TDD jsou i ty hodinová data nějakým vyhlazeným průměrem reálných spotřeb. Takže z mého pohledu, když použiji TDD, tak se dostanu efektivně na něco jako 4h periodu vzorkování. A to už je větší rozdíl.
Chtěl jsem tím jen naznačit, že reálný profil spotřeby elektřiny objektem bude významně více kmitat a tudíž to povede na mírně větší přetoky (alespoň pro menší Aku) a mírně vyšší spotřebu ze sítě.

Máte k dispozici hodnocení tohoto vlivu: tedy porovnání případu TDD vs. opravdu skutečné hodnoty spotřeby s krokem 10min ?

Předmět: Re: Vliv TDD
Autor: Jan Stašek
Datum: 26.10.2018 13:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 128785
reakce na ...
Dobrý den,
máte naprostou pravdu, že použití TDD není vlivem vyhlazení špiček díky průměrování zcela vhodné. Bohužel však neznám žádný veřejný zdroj typického profilu spotřeby elektrické energie, který by se dal pro případy, kdy neznám bližší informace o budoucím užívání budovy použít a obsahoval by reálnější výkyvy ve spotřebě.
Primárním důvodem použití 10 minutového výpočetního kroku však není přesnější predikce výroby elektrické energie, ale přesnější zohlednění systémů akumulace do teplé vody.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama