Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Vliv tepelné ztráty potrubí na energetickou bilanci solární soustavy

Autor článku: doc. Ing. Petr Horák, Ph.D., Ing. Karolína Vyhlídalová, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov
Plné znění článku: Vliv tepelné ztráty potrubí na energetickou bilanci solární soustavy
Anotace článku: Článek se zabývá analýzou tepelné ztráty trubních rozvodů v modelu malé solární soustavy vytvořené v energetickém simulačním nástroji TRNSYS. Pozornost je věnována dopadu ztráty tepla potrubím na celkovou energetickou bilanci. Bylo zvoleno několik variant délky potrubí pro jeden typ soustavy. Výsledky uvedené v články názorně prezentují vliv různých délek potrubí na tepelné ztráty a následný dopad na energetickou bilanci sledované soustavy.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: Vliv tepelné ztráty potrubí na energetickou bilanci solární soustavyJozef Homola19.12.2018 18:28
Vliv tepelné ztráty potrubí na energetickou bilanci solární soustavyMiloslav Mužík17.12.2018 14:02

Příspěvky
Předmět: Vliv tepelné ztráty potrubí na energetickou bilanci solární soustavy
Autor: Miloslav Mužík
Datum: 17.12.2018 14:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104055
reakce na ...
Dobrý den.

S povděkem kvituji skutečnost, že se někdo touto problematikou zabývá. Dále však bohužel budu spíše kritický. Již volba parametrů potrubí a izolace je totiž zcela odtržena od praxe. V případě instalace tak malé solární soustavy se 4m2 kolektorové plochy postačí připojovací potrubí Js 18/1 mm. U mnoha instalačních firem se lze setkat s tím, že paušálně používají ještě Js 22/1mm. Při Vámi použité dimenzi Js 28/1 mm (zde máte také nepřesnost - síla stěny 1,5 mm je až od průměru Js 35/1,5 mm), poněkud utíká ekonomika realizace (vysoké náklady na potrubí, na množství kapaliny a také na izolace .... ) a také hydraulika - zbytečně pomalá cirkulace kapaliny. Pokud se týká izolace, tak v praxi již dnes většina firem používá izolace na bázi kaučuku či EPDM (Armacell, Kaiflex....). Bohužel se často setkávám s použitou sílou 9 mm a dokonce někdy i pouhých 6 mm (což je tedy hrůzný extrém ale hold se s tenkou izolací snáz pracuje a "ušetřilo" se na investici). Ve Vašem příspěvku není izolace blíže specifikována. Vzhledem ke zvolené dimenzi zřejmě jde o izolaci z minerální vlny. Ta se však již dnes moc nepoužívá a zejména ve venkovním prostředí již vůbec není vhodná, protože díky vlhkosti ztrácí své tepelně izolační ale i technické vlastnosti (+ krátká životnost).
Od Vašeho článku jsem očekával alespoň určitou osvětu právě v oblasti volby vhodných aplikací tepelných izolací a jejich správných dimenzí. Vzhledem k výrazné odtažitosti od reality ve Vašem příspěvku tento přínos nenacházím. V simulacích však lze pokračovat se zadáním nových parametrů. V tom Vám přeji mnoho úspěchů a těším se na případný doplňující příspěvek.

Miloslav Mužík, -MMM-SOLAR

Předmět: Re: Vliv tepelné ztráty potrubí na energetickou bilanci solární soustavy
Autor: Jozef Homola
Datum: 19.12.2018 18:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
https://www.google.cz/search?source=hp&ei=AH8aXNvIFIWksgHO9p3wBA&q=cu+trubka+28x1+5+cena&oq=cu+28x1%2C5&gs_l=psy-ab.1.1.0j0i22i30j0i22i10i30l2.4699.10094..14012...0.0..0.160.1113.2j7......0....1..gws-wiz.....0..0i131.c6DYJLyEWlw

Trubka 28x1,5 je standard. Ovšem potrubí světlosti 1" pro solár je úlet.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama