Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Zkoušení a stanovení pevnosti v tahu u drátkobetonu

Autor článku: Ing. Oldřich Sucharda, Ph.D., VŠB TU Ostrava, katedra stavební mechaniky, Ing. Pavlína Matečková, Ph.D., VŠB TU Ostrava, Fakulta stavební, katedra konstrukcí, Ing. Libor Žídek, VŠB TU Ostrava, Fakulta stavební, Laboratoř stavebních hmot
Plné znění článku: Zkoušení a stanovení pevnosti v tahu u drátkobetonu
Anotace článku: Beton patří ke kompozitním materiálům s výrazně rozdílnými pevnostmi v tlaku a tahu. Pevnost v tahu je obvykle pouze kolem 1/10 pevnosti v tlaku. Zvýšení pevnosti betonu v tahu je možné přidáním drátků do betonu. Článek se věnuje zkoušení a následnému stanovení tahové pevnosti drátkobetonu s podílem drátků 25, 50, 75 kg/m3. Testovaly se čtyři ucelené série, každá zkušební série zahrnovala více než 23 vzorků. V rámci testování bylo provedeno několik variant ohybových zkoušek. Jedná se o čtyři varianty, které se liší rozpětím (500 mm nebo 600 mm), vrubem (s vrubem, bez vrubu) a konfigurací zatížení (tříbodová, čtyřbodová zkouška). Prezentovány jsou také výsledky zkoušky krychelné a válcové pevnosti betonu v tlaku a pevnost v příčném tahu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: Moc bych se na takový beton nespoléhal
Autor: Jiří Svoboda
Datum: 05.11.2018 12:14 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105443
reakce na ...
Drátky tedy zvýšily pevnost v tahu ani ne dvakrát. Je to zvevně tím, že takto armovaný beton příliš efektivně nevyužije tahovou pevnost oceli, neboť drátky netvoří spojitý skelet, většina jich je vůči tahovému napětí nevhodně orientována a drátky jsou zbytečně tam, kde být nemusí. Stálo by jistě za to srovnat ohybové zkoušky pro drátkobeton a klasicky proarmovaný beton, aby se ukázalo, kolikrát je standardní armatura efektivnější.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama