Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (I)

Autor článku: Ing. Jaroslav Novák
Plné znění článku: Elektromagnetické pole a zdravotní rizika (I)
Anotace článku: Na začátku 21. století jsme svědky nevídaného nárůstu umělých zdrojů elektromagnetického pole (EMP) v souvislosti s bouřlivým rozvojem informačních bezdrátových technologií. Dnes se dokonce hovoří o "bezdrátové revoluci", která činí náš život bohatší a pohodlnější, ale má i svá negativa, která si zatím nepřipouštíme.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 54 z 54
Autor: Aleš
Datum: 04.02.2004 09:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano , slyšel jsem jsem o tom také, nicméně žádná seriózní vědecká studie nic takového nepotvrdila - alespoň jí neznám.
Schodou okolností jsem osobně měl tu čest pobývat přímo na vysílači na Malé Doubravě u Klatov a to za plného provozu vysílače - několik rozhlasových stanic, mikrovlné spoje, eurotel........
Mluvil jsem z lidmy, kteří pracují jako obsluha vysílače, dnes a denně jsou vystavěny tomuto extrémě silnému el. poli. Ptal jsme se jich na účinky el. polí na jejich zdraví a ani jeden z nich mi nepotvrdil zhoršení zdravotního stavu - je to sice subjektivní, ale kdyby mělo elmag. pole tak závažné účinky jak popisuje článek jistě by tito lidé měli zdravotní problémi. Vždyť se pohybují v poli mnohem silnějším než povolují platné normy - správně by měli při konrolách vysílače vypínat.
Já sám jsem také občas vystaven silnému el. poli a nikdy jsem na sobě žádné zdravotní problémi necítil. Možná , že skutečně existují rizika o kterých nevíme, ale je jisté že jsou mnohem menší než rizika ( jinak už by se na ně přišlo) , která denně podstupujeme např. pobyt v městském znečištěném prostředí má jednoznačně mnohem větší zdravotní rizika než el. mag. pole. přesto drtivá většina lidí v našem státě v tomto prostředí pobývá a spokojeně žije.

PS: Myslel jsem částicové gama záření , např. z rengenu...., ale ono je to stejně není s tím el. mag. vlněním docela jasné vždyť tyto vlny se šírí i vesmírem kde je vakuum - kdyby šlo čitě o vlnění bez částic po čem by se tyto vlny ve vakuu šířily ? Znáte určitě problém vyreznutí výkonných antén..... Osobně si myslím, že hmotnosti částic se zvyšují s frekvencí , proto se nám naše reletivně nízkofrekvenční el. mag. vlnění zdá jako vlnění bez částic - zkrátka je nevidíme. Vyditelné světlo se podle soudobé literatury již považuje částicové záření , ale ježtě s prvky el. mag vlnění.

Předmět: Re (3): Elekromagnetické vlnění
Autor: Peter Svancarek
Datum: 04.02.2004 15:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ziadne casticove gama ziarenie z roentgenu emitovane nie je. Len roentgenove ziarenie a to je rovnako ako gama ziarenie elektromagneticke.
Nepocul som este o casticovom gama ci roentgenovom ziareni, moji kolegovia z akademie taktiez nie, dobre sme sa zasmiali. Da sa len hovorit o vlnovo casticovom charaktere elektromagnetickeho ziarenia, no toto ziarenie pokojovu hmotnost nema a preto to nie je casticove. Aby malo neionizacne ziarenie typu mikrovln nejaky ucinok museli by sme v tele najst molekuly s vazbovymi dlzkami medzi atomami blizkymi vlnovej dlzke ziarenia... Mikrovlnne ziarenie v mikrovlnake je nadstavene na vazbu OH. Svetlo v ziadnom pripade nie je casticove ziarenie.

Casticove ziarenie alfa je prud jadier helia, beta je prud elektronov. Dalsie moznosti su neutrony, neutrina, protony... ale ziadne elektromagneticke ziarenie.

Předmět: Re (4): Elekromagnetické vlnění
Autor: Aleš
Datum: 05.02.2004 08:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrá Pane Svancarek

Určitě víte o fyzice více než já , vysvětlete mi a nám všem tady JAK se el. mag. vlnění šíří vesmírem ve vakuu ( oprášíme teorii eteru?) když neobsahuje ŽÁDNÉ částice a proč dochází k vyreznutí výkonových anttén , když z nich žádné částice nevylétají. Rád bych to věděl.
Nejvýznamější žíjící vědec Stephen Hawking napsal ve své knize Vesmír v kostce pokud si dobře pamatuji , že Světlo je jak částicové tak el. mag. záření, (nebo se pletu? )
Nejsem odborník na fyziku , nikdy jsem fyziku nestudoval. Ale selský rozum říká , že vlny se šíří pouze po něčem nikoli po ničem, takže buďto má el. mag. záření částice nebo ve vemíru není Vakuum.

Předmět: Re (5): Elekromagnetické vlnění
Autor: Ing. A. Žeravík
Datum: 05.02.2004 08:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, nechci zasahovat do této debaty. Spoustu fundovaných odpovědí na Vaše otázky najdete na www.mwm.cz. Například: "Moderní fyzika ovšem ví, že "prázdnota" v prostoru vůbec neexistuje. Místo toho je naplněn aktivními částicemi, které se objevují a zanikají s neobyčejnou rychlostí. Fyzikální "vakuum" proto spíše připomíná divoce klokotající kotel. Hustota energie tohoto kypění je tak velká, že doslova děsí mysl . Kousek "prázdného prostoru" o velikosti kostky cukru obsahuje tolik "klokotající elektromagnetické energie", že by nám mohla dodávat veškerou potřebnou elektrickou energii po milióny let."
Možná by se měla tato diskuze přenést tam...

Datum: 06.02.2004 11:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Elektromagneticke ziarenie nepotrebuje hmotu aby sa mohlo sirit. Na hmote dochadza k pohlcovaniu (absorbcii) ziarenia. Svetlo sa pohybuje vo vakuu najvacsou rychlostou. Je ale pravda, ze vakuum nie je uplne, vzdy sa tam nejaky ten atom tu a tam vyskytuje.
O ziadnom eteri neviem, nic take zatial nebolo dokazane.
Ja som mal fyziku len dva semestre na vysokej skole pred 12 rokmi, takze si vela nepamatam, ale toto nie je tazke udrzat v hlave na rozdiel od vzorcov, odvodeni, postulatov... Nedochadza k hrdzavenie anten koli elektrochemickym clankom? Antena sa totiz sklada z roznych prvkov a keby niektore z tychto prvkov boli z roznych kovov tak by to mozne bolo. Taktiez antena dokaze premenit elektromagneticke ziarenie na elektricku energiu (laicky povedane) co by mohlo byt tiez hnacim motorom korozie.

Autor: Pavel Rybka
Datum: 15.01.2008 17:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Opakování fyziky: http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektromagnetick%C3%A9_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD#Korpuskul.C3.A1rn.C3.AD_z.C3.A1.C5.99en.C3.AD
Éter prosím nekřísit, chtěli jím vysvětlit elmg. vlnění podobně jako v mechanice.

Předmět: Elekromagnetické vlnění - zpátky do lavic!
Datum: 29.02.2008 03:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Možná se jedná o terminologický přehmat, který způsobil, že vaši kolegové z akademie zapoměli na záření gama a jeho nositele. Existuje elementární částice zvaná foton a ta je kvantem elektromagnetického záření. Nejedná se o částici, z níž je tvořena hmota jako elektron, proton a neutron, ale opodstatnění ve fyzice má. Dříve ve fyzice probíhaly vášnivé spory, jestli je světlo vlnění (teorie éteru) nebo proud částic (fotonů). Pro obě hypotézy existovaly experimentální důkazy. Nakonec se ukázalo, že obojí je správně. Světlo má duální vlnově-korpuskulární charakter.
Světlo je pouze zvláštním případem elektromagnetického vlnění. Částicový charakter je zřejmý zvláště u krátkých vlnových délek Roentgenova a gama záření. Vlnový charakter je převládá na rádiových kmitočtech (vlnová délka mm a více).
http://cs.wikipedia.org/wiki/Foton

Autor: colpo
Datum: 21.09.2004 13:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
...zato to zrejme nechalo nasledky na Vasi cestine...

Autor: Josef Lesov
Datum: 21.08.2009 22:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
"Ano , slyšel jsem jsem o tom také, nicméně žádná seriózní vědecká studie nic takového nepotvrdila..."

On si dá každej pozor aby uveřejňoval studie, které škodí něčímu byznysu. Já o jedné takové studii vím (Dr. Hans Ulrich Hertel), jednalo se o účinky radiační trubky, u nás zvané "mikrovlná trouba", autora (vědec zabývající se výživou) vyhodili z práce. Rusové zakázali používat již v roce 1976, po zkoumání zařízení, které po sobě zanechali němečtí vojáci během II.sv. války.

Předmět: Re: Elekromagnetické vlnění
Autor: Karel
Datum: 04.08.2004 08:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Plně s Vámi souhlasím!

Konečně někdo, kdo nechrlí nesmyslně spostu měrných jednotek, hodnot a údajů o kterých takřka vůbec nic neví. Spousta "odborníků" Ing nemají s VF technikou ŽÁDNÉ PRAKTICKÉ zkušenosti a píšou takové s prominutím demagogie.

Uvedu příklad ze života: jsem radioamatér, je mi přes 81let, aktivně vysílám už od dob ranného mládí cca 14let, mám koncesi "B" (mohu a vysílám na KV výkonem běžně kolem 1KW, na 2m -tedy VKV kolem 200W, na 70cm tedy UKV 500W a na 23cm -tedy kmitočet kolem 1290MHz výkonem 50W ), při vysílání jsem řádově metry (cca 20m) od antén -a nesedím ve Farradayově kleci :-)))) Těším se pevnému zdraví a chodím ještě občas vysílat i na kopce. Spousta lidí v mém věku si stěžuje na to či ono, nebo když už je písnička o nemocech ohraná, tak na nějaký vysílač -protože se nemohou dívat na televizi :-)

Nemyslíte že je to spíš životním stylem? Když to šlo tak jsem chodil po horách a kopcích s akumulátory, anténou a TRXem (vysílačkou) a věnoval se reprezentaci naší republiky v celém světě místo toho abych seděl doma a sledoval bezduché pořady...

To že někdo nemůže v blízkosti rozhlasového vysílače naladit některé stanice je JASNÉ KAŽDÉMU ODBORNÍKOVI který hned ví že je to v důsledku přebuzení vstupního dílu a přesycení 1.mf stypně. Prostě se tomu ubránit nelze -krom připojení na kabelovku. To že někde v telefonu slyšíte "tydlikání" mobilního telefonu souseda -je to taky jednoduché: GSM vysíla jednotlivé pakety (datové balíky) pulzně což se projeví na neodstíněných nebo nedokvalitně stíněných částech audio-video techniky jako rušení. Jak to funguje? VF signál z GSM se naindukuje na např. telefonní linku a na nejbližším polovodiči (dioda, tranzistor...) se usměrní -vydetekuje, čímž získáme slyšitelnou složku toho jak jdou jednotlivé pakety za sebou. ROZHODNĚ TO NEZNAMENÁ JAK TADY NĚKDO CHYTŘE PÍŠE ŽE: (IVAN KUČERA) "avšak současně generují široké spektrum frekvencí
od infrazvuku až po radiové kmitočty." GSM NEPRODUKUJE NIC VÍC NEŽ VF SIGNÁL V DANÉM PÁSMU!!!

NEZASTÁVÁM se provozovatelů MW a mnoha kW vysílačů -těch rozhodně ne -pokud nejsou někde mimo civilizaci. Tam je vše jasné -síla blízkého pole je taková že i při nižších frekvencích jde opravdu o zdraví. Ale na stranu druhou BUĎTE RÁDI že je tu pulzní vysílání GSM které díku tomu že nevysílá kontinuální nosnou, nepůsobí (mnohokrát) více na naše zdraví!!!! Je zásadní rozdíl mezi trvalým a pulzním působením VF! Pulzní vysílání (logicky) působí daleko menší "mikrovlnný ohřev" než kontinuální vysílání.

V mikrovlnných troubách je magnitron -součástka která keneruje VF výkon kolem 1kW na kmitočtu 2,45GHz. Kdyby pracovala na kmitočtu menším -třeba na KV (3-30MHz), VKV (tedy pásmo 2m 145MHz), nebo UKV (třeba radioamatérské pásmo 435MHz) SE STEJNÝM VÝKONEM -tak byste NIC NEOHŘÁLI!!! Nebo v případě jen UKV možná mírně ohřáli

Kdo dával pozor při fyzice tak ví o čem je řeč.
Nechci urazit ty ci dávali ve škole pozor, ale je mezi námi i spousta těch co mají tituly před jménem i za jménem a při tom jsou schopni trousit takové hlouposti až je to OSTUDA! Že jim není TRAPNĚ!

S pozdravem a přáním hezkého dne
KAREL

Své jméno ani radioamatérskou zkratku neuvádím ze strachu z veřejného (i neveřejného) linče hlupáky v okolí svého působení... Rozhodně to není z toho že bych se styděl za to co píši...

Předmět: Re: Elekromagnetické vlnění
Autor: Iva Dová
Datum: 14.12.2008 21:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Kristova noho, kolik pablbů se zase sešlo na této diskuzi?

Předmět: Re (2): Elekromagnetické vlnění
Datum: 14.12.2008 21:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Je lepší zapálit alespoň malou svíčku, než proklínat temnotu a je lepší napsat alespoň jeden věcný argument, než nadávat na nízkou úroveň diskuze.

Předmět: Re (2): Elekromagnetické vlnění
Autor: Rio Šabart
Datum: 14.12.2008 22:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Má ty svatá prostato, pardon prostoto, který chytrý přišel spasit tuto diskuzi?

Datum: 14.12.2008 23:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Toto je místo pro odbornou diskuzi, nikoli pro urážení nebo zvěčňování vulgárit. Pokud máte potřebu ventilovat svoje emoce, najděte si prosím jiný server. Howgh.

Předmět: Jedna pani sa stazovala
Datum: 29.01.2004 08:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Bolo to v Prahe pred uvedenim toho velkeho vysielaca (meno si nepamatam) do cinnosti. Jedna pani sa stazovala ze jej potomok ma z neho alergicke reakcie ci co a ze aj na nu to ziarenie negativne vplyva. No a ta veza este dokonca nemala nainstalovane vysielacie pristroje. Bolo to davno takze si podrobnosti nepamatam, no zaujalo ma to aky su niektori ludia hypochondri.

Předmět: Re: Jedna pani sa stazovala
Autor: Roman
Datum: 02.02.2005 19:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ze zkušeností je známo, že různí lidé jsou různě citliví na elmag. záření. Obecně jsou citlivější děti, nemocné osoby, lidé s kardiostimulátory a tzv. elektrosenzibilní jedinci. To, co u jednoho nevyvolá pozorovatelnou reakci (není tím ovšem vyloučena reakce buněk), může u druhého způsobit řadu pozorovatelných problémů, které mohou být mylně přisuzovány i jiným vlivům.

Předmět: Pod vysílačem
Autor: Zelenka
Datum: 28.01.2004 17:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jistě zajímavý článek, ale domnívám se, že uvedená problematika zasahuje jen malou část populace (kolik procent obyvatelstva bydlí v takové blízkosti vysílačů, aby nastala významná expozice) a naopak každého z nás se týká používání mobilního telefonu a všudypřítomný (v budovách) technický kmitočet 50 Hz a tedy i el. mag. a el. stat. pole. Jaký vliv má tedy běžná energetika? Vždyť snad všichni máme v ložnicích elektroinstalaci. A další expozici jsme vystaveni před monitory počítačů. M. Zelenka

Předmět: Re: Pod vysílačem
Autor: martin
Datum: 28.01.2004 20:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Běžná energetika? To byste se divil,jak se načítají vyhodnocovací přístroje pro měřiče průtoku a tepla,které nemají
analogový přenos dat.Stačí se dostat na harmonickou,a už je o pár giga víc,nebo míň.Odolnost přístrojů proti rušení,magnetic.
kompatibilita u digitálních stanic ústřednich regulátorů,i u jiných přístrojů,strojů a zařízení je důležitý požadavek,který
musí splňovat nejen v energetice.Teplo z vyhodnocovačů platíme
všichni.Věřím,že ochrana proti rušení nás bude stát ještě mnoho
peněz a úsilí a souhlas,že si to prozatím nepřipouštíme,ale budeme muset.

Předmět: co chtel clanek rici?
Autor: Milos Pokorny
Datum: 29.01.2004 20:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pozorně jsem si článek přečetl protože mě vážně zajímá vše co se týká zdravého bydlení. Očekával jsem ale upřimně řečeno více a vůbec nepochopil, co jste nám chtěl vlastně říci. Že je záření škodlivé ale neví se jaké?, nebo že si máme stěžovat ale nemá to vlastně smysl, že si máme spočítat doma přístroje a co? ...... Slyšel jsem o škodlivosti el. kabelů např. v ložnici při spaní v blízkosti hlavy nebo od elektrického budíku na nočním stolku. To by myslím bylo zajímavější, protože kde bude vysílač stejně nikdo nás neovlivní a jak nyní už vím - maximální přípustné hodnoty vyzařování stanovuje stejně komerce.
promiňte, ale článek vlastně nic nenabízí. Jenom konstatuje že je všechno vlastně nanic .......

Autor: Eva
Datum: 03.02.2004 13:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Myslim, ze se mylite. Vysilace se stavi na kazdych par metrech. Koupili jsme byt v nove vystavbe a na kazdy se 3 novych domu nam postavili vysilace - mobilni funk, radio Cas a ted jeste internetovy vysilac. Lidi proti tomu neprotestuji, coz mi neni zcela srozumitelne. Pro me novy byt je timto bezcenny. Ma nekdo pro me nejakou radu? Dekuji.

Předmět: Re (2): Pod vysílačem
Autor: Iva Dová
Datum: 14.12.2008 21:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jo, oplechujte si byt, zbudujte si tak Faradayovu klec a bude vám jistě velmi dobře :-)

Předmět: Re (3): Pod vysílačem
Autor: Rio Šabart
Datum: 14.12.2008 22:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dejte si do ložnice základnovou stanici mobilní sítě cca 2 m od postele (příp. raději dvě - každá z jedné strany)a bude vám ještě lépe! Hygienickým limitům to vyhoví.

Předmět: Re (4): Pod vysílačem
Autor: Honza Elektro
Datum: 14.12.2008 22:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
...v roce 1954 přišli na to, že ekouření způsobuje rakovinu. V ČSSR to přiznali v roce 1986. Zkuste číst zahraniční články, zákony, přístupy (Angle, skandinávie...)a za týden sem zase něco napište...

Autor: Zuzana
Datum: 02.02.2005 12:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já bych Vám přála pod tím vysílačem bydlet,aby jste věděl jak je to bezva!!!!!!!
Líbí se mi tito lidi,co pod tím nebydlí,a tím pádem se jich to netýká.
Jdite do .....
A snížili nám kupní hodnotu bytu!!!!!!!
Takže tak moc je to špica!

<< novější   zobrazuji 31 - 54 z 54
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama