Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (I)

Autor článku: Ing. Jaroslav Novák
Plné znění článku: Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (I)
Anotace článku: Na začátku 21. století jsme svědky nevídaného nárůstu umělých zdrojů elektromagnetického pole (EMP) v souvislosti s bouřlivým rozvojem informačních bezdrátových technologií. Dnes se dokonce hovoří o "bezdrátové revoluci", která činí náš život bohatší a pohodlnější, ale má i svá negativa, která si zatím nepřipouštíme.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 54   starší >>
Příspěvky
Předmět: ochrana - bioprotectory
Autor: Petr moravec
Datum: 03.09.2015 15:29 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120497
reakce na ...
Dobrý den,
zajímal by mne váš názor, jakožto v oboru vzdělaných lidí, na bioprotectory, které mají chránit před škodlivými účinky elektromagnetického pole?

bioprotector - bioprotector.cz

Předmět: Re: ochrana - bioprotectory
Autor: Roman Muselík
Datum: 03.09.2015 16:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110575
reakce na ...
Na světovém a zčásti už i na našem trhu je množství těchto výrobků od různých "vynálezců" a dodavatelů. Vždy jde o nějakou kruhovou destičku, nálepku či terčík v ceně řádově do 1000 Kč, který má údajně "vyrovnávat" či eliminovat technicky či biologicky blíže nespecifikovaným (nespecifikovatelným?) způsobem narušení biopole způsobené mobily, GPZ apod. a tím bránit jejich negativnímu působení. Efektivita působení se bohužel zakládá pouze na tvrzení dodavatelů, sugestibilních těžko ověřitelných referencích nebo subjektivně-psychotronických metodách. Technicky měřitelná intenzita polí není těmito výrobky ovlivněna. Přestože v oblasti fyziky nelze vyloučit nové objevy a neznámé mechanismy, které by funkčnost těchto výrobků hodnověrně obhájily, v dané chvíli je tato funkčnost spíše sporná a s otazníkem, i když nic nelze zatracovat předem.

Předmět: jak zjistit intenzitu záření????
Autor: Petra Novotná
Datum: 27.12.2014 01:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118390
reakce na ...
Chtěla bych poprosit o vysvětlení intenzity záření vysílačů mobilního signálu versus vzdálenost. Pan inženýr Novák ve svém článku uvádí, že intenzita ve vzdálenosti 100 m může být větší než těsně u vysílače, na druhou stranu ale veškeré tabulky i výpočty naznačují, že vzdálenost je nepřímo úměrná intenzitě záření...Jak to tedy prosím je? Je tedy lepší bydlet v domě, kde je přímo nad byty anténa než těch cca 100 m od antény? A 50 m je tedy lepší vzdálenost než 100 m? Moc děkuji za odpověď. Novotná Petra

Předmět: Magnety a jejich pole
Autor: Martin Navrátil
Datum: 18.07.2012 20:26 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110192
reakce na ...
Elektromagnetické pole nevytváří jen nejrůznější vysílače. Myslím, že spousta lidí má doma hodně silné magnety bud jako hračky nebo v zaměstnání pracuje s přístroji, které magnety obsahují. Obávám se, že magnetické pole je všude kolem nás.

Tady jsem našel článek, který se zabývá bezpečnostními zásadami pro práci s magnety, které tvoří magnetické pole.

http://www.magneticportal.cz/magneticke-materialy/bezpecnostni-pravidla-jak-zachazet-s-permanentnimi-magnety

Předmět: Domácí bezšňůrové telefony
Autor: Bronislav Kolegar
Datum: 18.10.2009 20:00 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jak si z hlediska zdravotních rizik vedou domácí bezšňůrové telefony obecně a konkrétně přístroje Siemens Gigaset 470 s technologií ECO DECT. Děkuji.

Předmět: Mobily - tvorba zhoubnych nadoru
Autor: bobr vodni
Datum: 04.08.2008 22:59 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pri kazdodenim pouzivani nad 4 hodiny hrozi vznik mozkoveho nadoru. Je to vysledek zkoumani svedskych lekaru za poslednich 10 let. A k tomu ruseni. Dejte si mobil k repraku, co mate u PC. A uslysite ten kraval, jak vam nekdo zavola. Tak at mi tady jeste nekdo tvrdi, ze mobily neprodukui zadne ruseni. A to nemluvim o zakazu mobilu na palube letadla, v nemocnicich a pod. :o(

Předmět: Re: Mobily - tvorba zhoubnych nadoru
Autor: Pavel Rybka
Datum: 05.08.2008 02:09 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Snažil jsem se o studii "Swedish National Institute for Working Life" publikované v roce 2006 dozvědět více než jen to, že ji nelze brát na lehkou váhu, ale moc jsem toho nenašel. S touto otázkou jsou spojeny problémy, které nejsou zcela uspokojivě vyřešeny. Existuje několik studií, které takový vliv mobilních telefonů nepovažují za prokázaný. Osamocenost studie může být důsledkem toho, že ve Švédsku se mobilní telefony používají již od cca roku 1984 a hovoří se o tom, že nádorová onemocnění mohou mít latenci 10 let. Nepříznivý zdravotní vliv mohou mít také starší technologie dříve používané. Další otázkou je, že sice byl prokázán zvýšený výskyt nádoru na straně, kam se přikládá telefon, ale zároveň došlo ke snížení na straně opačné. Část efektu je tak možná posun? Zvýšený výskyt nádorů byl zaznamenán v jiné oblasti lebky, než kde je maximální intenzita vlnění. Prý se to ověřuje.
A k tomu rušení. Mobily vyzařují vf energii (bez toho by nemohly vysílat), ale jen na přesně specifikovaných kmitočtech a s omezeným výkonem. Co nejvíce jsou potlačeny nežádoucí kmitočty a nejspíše se vysílá i nějakou modulací s potlačením nosné frekvence, takže vysílaný výkon je nejmenší nutný. I tak může dojít k nežádoucímu ovlivnění jiných přístrojů. Vliv vnějších polí na zařízení určuje tzv. EMC Elektro-Magnetická Kompatibilita. Konkrétně u mobilu a audiotechniky dochází k tomu, že audiotechnika není dostatečně stíněná vůči vysílacímu kmitočtu mobilu. Silný vf signál je v citlivých obvodech zesílen, na nelineárních prvcích usměrněn a Vy pak slyšíte řev datových paketů. (Částečně je to vlastně problém audiotechniky a ne mobilu.) To samé platí i pro senzory v letadlech a citlivé medicínské přístroje jako EKG.

Předmět: Zajímavé zdroje informací o výzkumech v EU
Autor: Pavel Rybka
Datum: 07.03.2008 23:23 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Na těchto odkazech je zajímavé, že se jedná o vědecké zprávy v plném rozsahu z výzkumů prováděných v EU.
Na webu http://www.verum-foundation.de/ si najděte EU projekty Reflex a EMF-NET.

Předmět: rušení tv a radia
Autor: Michal Mašek
Datum: 23.02.2008 21:41 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den.
Rád bych poprosil o radu.Můj problém spočívá v tom,že u nás dochází k rušení TV a rádia pravděpodobně GSM vysílačem,protože rušení vypadá takto:
Po zapnutí TV nebo ladění rádia dochází ke zvukovému rušení.Přirovnal bych to k tomu,jako když přiložíte mob.telefon k reproduktoru a voláte...
Je nějak možné změřit hodnotu tohoto záření,neboť se domnívám že jde o záření?
Poslouchat pískání z reproduktoru celý večer je opravdu síla a to nemluvím o zdravotním riziku.Protože pokud vydává reproduktor podobný zvuk jako pří přiložení volajícího mobilu,bude asi hodnota záření celkem vysoká a jsme jí vystaveni každý den,24 hodin denně..
Moc prosím o radu,pokud je to možné...
Moc děkuji.
S pozdravem Michal Mašek

Předmět: Re: rušení tv a radia
Autor: Pavel Rybka
Datum: 24.02.2008 13:37 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ze zdravotního hlediska bych se obrátil na hygienickou stanici. Pokud jde o rušení příjmu, pak je vhodné obrátit se na Český telekomunikační úřad. http://www.ctu.cz/main.php?pageid=42&PHPSESSID=f6735b41adf9a723be0185ef4aaee594
Nemohu vyloučit, že technické limity jsou v některých ohledech přísnější, než zdravotní.

Předmět: Re (2): rušení tv a radia
Autor: Roman Muselík
Datum: 24.02.2008 23:04 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Technické limity pro EMC (elektromagnetickou kompatibilitu) jsou zcela jistě přísnější než zdravotní limity (řádově desetkrát). Je to jeden z paradoxů nesourodosti přijatých limitů, který de facto říká, že člověk snese mnohokrát více než technické zařízení. Pokud jde o to rušení podobné »mobilnímu«, nedá se na dálku určit zdroj. Aby základnová stanice GSM (směrovaný výkon 10-18 W při zisku 18 dB) měla takovou hodnotu elmag. pole jako mobil (0,5 - 2 W všesměrově) při telefonování u hlavy (tzn. 50-120 V/m), musela by být teoreticky vzdálená jen několik metrů ve směru hlavního paprsku sektoru. Rušení mohou ovšem způsobovat i jiná zařízení (fény, šicí stroje ...). Může to být i WiFi s nelegálně zvýšeným výkonem apod. Asi by bylo v tomto případě lépe se obrátit na CTU, ale mám pocit, že si oproti dřívějšku prosadili nějakou změnu zákona, kde musí rušení dokazovat rušený. Více by k tomu řekl i autor článku pan ing. Jaroslav Novák. Demokracie v tomto státě zkrátka »postupuje« a postupně se mění v demokracii zauralského typu.

Předmět: Re: rušení tv a radia
Autor: petr kocina
Datum: 25.02.2008 14:59 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
ja mel pred par lety jeste starou TV tesla color 110ST a ta piskala taky.rozhodne to nemelo zadnou souvislost s jakym -koli vysilacem.ta TV byla proste v trapu :-(
zkuste treba jiny typ TV a to jakykoli.pokud by to delalo to same,pak bych se k tomu priklanel.myslim si,ze je zareni neopodstatnene.s necim takovym jsem se nesetkal a nikde jsem o tom necetl.

jeste me napada jedna vec. to co popisujete je vetsina pripadu,ze od jineho spotrebice chyta vazbu.abych to prirovnal k realu tak je to treba mikrofon a zesilovac.mozna se ale mylim.

Předmět: Re (2): rušení tv a radia
Autor: Michal Mašek
Datum: 28.02.2008 17:13 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dobrý den.Díky za odpověd.
Ale problém není 100% v televizi.Přesně ten samý typ rušení je i při naledění rádia(podotýkám že starého) ale dochází i k rušení třeba ručních vysílaček.Je to pořád stejný problém...:-(
Na čtu jsem se obrátil ale jen zkontrolovali obraz,který je většinou dobrý ale občas se objevují také pruhy od rušení a konstatovali že "něco tam je" ale "ne nějak moc".
Bydlím v Kladně Rozdělově a cca 150m je od nás řada 13ti patrových věžových domů a na nich je umístěno spoustu tel anten.Pokud vím tak je tam i "vysílač" O2 který zprostředkovává internet...
Nemohl by jste mi prosím někdo poradit zda se dá v bytě nějakým způsobem změřit hodnota GSM signálu nebo něco takového?
Já se pořád bojím,že pokud je řušení způsobeno stejným projevem rušení jako je od mob tel ,určitě nebude moc zdravé v tomto prostoru bydlet:-(
Díky moc všem za odpovědi.

Předmět: Re (3): rušení tv a radia
Autor: Pavel Rybka
Datum: 28.02.2008 18:33 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vámi popisované posouzení ze strany ČTÚ je poněkud podivné. Osobně jsem nevěděl, jestli se mám smát nebo plakat. Pro posouzení situace je nutno proměřit kmitočtové spektrum. Čučením na telku se to posuzovat nedá. Bláhově jsem myslel, že příslušné vybavení by měli mít právě na ČTU. (Možná dobře, že neměřili, kdo ví, kolik byste za měření zaplatil.)
Pořádný přístroj, jehož výsledek by byl použitelný v případném sporu není nijak levný a měření by muselo být provedeno kvalifikovanou osobou. Měření je nutno správně uspořádat a výsledky umět interpretovat.
Nejjednodušší indikátor by se měl dát postavit ze součástek "ze šuplíku", v tom se můžete obrátit na nějakého radioamatéra nebo vybaveného opraváře televizí, ať si zaexperimentuje.
Další nápad je obrátit se na soudního znalce. Na http://www.justice.cz dáte vyhledat "rušení" a jednoho to nabízí.

Předmět: Re (4): rušení tv a radia
Autor: Michal Mašek
Datum: 28.02.2008 20:04 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Opět moc děkuju za Váš čas a za odpověď.
Oni z ČTU měřili.Ale měřili něco v anténní zásuvce.Museli jsme jako družstvo vlastníků nechat překontrolovat anténu s kterou samozřejmě nic nebylo..Jenže můj problém přetrvává i po odpojení antény a dokonce i po vypnutí TV a ponechání v poh.režimu...:-(Pokud TV nevypnu úplně siť.vypínačem,pískání se objevuje stále...:-(
Čistě laicky je to opravdu jako by náš byt ležel mezi dvěma "vysílači a nějaký signál šel přímo přes náš byt...A on vlastně leží,protože na druhé straně bytu je viditelný vodojem opět s několika anténami...
A pokud si vezmu přenosné rádio a půjdu s ním po bytě,bude se to projevovat také...:-(
Připadám si jako blázen,že si něco vymýšlím,ale opravdu je to nepříjemný zvuk a pokud je TV potichu(brzy ráno nebo večer) nedá se skoro koukat...:-(

Předmět: Re (5): rušení tv a radia
Autor: Pavel Rybka
Datum: 29.02.2008 02:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jestli televize píská i v standby režimu, tak se může jednat o vadu spínaného zdroje. Vytáhněte ji ze zásuvky a budou ostatní spotřebiče rušeny?

Předmět: Re (3): rušení tv a radia
Autor: Pavel Rybka
Datum: 29.02.2008 02:21 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Conrad nabízí přístroje k "měření elektrosmogu" na adrese http://mereni-a-zdroje.conrad.cz/merici-pristroje-a-testery+c2686/mereni-zivotniho-prostredi+c2692/
Z přístrojů a hlavně jejich popisu jsem ale poněkud rozpačitý. Jsou to spíše indikátory síly vf pole, i když s digitálním displejem. Profesionální přístroje musí umět víc, ale jsou také za jinou cenu. Přesto by Vám to možná pomohlo.

Předmět: Re (4): rušení tv a radia
Autor: Tomáš Kosek
Datum: 29.02.2008 08:19 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Zkuste se podívat a zeptat se na www.elektrosmog.cz, tam také nabízí měření a mají v nabídce přímo spektrální analyzátory v nižších cenových kategoriích.

Předmět: EMP
Autor: Roman
Datum: 15.11.2004 19:03 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Jsem rád, že se konečně našel někdo fundovaný, kdo se věnuje této problematice, která je u nás trestuhodně opomíjena (na rozdíl od některých jiných států - je jako vždy ČR pozadu). Jinak bych chtěl případné zájemce o tuto problematiku a tech. možnosti odstínění NF i VF záření odkázat na první české stránky věnující se tomuto problému - www.elsmog.cz.

Předmět: Zdravotní rizika
Autor: Ivan Kučera
Datum: 04.03.2004 13:06 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážení, většina z vás bohužel nechápe, o co autorovi šlo. Pointa je v tom, že normy pro elektromagnetickou kompatibilitu
přístrojů jsou nyní podstatně tvrdší než současné hygienické
směrnice pro člověka. Citované vládní nařízení č. 480/2002
zásadně změkčilo hygienické normy, a tak nahrálo provozovatelům
mobilních sítí. Mobily pracují sice s nosným kmitočtem 0,9 nebo 1,8 GHz, avšak současně generují široké spektrum frekvencí
od infrazvuku až po radiové kmitočty. O tom, že váš soused
v domě dostává zprávu se dozví každý, kdo právě telefonuje na
pevné lince nebo má puštěné rádio. Naštěstí nebydlím přímo u základnové stanice (teoreticky a hygienicky bych ji mohl mít
v ložnici), takže nevím, co to dělá tam. A na toto rušení už
bych si mohl stěžovat u Telecomu nebo u Radiokomunikací, protože mnou placená služba je nekvalitní, i když kvůli někomu jinému.
U druhé části článku má velice zajímavý diskusní názor p.Ecler. Kdyby nás bylo více, hned bych byl větší optimista.

Předmět: Re: Zdravotní rizika
Autor: petr kocina
Datum: 04.03.2004 16:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
a to se jeste nebavime o digitalnim vysilani,ale to ma nizsi pasmo,tak nevim :-(
http://216.239.59.104/search?q=cache:BsAE_TTX1IgJ:www.ihned.cz/1-10071840-13935070-000002_d-a8+digitalni+vysilani&hl=cs&ie=UTF-8

Předmět: Re: Zdravotní rizika
Autor: Karel
Datum: 04.08.2004 08:42 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Plně s Vámi souhlasím!

Konečně někdo, kdo nechrlí nesmyslně spostu měrných jednotek, hodnot a údajů o kterých takřka vůbec nic neví. Spousta "odborníků" Ing nemají s VF technikou ŽÁDNÉ PRAKTICKÉ zkušenosti a píšou takové s prominutím demagogie.

Uvedu příklad ze života: jsem radioamatér, je mi přes 81let, aktivně vysílám už od dob ranného mládí cca 14let, mám koncesi "B" (mohu a vysílám na KV výkonem běžně kolem 1KW, na 2m -tedy VKV kolem 200W, na 70cm tedy UKV 500W a na 23cm -tedy kmitočet kolem 1290MHz výkonem 50W ), při vysílání jsem řádově metry (cca 20m) od antén -a nesedím ve Farradayově kleci :-)))) Těším se pevnému zdraví a chodím ještě občas vysílat i na kopce. Spousta lidí v mém věku si stěžuje na to či ono, nebo když už je písnička o nemocech ohraná, tak na nějaký vysílač -protože se nemohou dívat na televizi :-)

Nemyslíte že je to spíš životním stylem? Když to šlo tak jsem chodil po horách a kopcích s akumulátory, anténou a TRXem (vysílačkou) a věnoval se reprezentaci naší republiky v celém světě místo toho abych seděl doma a sledoval bezduché pořady...

To že někdo nemůže v blízkosti rozhlasového vysílače naladit některé stanice je JASNÉ KAŽDÉMU ODBORNÍKOVI který hned ví že je to v důsledku přebuzení vstupního dílu a přesycení 1.mf stypně. Prostě se tomu ubránit nelze -krom připojení na kabelovku. To že někde v telefonu slyšíte "tydlikání" mobilního telefonu souseda -je to taky jednoduché: GSM vysíla jednotlivé pakety (datové balíky) pulzně což se projeví na neodstíněných nebo nedokvalitně stíněných částech audio-video techniky jako rušení. Jak to funguje? VF signál z GSM se naindukuje na např. telefonní linku a na nejbližším polovodiči (dioda, tranzistor...) se usměrní -vydetekuje, čímž získáme slyšitelnou složku toho jak jdou jednotlivé pakety za sebou. ROZHODNĚ TO NEZNAMENÁ JAK TADY NĚKDO CHYTŘE PÍŠE ŽE: (IVAN KUČERA) "avšak současně generují široké spektrum frekvencí
od infrazvuku až po radiové kmitočty." GSM NEPRODUKUJE NIC VÍC NEŽ VF SIGNÁL V DANÉM PÁSMU!!!

NEZASTÁVÁM se provozovatelů MW a mnoha kW vysílačů -těch rozhodně ne -pokud nejsou někde mimo civilizaci. Tam je vše jasné -síla blízkého pole je taková že i při nižších frekvencích jde opravdu o zdraví. Ale na stranu druhou BUĎTE RÁDI že je tu pulzní vysílání GSM které díku tomu že nevysílá kontinuální nosnou, nepůsobí (mnohokrát) více na naše zdraví!!!! Je zásadní rozdíl mezi trvalým a pulzním působením VF! Pulzní vysílání (logicky) působí daleko menší "mikrovlnný ohřev" než kontinuální vysílání.

V mikrovlnných troubách je magnitron -součástka která keneruje VF výkon kolem 1kW na kmitočtu 2,45GHz. Kdyby pracovala na kmitočtu menším -třeba na KV (3-30MHz), VKV (tedy pásmo 2m 145MHz), nebo UKV (třeba radioamatérské pásmo 435MHz) SE STEJNÝM VÝKONEM -tak byste NIC NEOHŘÁLI!!! Nebo v případě jen UKV možná mírně ohřáli

Kdo dával pozor při fyzice tak ví o čem je řeč.
Nechci urazit ty ci dávali ve škole pozor, ale je mezi námi i spousta těch co mají tituly před jménem i za jménem a při tom jsou schopni trousit takové hlouposti až je to OSTUDA! Že jim není TRAPNĚ!

S pozdravem a přáním hezkého dne
KAREL

Své jméno ani radioamatérskou zkratku neuvádím ze strachu z veřejného (i neveřejného) linče hlupáky v okolí svého působení... Rozhodně to není z toho že bych se styděl za to co píši...

Předmět: Re (2): Zdravotní rizika
Autor: Honza ATB
Datum: 04.09.2008 07:59 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ano, plně souhlasím, je to pouze životním stylem. Mám kamaráda, který je podobného věku a 50 let intenzivně kouřil. Přestal nyní a také se těší pevnému zdraví. Z toho plyne, stejně jako z Vašeho článku, že kouření zdraví neškodí.

Ale vážně. Východní filosofie to říkají jednoduše. Když už člověk dostává do těla něco škodlivého, měl by to taky umět dostat ven. Jestliže vstup nazvu A, tělo T a výstu B, každý by měl podporovat B zdravou životosprávou, T je dané i geneticky a každý si s A poradí jinak. A tahle diskuze pouze řeší, zda A (v tomto případě příslušné záření) je škodlivé.

To by měl mít každý na paměti, jinak se argumenty změní v typu "sůl nesolí, protože ji dávám trochu do palačinek, které dělám jako sladké jídlo".

Předmět: Re: Zdravotní rizika
Autor: Karel
Datum: 04.08.2004 08:43 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Plně s Vámi souhlasím!

Konečně někdo, kdo nechrlí nesmyslně spostu měrných jednotek, hodnot a údajů o kterých takřka vůbec nic neví. Spousta "odborníků" Ing nemají s VF technikou ŽÁDNÉ PRAKTICKÉ zkušenosti a píšou takové s prominutím demagogie.

Uvedu příklad ze života: jsem radioamatér, je mi přes 81let, aktivně vysílám už od dob ranného mládí cca 14let, mám koncesi "B" (mohu a vysílám na KV výkonem běžně kolem 1KW, na 2m -tedy VKV kolem 200W, na 70cm tedy UKV 500W a na 23cm -tedy kmitočet kolem 1290MHz výkonem 50W ), při vysílání jsem řádově metry (cca 20m) od antén -a nesedím ve Farradayově kleci :-)))) Těším se pevnému zdraví a chodím ještě občas vysílat i na kopce. Spousta lidí v mém věku si stěžuje na to či ono, nebo když už je písnička o nemocech ohraná, tak na nějaký vysílač -protože se nemohou dívat na televizi :-)

Nemyslíte že je to spíš životním stylem? Když to šlo tak jsem chodil po horách a kopcích s akumulátory, anténou a TRXem (vysílačkou) a věnoval se reprezentaci naší republiky v celém světě místo toho abych seděl doma a sledoval bezduché pořady...

To že někdo nemůže v blízkosti rozhlasového vysílače naladit některé stanice je JASNÉ KAŽDÉMU ODBORNÍKOVI který hned ví že je to v důsledku přebuzení vstupního dílu a přesycení 1.mf stypně. Prostě se tomu ubránit nelze -krom připojení na kabelovku. To že někde v telefonu slyšíte "tydlikání" mobilního telefonu souseda -je to taky jednoduché: GSM vysíla jednotlivé pakety (datové balíky) pulzně což se projeví na neodstíněných nebo nedokvalitně stíněných částech audio-video techniky jako rušení. Jak to funguje? VF signál z GSM se naindukuje na např. telefonní linku a na nejbližším polovodiči (dioda, tranzistor...) se usměrní -vydetekuje, čímž získáme slyšitelnou složku toho jak jdou jednotlivé pakety za sebou. ROZHODNĚ TO NEZNAMENÁ JAK TADY NĚKDO CHYTŘE PÍŠE ŽE: (IVAN KUČERA) "avšak současně generují široké spektrum frekvencí
od infrazvuku až po radiové kmitočty." GSM NEPRODUKUJE NIC VÍC NEŽ VF SIGNÁL V DANÉM PÁSMU!!!

NEZASTÁVÁM se provozovatelů MW a mnoha kW vysílačů -těch rozhodně ne -pokud nejsou někde mimo civilizaci. Tam je vše jasné -síla blízkého pole je taková že i při nižších frekvencích jde opravdu o zdraví. Ale na stranu druhou BUĎTE RÁDI že je tu pulzní vysílání GSM které díku tomu že nevysílá kontinuální nosnou, nepůsobí (mnohokrát) více na naše zdraví!!!! Je zásadní rozdíl mezi trvalým a pulzním působením VF! Pulzní vysílání (logicky) působí daleko menší "mikrovlnný ohřev" než kontinuální vysílání.

V mikrovlnných troubách je magnitron -součástka která keneruje VF výkon kolem 1kW na kmitočtu 2,45GHz. Kdyby pracovala na kmitočtu menším -třeba na KV (3-30MHz), VKV (tedy pásmo 2m 145MHz), nebo UKV (třeba radioamatérské pásmo 435MHz) SE STEJNÝM VÝKONEM -tak byste NIC NEOHŘÁLI!!! Nebo v případě jen UKV možná mírně ohřáli

Kdo dával pozor při fyzice tak ví o čem je řeč.
Nechci urazit ty ci dávali ve škole pozor, ale je mezi námi i spousta těch co mají tituly před jménem i za jménem a při tom jsou schopni trousit takové hlouposti až je to OSTUDA! Že jim není TRAPNĚ!

S pozdravem a přáním hezkého dne
KAREL

Své jméno ani radioamatérskou zkratku neuvádím ze strachu z veřejného (i neveřejného) linče hlupáky v okolí svého působení... Rozhodně to není z toho že bych se styděl za to co píši......

Předmět: VAROVANIE! Nízkofekvenčné EM polia sú nebezpečné!
Autor: jozef
Datum: 24.02.2004 06:51 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
http://science.point.sk/spravy/?clanok=1368

Předmět: Re: VAROVANIE! Nízkofekvenčné EM polia sú nebezpečné!
Autor: Milan Hein
Datum: 07.03.2007 09:17 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Mily Pepicku , zkuste se podivat po internetu , az najdete , jak lze tim nic nedelajicim zarenim zbourat hodnoty meritelne na cloveku pomoci EAV na celou hodinu pouze zapnutim mobilu, zkuste premyslet , jestli vase predstava o technickem svete je spravna a uplna.

Předmět: Re (2): VAROVANIE! Nízkofekvenčné EM polia sú nebezpečné!
Autor: Milan Hein
Datum: 07.03.2007 09:28 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Omlouvam se , to bylo pro Alese a Karla.

Předmět: Elekromagnetické vlnění
Autor: Aleš
Datum: 03.02.2004 16:58 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
- Vysílače jsou zdrojem elektromagnetického vlnění, nic navyzařují je to něco úplně jiného než částicové vyzařování . - např gama.
- Z lékařského hlediska nebyla dokázána jiná jeho škodlivost elektromagnetického vlnění, způsobuje jenom tepelné účinky.

- Největší síla pole, které je člověk v naší společnosti běžně vystavěn je při telefonování z mobilního telefonu ostatní pole , které na nás působí jsou o mnoho řádů nižší
Jak je to možné? Je to zkrátka tím že Mob. tel. je od nás
vzdálen je 1-2 cm kdežto velké vysílače 1 - 2 km a el. pole se vzdáleností od vysílače velice prudce klesá.

- Autor článku popisuje jako nebezpečné zdroje základnové stanice mobilních telefonů no ty mají představte si celých 5W výkonu (oh jaké to hrozí nebezpečí..)
S mobilní internet má snad ještě meší výkon.

Malé radiové a tel. vysílače běžně montované na střechy budov mají stovky watů.
Jen málo lidí ví, že např. radioamatéři mají právo po složení určitého stupně zkoušek bez jakéhokoli ohlášení vysílat kdekoli , kromě zvláštních lokalit výkonem až 750W.

Největší výkon mají televizní a hlavně rozhlasové středovlné vysílače - například ten v Praze/Liblici ná výkon 1.5MW.

Autor prvního příspěvku správně uvedl reakce lidí na spuštění vysílače Praha město asi v polovině 90tých let( Žiškovký vysílač). Spousta lidí si stěžovalo na nervozitu apatii , podivné pociti a na bůhví co po té co byl vysílač dostavěn , ale ještě nebyl v provozu , což nevěděli všichni notoričtí stěžovači - k smíchu.

Poškození zdraví vlivem el.mag. pole hrozí v těchto případech :

1) přiblížení se k výkovému vysílači na vzdálenost malou vzdálenost ( metry ) např. vylezením na vysílací Vež.
(analogie mikr. trouby)

2) dotknutí se vysílací antény - a to i u vysílačů stovek watů, dojde k popálení kůže vlivem vysokofrekvenčních proudů.


Závěrem:

Rizika způsobující el. pole jsou zanedbatelně nízká , desítky let se tyto zařízení využívají např. v armádě a nebylo zaznamenáno zvýšené procento rakoviny atd. jako důsledek dlouhodobému vystavení člověka elm. poli.

Běžný člověk by si mohl poškodit své zdraví pomocí elektromagnetického pole většinou pouze tak , že úmyslně strčí část svého těla - např. hlavu ho mikrovlné trouby - tato zařízení však neumožňují provoz z otevřenými dveřmi.

Pokud se nechcete vystavovat vysokým hodnotám el. mag. pole nikdy nepoužívejte mobilní telefon , nebo si k němu dokupte externí anténu, tím se vyvarujete , pravděpodobně neexistujícím rizikům ohrožení zdraví.
Předmět: Re: Elekromagnetické vlnění
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 03.02.2004 17:18 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Gamma záření je rovněž elektromagnetické záření, nikoli částicové.
O vlivech vysílačů na mozek se ve světě vedou ostré spory. Vysílač (běžný mobil) s výkonem 2W v pásmu 1800MHz (mikrovlnné trouby pracují na frekvenci asi 2500MHz) může mít v těsné blízkosti citlivých buněk docela závažný vliv. Zatím jsou tyto přístroje na světě krátkou dobu, může se to projevit později. V žádném případě nelze jednoznačně říct, že to nevadí. Možná dnes, kdy o tom moc nevíme.
Na ZVS jsem sloužil na přehledových radiolokátorech, vlnové délky metry a dm. Vojenské výškoměry pracují na frekvencích řádově GHz, impulzní výkony měly až 2MW (střední ale jen stovky W!), ale všichni, kdo měli co do činění s touto technikou, už tenkrát dostávali zvláštní příplatky za nebezpečné prostředí. I malá intenzita dlouhodobě působícího záření v oblasti GHz má údajně negativní vliv zejména na mužské pohlavní buňky a je prý dokázáno, že lidem kolem RL se rodí hlavně holky. Já i můj kolega z vojny máme taky dcery...

Předmět: Re (2): Elekromagnetické vlnění
Autor: Aleš
Datum: 04.02.2004 08:15 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Ano slyšel jsem

zobrazuji 1 - 30 z 54   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama