Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuze ke článku: Kvalita projektové dokumentace a realizace prací ZTI

Autor článku: Ing. Zdeněk Žabička
Plné znění článku: Kvalita projektové dokumentace a realizace prací ZTI
Anotace článku: Při stavbě domu si z nějakého důvodu stavebník nechá namluvit, že zastřešující projektant umí všechny profese tak kvalitně, že specialisty vlastně nepotřebuje. Z této představy se v Čechách vyklubal nový tvor - "kanalizační architekt". Je to architekt nebo projektant stavební části, který řeší v dokumentaci všechno sám - umisťuje studny, osazuje žumpy, klidně kreslí i kanalizaci podle toho, jak se to naučil za dvě tři hodiny nenáviděného předmětu na fakultě.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (2): VadyŽabička Zdeněk11.09.2008 22:44
Re (2): Vadypetr kocina10.09.2008 16:45
Re: koordinátorJan Gallo07.09.2008 20:48
Re: VadyJan Gallo07.09.2008 20:40
kanalizační architektJan Gallo07.09.2008 20:31
Re: koordinátorŽabička14.03.2004 12:21
Re: VadyB.Mikulík02.03.2004 20:39
Re (2): normyIng.Jiří Holub02.03.2004 10:48
VadyŽabička02.03.2004 08:31
Re (2): normyIng. Petr Štěpánek01.03.2004 12:14
Re (2): normyIng. Petr Štěpánek01.03.2004 12:05
projektanti - odborníciMilan Slanička29.02.2004 15:01
Re: koordinátorpetr kocina25.02.2004 15:12
Re (2): normypetr kocina25.02.2004 15:06
Re: normy a projektyD.Kopačková24.02.2004 23:25
normy a projektyJiří Vik24.02.2004 22:45
koordinátorbartel24.02.2004 13:08
Re: normyIng.Dagmar Kopačková24.02.2004 11:38
normyPetr Bořek24.02.2004 07:30

Příspěvky
Předmět: kanalizační architekt
Autor: Jan Gallo
Datum: 07.09.2008 20:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
problém není v tom,že stavební společnosti nekonají podle nějakých norem.Problém je v tom,že každý kdo "něco" vystuduje se snaží být hned vševěd a proto ty projekty tak vypadají.Každý kdo má ....díru,tak se montuje do všeho a vlastně nic se nedotahuje do konce.Před 8 lety byly velkým šlágrem tepelné mösty a různí odborníci vydrželi 5 let plácat o tepelných mostech a to i v takových situacích,že když se zatluče hřeb do zdi,tak vzniká tepelný most.To jim vydrželo pro to,aby investory posilněné "ptákem loskotákem"uspokojovali svými odbornými výklady,aby své penízky za něco brali.Na každý prd je třeba papír a tak to dopadá,že všichni mají papíry,ale neumí postavit ani budku.Je to smutné a bude hůř,

Předmět: Vady
Autor: Žabička
Datum: 02.03.2004 08:31 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážení kolegové,
měl jsem trochu jinou představu o diskuzi nad problémy projektových řešení TZB a jejich realizaci.
Překvapuje mě, že je tak silná averze k používání norem (výsledkem takového postupu v minulosti jsou například typy používaných elektrických zásuvek a zástrček v Evropě). Možná to souvisí s tím, že komunisté zavedli normy jako zákon a averze Čechů k dodržování zákonů je známa. Stačí se podívat na způsob jízdy našich řidičů.
Jestliže si všimnete, že normy jsou vyjádřením minimálního, ještě použitelného standardu řešení, který vlastně chrání všechny účastníky výstavby, mohli byste uznat, že k něčemu jsou. Začíná to ovšem jejich znalostí.
Souhlasím s vámi, že cenová politika ČSNI je nesmyslná a možná i v rozporu se zákonem.
Na jednom semináři jsem uvedl následující čísla:

Vybral jsem si k porovnání ČSN 73 6760
Počet výtisků........do r. 1989....předpoklad po r.2000(nová)
ČSFR....................40000................0
ČR (odhad)..............26700.............300-500
SR (odhad)..............13300...............50

•Cena ČSN EN 12056-1 až 5c.............cca 1200,-Kč
•Počet stran...........................cca 140
•Cena jedné strany.....................cca 8,60 Kč
•Cena jedné xerokopie A4...............cca 1,50 Kč
•Cena načerno okopírované normy........cca 210,- Kč
(cenu vlastní práce nikdo nepočítá)

A teď se podívejme na způsob zpracování normy.
Pokud je mi známo, tak náklady na zpracování normy jdou ze státního rozpočtu. Část práce (oponentury technických komisí jsou nehrazené náklady účastníků řízení)
Lze tedy říci, že podíl nákladů na zhotovení normy pro vydavatelství se blíží 0.
Cena norem je stanovena zřejmě schválně tak vysoko, aby se ji většině uživatelů vyplatilo načerno okopírovat. Bez ohledu na to, že porušují zákon.
Jestliže se očekává prodej 500ks výtisků po 1200,- Kč, získá vydavatel 600000,- Kč. Pokud by se prodalo 10 000 výtisků po 200,- Kč, tak příjem za prodej by byl dva milióny korun. (samozřejmě by vydavatel měl větší náklady na skladování a distribuci norem). Patrně jste zaznamenali, jak zmizely všechny prodejny norem mimo Prahu - z prodeje 500ks se nevyplatí držet prodejnu.
O tom, že normy dnes nejsou běžně k dispozici ani na stavebních úřadech svědčí nejen počet prodaných výtisků ale i obsah některých stavebních povolení. Ta běžně obsahují výčet neplatných norem.
Byl jsem zrovna požádán, abych pomohl odstaranit některé zásadní nedostatky při stavbě koupaliště v inundačním území Bečvy.
Stavaři sice vyprojektovali podzemní strojovnu tak, že horní hrana stěn je nad úrovní 100leté vody, ale projektant ZTI vůbec nevěděl o ustanovení ČSN EN o způsobu odvodňování podzemních prostor (resp. nevěděl, že taková norma existuje). Už jednoletá voda vniká do strojovny. To je jen jedna z hrůz, která se na koupališti vyskytuje.
Předmět: Re: Vady
Autor: B.Mikulík
Datum: 02.03.2004 20:39 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážení!

Vaše lpění na normách je sice v pořádku, ale je třeba mít na zřeteli, že jejich užití je dobrovolné - mimo vyhrazené specifikované pasáže.

Takže příklad: ve staré ČSN 73 66 60 (nevím teď z kterého roku) bylo kdysi uvedeno, že "při více tlakových pásmech vnitřního vodovodu musí být přívod vody ke směšovacím bateriím napojen ze stejného tlakového pásma". No jestli jste se podílel na zpracovávání těchto norem, jak jste mohli dopustit, že tento článek byl vypuštěn.

Totiž nikdo zatím neregistruje ten fakt (ani odborník z VUT na způsoby ochrany vodovodu před zpětným nasátím jméno toho ing. si nepamatuji, avšak viz předcházející databázi příspěvků), že k jednomu z nejzávažnějších ohrožení vnitřních vodovodů zpětným nasátím znečištěné vody dochází masově v ČR zejména u výškové zástavby (více tl.pásem), aniž by si toho někdo všimnul. Alespoň on vysokoškolský vědátor to tam neměl.

Vysvětlím. V sídlištní obytné zástavbě dochází už po několik let distribučními společnostmi tepla k rušení centrální přípravy TUV v rajonových VS. Příprava TUV se přesunuje do patních deskových výměníků v jednotlivých zúčtovacích jednotkách. To je sice krásné, ale co když jsou v budově dvě, tlaková pásma? Všichni chytráci v ČR mlčí na tento fakt, neboť teplárenská loby funguje z bohatých zdrojů.

Ještě jste nepochopili? Vyřešili to v drtivé většině po svém. Deskovým výměníkem protéká SV z vyššího tlakového pásma, takže otočíte-li oba kohoutky baterie, máte co dělat aby jste se neopařili a namixovali vodu patřičné teploty. Stává se pak běžně, že ve špičkách, vám vytéká horká voda z obou kohoutků baterie. Studená jaksi chybí.

Nám technikům je jasné, že to lze eliminovat instalací zpětné klapky na SV. V ČR jsou ale tisíce bytů, kde zpětné klapky ještě nejsou.Takže došlo a dochází k obecnému ohrožení infekcí tisíců rodin jen proto, že "někdo" vyhodil inkriminovaný článek z ČSN aniž by doplnil požadavky na adekvátní patřičná ustanovení.

Mimochodem mám praxi už 43 let v projektování TZB a musím říci, že fanatické lpění na všech ustanoveních vydaných ČSN v praxi v drtivé většině ukazuje, že to není vždy smysluplné.Zejména pokud se týká ochrany vodovodu před zpětným nasátím. Vzpomínáte na nesmyslné a paroblematické T 1070, které se sice projektovaly ale nerealizovaly?

Na závěr Vám dám specifický příklad. Myslíte si, že uvedení staré ČSN v projektu je nesmysluplné? Samozřejmě že s ohledem na výše uvedené skutečnosti není. Já jako projektant zodpovídám za dílo a jeho bezpečnostní parametry, takže tam směle uvedu ČSN, která neplatí i když je lepší než ty převažující nekonkrétně ukecané třesky-plesky ve většině ČSN-EN za drahé peníze.

Je totiž třeba mít na zřeteli, že projekt je po schválení něco jako smlouva, takže vlastně jako zákon. Pokud je v projektu uvedena stará neplatná ČSN tak každý má možnost se projektanta dotázat co tím myslel, případně jej požádat o poskytnutí neplatné verze ČSN. Nemusí tím být hned dáno, že byl zrovna blbej, protože nesleduje novelizaci....!

Na závěr. Vaše snaha o nápravu věcí příštích je chvályplná a zaslouží si ocenění. Díky za ni. Je mi líto, ale já vidím úplně jinou cestu jak z toho ven v této morálně rozpoložené společnosti. Analýza nedostatků je sice krásná, ale co z toho, když se na Vás na stavbě každý vy...., protože úloha zhotovitele projektu v procesu realizace stavby je prakticky nulová.

A nespecializované technické dozory ani investoři na to nestačí.Takže dodavatelé si většinou dělají co chtějí.....! Pokud tomu chcete zabránit jako já (jako součást projektu tzv. na klíč provádím i odborné technické dozory do ukončení stavby), tak to znamená nezměrné vyčerpávající úsilí a nervy.

Protože takový šlendrián firem jaký je v současnosti nepamatuji ani za bolševika. Nerozumím tomu-dnes když je všechno většinou soukromé...!? Samozřejmě zadarmo se to dělat nedá. Bohužel-jak tady už někdo řekl, investorům je líto peněz na tyto účely.

Vytipovat nedostatky při realizaci či v projektu je sice krásné, ale jejich uplatnění v praxi je otazníkem při současné úpravě stavebního zákona. Na toto téma pokračování příště.

PS: Bohužel nemám dostatek času.Předmět: Re: Vady
Autor: Jan Gallo
Datum: 07.09.2008 20:40 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
kdyby se projektant kouknul na archiv obce a kroniku,tak by neměl tolik problémů.Je fantastické,že se na všechno jde vědecky,ale výsledky jsou tristní.Je fantastické,jak normovači neustále vymíšlejí blbosti a při tom jsou jisté zákony (když se nemění technolog.postup)ustálené 100 let.Vzhledme k tomu,že jsou profesní komory,které si chrání "svojí"nepostradatelnost,tak situace je taková,že vlastně norma,která byla doporučující díky těm komorám se stává zákonnou a diskuze o tom,že v některých niormách jsou technická řešení absolutně mimo stavařský život,tak to nikdo neřeší.Do toho bezpečnost práce,požárníci,neůplatné stavební úřady,a ostatní,kteří se chtějí také uživit a je z toho akorát

Předmět: Re (2): Vady
Autor: petr kocina
Datum: 10.09.2008 16:45 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
bohuzel,ale takto to je :-(
jen cekam,kdyz se stavby svepomocne, zakazou definitivne zakonem ci normou :-(

Předmět: Re (2): Vady
Autor: Žabička Zdeněk
Datum: 11.09.2008 22:44 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Již dávno jsem zapomněl, že jsem na tomto místě diskutoval. Protože mi přišel email upozorňující na Váš příspěvek, rozhodl jsem se k Vám připojit. Za 4 roky od posledního diskusního příspěvku jsem samozřejmě řešil přehršel vad způsobených jak projektantem, dodavatelem tak i výrobcem zařízení.
Zaregistroval jsem jsem Vaši výtku vůči komorám. Protože čas od času zkouším adepty autorizace, vidím, jak se snižuje úroveň obecných znalostí v oboru ZTI. Je mi líto mladých, kteří se nemají koho zeptat a tak mastí svoje představy na papír, resp. do počítače a zkušení instalatéři opravují na stavbě průšvihy, natištěné na papíře. Vzpomínám si, jak jsem byl opravován svým šéfem a jak já později opravoval své mladší spolupracovíky. A to jsme mohli chodit na stavby (každá zakázka byla navýšena o 10% autorského dozoru). Dnes se na stavbu jezdí až v okamžiku, kdy je na hotové stavbě průšvih. Nikdo mu nemohl zabránit a nikdo neví, jak ta profese pod zakrytými stavebními konstrukcemi vypadá.
Obdobně mladí instalatéři (navíc zřejmě také vymírají) mají problém s kvalifikací.
V diskuzi k mému článku se řada lidí vyjadřuje k chybám v normách - každá technicky vzdělaná osoba má právo se k normám vyjadřovat v době jejich vzniku. Na to ovšem nikdo nemá čas a peníze - až když dojde k omylu, tak se pár lidí ozve s konkrétní připomínkou. Ostatní se uchylují k obecným nadávkám na systém.
Obdobně je to se vztahem k zákonům. Ty ale vytvářejí netechnici v parlamentu. Odborníky připravené znění zákona doplńují tito všeználkové větami, které przní původní znění. A pořád budeme volit "buldozery" a jiné slibotechny. Lituji své potomky, kteří budou splácet dluhy vytvořené naší generací starců.
Na závěr by mne zajímalo, co se Vám přihodilo, že jste se zapojil do diskuse po 4 letech od uveřejnění mého příspěvku. Jistě to muselo být něco dramatického, navíc se pasujete do role kanalizačního architekta.

Předmět: projektanti - odborníci
Autor: Milan Slanička
Datum: 29.02.2004 15:01 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Děkuji za pěkný článek, vystihuje žalostný stav ve stavebnictví. Chystám se na rekonstrukci RD a chtěl bych použít některé ne ještě úplně běžné věci a postupy. Od samého počátku se setkávám s tím typickým my to ,,takhle" děláme všude a.t.podobně. Zájemci mohou klidně nahlédnout do mé projektové dokumentace kde se vyskytují perly typu: vytápění řešeno jako podlahové materiál Rehau při provádění prací se řiďte metodickými pokyny dodavatele :)) Požadované okno v kuchyni bylo do projektu zapracováno až po důrazném druhém upozornění, to že se zdvihnou podlahy o více jak 20cm a tak bude nutno zdvihnout i parapety oken si pan projektant uvědomil také až po důrazném připomenutí, no prostě stavební povolení mám a teď si to vše mohu/musím udělat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí neboť bydlet tam budu já a nikdo jiný.(abych se něco dozvěděl sleduji i TZB)

Předmět: normy a projekty
Autor: Jiří Vik
Datum: 24.02.2004 22:45 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
V době kdy většina investorů objednává pouze projetky pro stavení povolení s tím, že realizační dokumentaci dotvoří dodavatel stavby mne Vaše fotodokumentace nepřekvapuje a sám mohu přispět pěknými kousky z oboru ÚT.
V současnosti mám pocit že normy si v pracovní době mohou dovolit studovat pouze úředníci.

S pozdravem

Nám to topí

Jiří Vik

Předmět: Re: normy a projekty
Autor: D.Kopačková
Datum: 24.02.2004 23:25 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane Viku, v redakci TZB-info Vám budeme vděčni, pokud své "kousky" pošlete a mohou se tak stát součástí seriálu a snad i součástí poučení pro ostatní. Prosím o poslání na e-mail: . Předem děkujeme.Takto vznikající "sbírka" je záměrem původního článku.

Předmět: koordinátor
Autor: bartel
Datum: 24.02.2004 13:08 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Celý tento článek je směsicí údajů o nesprávně nebo špatně provedených činnostech na stavbách,vycházejících od úvodního či prováděcího projektu,až do stadia předání díla a kolaudace. Toto je zřejmě záměrem autorů a je to dobře.Pokud se někdo pozná,splní článek účel.CHci reagovat po stránce praktické,jako účastník výstavby. Není tajností,že investor "rozpitvá"projekt na části,vyhlásí soutěž.Zvítězí ten,kdo dílo provede za nejnižší cenu.Je už v zásadě jedno,jaký materiál nebo technické prostředky použije,ale je to levnější.Dodržování norem se v tomto okamžiku
nesleduje.Pak na stavbě vznikají situace,kdy ani investor neví,
co s toho vznikne.Generální projektant se diví ale většinou pod
tlakem/schválně jsem se vyhnul spojení slov pod nátlakem/ provede změny.Ale dále nese plnou zodpovědnost.Nejhorší situace
vznikne při Vyhrazených technických zařízeních.Použiji-li znění
Obchodního Zákoníku,kdy odborná firma/projektant,prováděcí organizace,dodavatel,pododavatel/ mohla v průběhu činnosti,lépe
PŘED zahájením činnosti vynaložením odborné péče a šetřením zjistit,že se děje něco nesprávně,co není v souladu s předpisy musí na to písemně ve stavebním deníku,nebo jinak prokazatelně upozornit.Ale kdeže loňské sněhy jsou,většinou drží....a krok, aby nepřišla o zakázku.Pak vznikají takové paskvily,jak ukazují
obrázky.
Investor,pokud mu záleží na stavbě,neměl by šetřit na profesi KOORDINÁTOR výstavby,kdysi to byl polír.Ten účinně dohlíží na stavbě,odsouhlašuje změny,zná detailně stavbu,se kterou se seznámil už před realizací,organizuje kontrolní dny,zná dodavatele a má na ně účinný metr.
Za 25let působnosti na externích stavbách v tuzemsku,zahraničí,
při uvádění do provozu tech.vyhrazených zařízení,mi je stydno za organizace,které dovedou prodat práci,na kterou nemají a v kvalitě,která neodpovídá ani základním předpisům.U zahraničních
montáží to možné není,tam investorovi záleží na kvalitě.Proč to
nejde u nás?Že by otázka peněz nebo známostí,protekce? Nechápu
to.Poslední kontrolní den na stavbě jsem zažil v roce 1994,kdy za účasti vedoucích montérů se co týden probírala jejich práce,změny na stavbě,požadavky,materiál-určitě to není ztracený čas.Vstoupil jsem do praxe v 1968 roce a účast koordinátora byla zcela běžnou praxí.Dnes řídí práce každý,ale
kdo má odpovědnost za celkové dílo? Staří zkušení koordinátoři
dožívají ve svých firmách,nebo na pracovních úřadech,nebo dělají něco úplně jiného,mladým investorům na tom moc nezáleží,zakázky se prodávají a výsledek
je seriál o špatnostech na stavbách a to ještě na pokračování.
Rozdíl mezi technickým dozorem na stavbě a Kordinátorem je velký.Koordinátor je na stavbě neustále přítomen,technický dozor většinou přijíždí podepsat stavební deníky občas,záleží koho "chleba jí".Ale na druhé straně-je na stavbách všechno špatné?V článcích dejte příklady i dobrých prací.Srovnávejte, nesnažte se jenom kritizovat.V zahraničí jsem zažil cechy,sdružující profese/topenář,izolatér,instalater aj./,jejich člověk chodil se dívat,jak jejich člen odvádí práci
dodržuje normy atd.podle toho taky ta práce vypadala,nikdo si nechtěl udělat ostudu a chtěl další práci.K čemu jsou u nás podobné vznikající spolky,mám dojem že pouze na členské příspěvky.Chyby určitě nejsou jenom na straně odborných firem, tady se musím jich zastat.Chyby vznikají už v zárodku od projektu.Nejčastější skloňované slovo na stavbách je slovo projektant většinou ve zlém kontextu.
Projekční kanceláře se většinou chovají,jako že všechno vědí, všude byli a to nejméně dvakrát.I ze článku je cítit touhu po určité převaze.Nedivte se,že prováděčku zajistí generální dodavatel,nebo specializovaná firma,případně živnostník.
Obrázky nejsou pěkné,ale pokud to fotil technický dozor,PROČ jste nezakročil,pak by nebylo co fotit,že.


Předmět: Re: koordinátor
Autor: petr kocina
Datum: 25.02.2004 15:12 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
po takovychto zkusenostech se potom nedivim,ze mi pripadaji vsechny stavby PREDRAZENE a to vcetne RD.
obcas kroutim hlavou jak nekdo muze zaplatit tak ohromny penize za stavby,ktere vynalozenym prostredkum absolutne neodpovidaji.

Předmět: Re: koordinátor
Autor: Žabička
Datum: 14.03.2004 12:21 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pokusím se odpovědět podrobněji, až se za týden vrátím do ČR. Upozorňuji na to, že snímky jsou ze staveb, které byly realizovány, a kde jsem byl požádán, abych stav posoudil. O možnosti zásahu projektantanta při stavbě si můžeme povídat později.

Předmět: Re: koordinátor
Autor: Jan Gallo
Datum: 07.09.2008 20:48 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
víte proč se dělá "kvalita"?Protože kvalita je to o čem nechce nikdo tolik dumat,protože ze zakázky se chtějí napapat lidi kolem a tak stavební firma dělá jen to,na co jí zbývají peníze.Kdyby se také někdo mimo normy zajímal také o tom,co vlastně se na stavbách děje,firmy nedostanou zaplaceno,nebo za 2 měsíce a to ještě příjde nějaký chytrák a povrch komunikace měří 2metrovou vodováhou,co si o tom má ten "polír" myslet a co potom mistra,stavbyvedoucí,kterého buzeruje každá úřednice z úřadu a mele něco o bezpečnosti práce a příjde na stavbu v lodičkách a s drdolem.Je to jenom bordel a nic jiného.

Předmět: normy
Autor: Petr Bořek
Datum: 24.02.2004 07:30 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Vážený pane,
dokud tento spolek, honosně se nazývající demokratickým státem bude souhlasit s tím, aby za technické normy byli všichni, kdo se s nimi chtějí jen seznámit nebo, nedej bože, podle nich projektovat finančně vydírání příslušnými normalizačními institucemi, tak nečekejte, že by se podle nich projektovalo nebo realizovalo. Jestliže státní instituce mohou nabízet zdarma příslušné zákony, vyhlášky a další předpisy, které by měly být občany tohoto státu respektovány a dodržovány, pak bych tuto vstřícnost jako technik očekával i v technické oblasti. Stavební projektant, začínající na volné noze by jen za nejnutnější normy zaplatil několik desítek tisíc Kč, o specialistech TZB (elektro, vodo, topo, plyn) ani nemluvím. A co se týká investorů? Jestliže se stavební dozor investora, který se dokáže orientovat v oblasti TZB nebo staveb při realizaci přesvědčí, že firma to umí líp než projektant a dokáže to přesvědčivě zdůvodnit, pak jsou projekty, byť zpracované podle nejnovějších (a pěkně drahých) norem k ničemu. Samozřejmě, ne každá firma to umí a ne každý investor má odborné pracovníky pro stavební dozor.
Jen na závěr: o úrovni celé řady evropských norem a jejich diletantských překladech do češtiny si myslím svoje. Než se řídit podle nesmyslných žvástů, dávám přednost zdravému rozumu a dlouholetým zkušenostem buď vlastním nebo známých a osvědčených realizačních firem. Jestli chcete z pozice Vaší projekční kanceláře přispět ke zlepšení situace, snažte se díky svým kontaktům prosadit veřejný přístup ke všem technickým normám aspoň na internetu, když už písemné verze musí být za peníze, aby se zaplatil aspoň tisk.
Přeji všem pěkný den.

Předmět: Re: normy
Autor: Ing.Dagmar Kopačková
Datum: 24.02.2004 11:38 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Pane Bořku, ačkoliv s Vámi souhlasím, že stav i dodržování norem v ČR je velkým problémem, je třeba si říci, že platit za technické normy je zcela běžné i v zahraničí.
Jako reakci na Váš příspěvek musím říci, že Ing. Žabička je jedním z těch, který zlepšení stavu české normalizace již věnoval nezměrné úsilí, mnoho času i vlastních finančních prostředků.
Bohužel, za výsledek - kvalitu i cenovou politiku současného stavu českých technikých norem - je zcela zodpovědný Český normalizační institut. Kritika řady postupů zazněla na mnoha odborných akcích, v odborném tisku, objevila se i u nás na portálu TZB-info, ale změna současného stavu se jeví velmi problematickou.
Jako pomoc pro orientaci projektantů, montážníků, připadně i investorů nyní připravujeme ke zveřejnění na portálu TZB-info Aktuální seznam norem z oblasti vody a kanalizace. Není v našich silách změnit cenovou a obchodní politiku ČSNI a
zveřejnit k volnému stažení plnotextově byť i jen nejdůležitější normy z oblasti TZB. Jsme ale přesvědčeni, že i výše uvedený seznam bude dobrým pomocníkem. (Ing.Žabička je jedním z autorů tohoto seznamu).
Zároveň nadále budeme zajišťovat a zveřejňovat alespoň komentáře nových norem a budeme informovat o stavu příprav norem nových, kdy je možné se zapojit rovněž do připomínkového řizení. (např.nyní aktuální https://www.tzb-info.cz/1769-csn-07-0703-plynove-kotelny-stav-revize
Na závěr si dovolím poznámku:
Z vlastní praxe činnosti v komisích pro tvorbu norem (Vodárenství, Kanalizace a Plastové potrubní systémy) musím říci, že zájem odborné věřejnosti na připomínkování norem je téměř nulový, ačkoliv připomínková řízení jsou veřejná. Na základě této zkušenosti mi připadají stížnosti na kvalitu norem z řad odborné veřejnosti trochu zvláštní, i když uznávám, že mnohdy oprávněné.
Záměr článku Ing. Žabičky je však zcela praktický: na portálu shromáždit příklady špatných řešení, doplnit je možnostmi nápravy a tak pomoci při stavbě a rekonstrukci dalších objektů. Bylo by tedy vhodné tímto směrem diskusi zaměřit. Splněním záměru článku si tak můžeme skutečně navzájem pomoci.

Předmět: Re (2): normy
Autor: petr kocina
Datum: 25.02.2004 15:06 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
proc by CSNI mela menit svoji politiku a pro obycejny lidi (odborniky) ji zjednodusovat,vzdyt by si pod sebou uřízli vetev a to snad budete se mnou souhlasit,ze toto zadny urednik neudela.
radeji bude dal vymyslet dalsi tuny papiru,jen aby bylo videt jak je nepostradatelny.
v oblasti dani je to stejny,malokdo se uz v tom vyzna a tak musite solit danove poradce a dalsi lidi.oc jednodussi by bylo udelat dan jednotnou,potom si to kazdy spocita sam a je za 10-30minut hotov.
problem je v tom,ze by se opet rozsirili rady nezamestnanych a to si CSSD v zadnem pripade dovolit nemuze.beztak bude nezamestnanost po skonceni jejich vlady na 13% :-((
o danovych odpoctech ani nemluve,heslo CSSD je PREROZDELOVAT,PREROZDELOVAT .............. a tim ukazat svoji nepostradatelnost,oblast norem v to nevylucuje.

Předmět: Re (2): normy
Autor: Ing. Petr Štěpánek
Datum: 01.03.2004 12:05 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Souhlasím s kolegou, že normz jsou nesmyslně drahé, chápu že něco to stát musí, ale 5-ti stránková norma, která na třech stránkách má většinou výčet literatury a slovník použitých pojmů za cca 200 Kč mi nepřijde v poměru cena výkon přijatelná. U jiných notem je to podobné a platit 50 Kč ya stránku a více je moc, zvláště při množství potřebných norem které by projektant či dodavatel měli znát a pracovat s nimi. Proto také chci poděkovat portálu TZB-info, který pomáhá v tomto směru i když ne přímým zveřejněním normy tak alespoň různými komentáři, které přiblíží její obsah. Ještě jednou děkuji.

Předmět: Re (2): normy
Autor: Ing. Petr Štěpánek
Datum: 01.03.2004 12:14 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Souhlasím s kolegou, že normz jsou nesmyslně drahé, chápu že něco to stát musí, ale 5-ti stránková norma, která na třech stránkách má většinou výčet literatury a slovník použitých pojmů za cca 200 Kč mi nepřijde v poměru cena výkon přijatelná. U jiných notem je to podobné a platit 50 Kč ya stránku a více je moc, zvláště při množství potřebných norem které by projektant či dodavatel měli znát a pracovat s nimi. Proto také chci poděkovat portálu TZB-info, který pomáhá v tomto směru i když ne přímým zveřejněním normy tak alespoň různými komentáři, které přiblíží její obsah. Ještě jednou děkuji.

Předmět: Re (2): normy
Autor: Ing.Jiří Holub
Datum: 02.03.2004 10:48 odpovědět upozornit redakci


reakce na ...
Dotaz!....já to nevím, jak se připomínkují normy, které jsou právě ve výrobě,kde je mohu vidět a jak ty, které už jsou vydané?........tím, že pošlu dopis na ČSNI?Díky....

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama