Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: OC Fenix – přehled spotřeby energie prvního roku provozu budovy

Autor článku: Ing. Miroslav Urban, Ph.D., Ing. Michal Bejček, Ing. Marek Maška, Ing. Petr Wolf, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
Plné znění článku: OC Fenix – přehled spotřeby energie prvního roku provozu budovy
Anotace článku: Článek obsahuje shrnutí spotřeb energie a porovnání s výpočtovými předpoklady v konkrétním administrativním objektu. Objekt je řešen s ohledem na minimální spotřebu energie a cílem je dosáhnout co nejvyššího stupně energetické nezávislosti s využitím fotovoltaiky a bateriového úložiště. Je uveden reálný průběh měřených spotřeb energie, celkové hodnocení za uplynulé období, měsíční souhrny pro budovu jako celek a jednotlivé dílčí měřené spotřeby energie.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Zcela odlišné výpočtové výstupy z PENB vzhledem k reálnému provozu řešeného objektuPetr Belica18.10.2018 10:31
Re: ChybaJiří Cigler15.10.2018 21:57
ChybaJakub Šafanda15.10.2018 12:24

Příspěvky
Předmět: Zcela odlišné výpočtové výstupy z PENB vzhledem k reálnému provozu řešeného objektu
Autor: Petr Belica
Datum: 18.10.2018 10:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120295
reakce na ...
Fotogalerie:
Výpočtové výstupy z PENB prakticky nemají žádnou vypovídající hodnotu vzhledem k reálnému provozu řešeného objektu.
Rozdíly ve výpočtu vytápění v PENB a reality jsou +428% !!!
Rozdíly ve výpočtu chlazení v PENB reality jsou -521% !!!
Všechny výpočty jednotlivých energetických potřeb jsou zcela mimo realitu. Jediné co se dá z výstupu PENB akceptovat je výpočet osvětlení.
Viz tabulka v příloze:
Chápu, že PENB je vždy počítán pro modelový/virtuální stav a na standardizované/typické/ užívání budovy-užívání nebo budoucí užívání v souladu s podmínkami vnitřního a venkovního prostředí a provozu stanovenými pro účely výpočtu energetické náročnosti budovy tj. podmínky přesně takové jako jsou v nadefinovaných použitých výpočtových profilech.
Ale má význam takovéto výpočty vůbec provádět, když realita je zcela odlišná?
Jedná se o přesné výpočty s nepřesnými čísly/nepřesnými výstupy/.
Měsíční krok bilančních výpočtu pro současné budovy nestačí, ve výpočtech současných budov je nutné pracovat jednoznačně s hodinovým krokem (vzhledem k tepelným ziskům i vzhledem k výpočtu energetické bilance chlazení).
Nadefinované standardní výpočetní postupy jednotlivých energetických bilancí pro výstupy do PENB podle vyhlášky č. 78/2013 Sb. by se měly revidovat v rámci novelizace této vyhlášky, protože takovéto výstupy nemají žádnou vypovídající hodnotu vzhledem k reálnému provozu řešeného objektu a to i když se okomentují a zdůvodní.
Belica

Předmět: Chyba
Autor: Jakub Šafanda
Datum: 15.10.2018 12:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100165
reakce na ...
Fotogalerie:
1. Zde jsou špatné jednotky: Celková roční spotřeba objektu byla 23,9 kWh (75,7 kWh/m2.rok), kdy výpočtový předpoklad pro návrh HFV systému byl 27 MWh a předpoklad výpočtu dle standardu pro PENB byl 13 MWh.
2. Proklikal jsem se až na stránku s online monitoringem (https://data.fenixgroup.cz/). Fakt dnes mají v zasedačce 30stupňů? Jaká pak mají ostatní čísla vypovídací hodnotu?

Předmět: Re: Chyba
Autor: Jiří Cigler
Datum: 15.10.2018 21:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 124835
reakce na ...
Ad 30 stupňů v zasedací místnosti: to by možná bylo odpovídalo tomu, že reálná spotřeba na vytápění je výrazně vyšší než projektovaná.. možná prostě přetápí.

Možná mi to při čtení článku uniklo, ale není uvedený argument tím skutečným důvodem vyšších spotřeb? V článku jsou pořád kWh a relativní snížení teploty při útlumu, ale zda-li se vytápělo na stejnou teplotu jako byla návrhová?
Kolik by byla spotřeba, pokud by se bývalo vytápělo na návrhovou teplotu?

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama